Eliza Mórawska, autorka książek kulinarnych, a także bloga White Plate, w programie Tajemniczy Składnik udowadnia, że pieczenie chleba wcale nie jest trudne, a ten przygotowany w domu jest wyjątkowy.

Przepis na pieczywo idealne według Elizy Mórawskiej, autorki bloga Whiteplate.com

Ciasto:
- 500 g mąki pszennej
(polecany typ 750)
- 300 ml letniej wody lub mleka
- 20 g świeżych drożdży
- 1,5 łyżeczki soli morskiej
- niewielka ilość mąki do podsypywania

Rozczyn:
Pokruszone drożdże wsyp do małej miseczki, dodaj 1/2 łyżeczki cukru, 2 łyżki wody i 1 łyżkę mąki. Składniki na rozczyn dokładnie wymieszaj i odstaw na 15-20 min.

Przygotowanie:
Wsyp mąkę do misy miksera. Następnie zrób w mące wgłębienie, wlej do niego połowę wody lub mleka i dodaj przygotowany wcześniej rozczyn i sól. Jeśli użyjesz mleka zamiast wody, pieczywo będzie bardziej rumiane, zwłaszcza w przypadku wypieków takich jak bułki. Miksuj do połączenia składników, w miarę potrzeby dodając resztę wody (mleka) i mąki. Kiedy ciasto będzie gładkie i elastyczne, wyjmij je z misy i delikatnie ugnieć, formując kulę. Następnie delikatnie posmaruj ją olejem i przełóż do miski do wyrastania, aż podwoi objętość. Na koniec uformuj ciasto i włóż do formy do pieczenia. Piecz w temp. 240 stopni C. Chleb ok. 30 min, bułeczki ok. 12-15 minut. Wykorzystując funkcję pary podczas pieczenia chleba uzyskasz efekt chrupiącej skórki. Eksperci nazywają tę metodę „uderzeniem pary".

Porady eksperta:
1. Wyrabianie cista powinno trwać do momentu dokładnego połączenia się mąki i pozostałych składników.
2. Ciasta nie należy zbyt obficie podsypywać mąką. Powinno być wilgotne, wtedy dłużej zachowa świeżość.
3. Podczas formowania ciasta, warto posmarować dłonie olejem o łagodnym aromacie. Ułatwi uzyskanie pożądanego kształtu i nie zdominuje smaku pieczywa.
4. Upieczone pieczywo najlepiej jest wyłożyć na kratkę, aby zapewnić dostęp powietrza do jego spodu. W ten sposób unikniemy zaparzenia i skórka będzie chrupiąca na całej powierzchni.
5. Wypieczony chleb można posmarować wodą – będzie miał wtedy lśniącą, ładnie wyglądającą skórkę.
6. Do wypieków drożdżowych takich jak np. jagodzianki, warto dodać ugotowanego i rozgniecionego ziemniaka. Nie zmieni on smaku wypieków, a spowoduje, że dłużej zachowają one świeżość.

Więcej przepisów oraz cennych wskazówek poznacie w programie Tajemniczy Składnik, emitowanym w Telewizji POLSAT w każdy wtorek, od 10 marca do 12 maja o godz. 21:35!