Jaka potrawa sprawi przyjemność ukochanej osobie, a my nie spędzimy całego dnia na przygotowaniach? Podobno zakochani nie jedzą dużo, żyją miłością… Ale my, mimo wszystko proponujemy walentynkowe przysmaki jeść od samego rana. Zacznijmy dzień od pysznego, słodkiego śniadania w postaci Pancaków z truskawkami.

Na wieczorną kolację walentynkową przygotujmy potrawy lekkie i wyjątkowe. Kolację zacznijmy od pysznego i w pięknym walentynkowym kolorze Koktailu Kamasutra z malin i mleka kokosowego – już sama nazwa wprawi nas w wyjątkowy nastrój. Jako przystawkę możemy podać Guacamole Don Juana, przygotowane z rozpływającego się w ustach avocado z białymi chipsami krewetkowymi, a jako danie główne bardzo lekką, aromatyczną Sałatkę Romantyczną z kraba, owoców cytrusowych, malin, truskawek i mieszanki różnych sałat, połączonych wyjątkowym malinowym dressingiem.

Uroczysta, walentynkowa kolacja nie może się zakończyć bez wyjątkowego deseru. Może to być deser z bezy,  lekki jak chmurka Pavlova na dwa kęsy lub lubiany przez wszystkich tort Tiramisu z serka mascarpone, likieru Amaretto i kakao, uformowany wyjątkowo w kształcie serca.

W walentynki pamiętajmy też oczywiście o romantycznym nakryciu stołu i dekoracji domu, nastrojowym oświetleniu, świecach i kwiatach.