Kawa jest napojem, który pijemy chcąc się rozbudzić, dla towarzystwa, podczas podwieczorku, w pracy i w domu. Możnaby powiedzieć, że jest niezastąpiona w naszym życiu i w wielku przypadkach byłaby to prawda. Każdy miłośnik kawy ma swój ulubiony rodzaj i sposób podania. Mamy dla Was listę najpopularniejszych rodzajów kaw!

Rodzaje kawy

Espresso czyli mała, czarna z pianką w malutkiej filiżance. Porcja espresso zawiera około 30 ml. Jest to najprostszy i najszybszy pomysł na pobudzenie organizmu. Espresso Con Panna to klasyczne espresso z odrobiną bitej śmietany. Espresso Macchiato to espresso z niewielką ilością (1-2 łyżeczki) spienionego mleka.  Espresso Lungo czyli klasyczne z niewielką ilością wody (15-20 ml). Espresso Doppio to podwójna dawka kofeiny.

Zdrowotne właściwości kawy

Kawa ma właściwości pobudzające. Mają one zbawienny wpływ dla niskociśnieniowców, ponieważ powodują one kurczenie się naczyń krwionośnych i powodują podnoszenie się ciśnienia krwi. Kawa często jest wypijana w pracy, to ona pomaga nam skupić uwagę i skutecznie działa na napady senności.

Sprawdź: czy warto kupić elektryczny spieniacz do mleka: modele, ceny, opinie >>>

Kolejnym ważną właściwością kawy jest zmniejszanie lub przeciwdziałanie bólom głowy. Wszystko to dzieje się za sprawą kofeiny zawartej w czarnej kawie.

Najpopularniejsze kawy na świecie

Najsłynniejszą kawą na świecie jest Kopi Luwak z Sumatry. Swoją popularność zawdzięcza metodzie pozyskiwania, a fakt, że jest bardzo rzadka wpływa na jej astronomiczną cenę. Kawy tej zbiera się tylko 400 kilogramów rocznie, a pozyskiwana jest z odchodów zwierzęcia o nazwie cywet, żywiącego się owocami i ziarnami kawy. Po oczyszczeniu ziaren kawy zostaje ona poddana standardowej obróbce. Cena za 500 g kawy Kopi Luwak musimy zapłacić 1600,00 zł. Kolejne miejsce w rankingu najpopularniejszych kaw zajmuje Jamaica Blue Mountain z Jamajki. Jej cena to 400, 00 zł za 500 g. Na miejscu trzecim plasuje się Kona Extra Fancy z Hawajów, która jest lekko kwaśna, a jednocześnie delikatna i aromatyczna. Cena tej kawy to 380,00 zł za 500 g.

Przepis na mus kawowo-czekoladowy według Łukasza Toczka

300 g czekolady, 10 ml śmietany, 50 ml espresso, 20 ml wódki, wiśnie koktajlowe do dekoracji

Czekoladę rozpuść ze śmietaną, dodaj esperesso i wódkę. Wymieszaj na gładką masę. Przełóż do kokilek i wstaw na trzy godziny do lodówki. Przed podaniem udekoruj wiśniami. Do deseru lepiej użyć gorzkiej czekolady, słodycz mlecznej może przytłumić smak kawy.