Zapoznaj się z NOWYMI zasadami segregacji śmieci, jakie jest zagospodarowanie odpadów proponowane w Twoim regionie. Pamiętaj, że czyste śmieci to dobrze wysegregowane, suche i czyste odpady. Zgodnie z ustaloną przez gminę opłatą w Małopolsce, każdy jej mieszkaniec będzie płacił za odbiór śmieci, jakie wyprodukuje.

Jak dobrze segregować odpady, gdzie je wyrzucać?

Tylko dobrze posegregowane i czyste odpady mogą być powtórnie przetworzone, stąd ważne jest, co wrzucamy do worka i w jaki sposób. Wrzucane do worka odpady należy nieco przygotować zanim się w nim znajdą. Muszą być przede wszystkim czyste i suche!

POJEMNIKI: prawidłowe segregowanie śmieci

POJEMNIK NIEBIESKI: służy do gromadzenia papieru. Wrzucamy do niego gazety, czasopisma, papierowe torby na zakupy, stare książki, zużyte zeszyty, kartony, tektury, katalogi, reklamy i kalendarze. Pamiętajmy, aby przygotować odpady do recyklingu – wyciągnąć zszywki, pozbyć się twardych okładek, pozgniatać kartony. Zwróćmy uwagę, by papier nie był mokry, gdyż wilgoć w znaczący sposób wpływa na jakość makulatury. Pamiętaj, że do recyklingu nie nadają się tapety, artykuły higieniczne (pieluchy, chusteczki), worki po cemencie, kalka, papier tłusty lub z podklejoną folią.

POJEMNIK BAIŁY: wyrzucamy do niego szkło, ale tylko bezbarwne.

POJEMNIK ZIELONY: to on służy do segregacji kolorowego szkła. Do przetworzenia nadają się jedynie butelki i słoiki po żywności oraz kosmetykach. Nie tłuczmy ich przed wyrzuceniem, gdyż utrudnia to transport i składowanie. Do pojemników nie wrzucamy ceramiki, porcelany, kryształów, szyb samochodowych, luster, szkła żaroodpornego, okiennego, żarówek, lamp fluorescencyjnych i neonowych oraz zniczy z woskiem.

POJEMNIK ŻÓŁTY: przeznaczony jest na plastik. Składujemy w nich przede wszystkim butelki po napojach, nakrętki, plastikowe worki, kartony po płynnej żywności, np. po mleku, czy sokach i opakowania po kosmetykach. Przed wrzuceniem do pojemnika, ściągamy nakrętki, płuczemy butelki i zgniatamy je. Do powtórnego użycia nie nadają się opakowania po olejach, zabawki,
sprzęt AGD, plastikowe szyby, opakowania po lekach i styropian.

CZERWONY POJEMNIK: do niego zbieramy aluminium, m.in. puszki po żywności, kapsle, nakrętki do słoików, metalowe rury , stare naczynia kuchenne i drobny złom. Nie wyrzucamy tam puszek po farbie i aerozolach oraz baterii. Jeśli w naszej okolicy nie ma czerwonego kontenera, wówczas powyższe odpady wrzucamy do pojemnika ŻÓŁTEGO.

Jeżeli w okolicy nie ma specjalnych kontenerów, możemy zgłosić się do Rady Osiedla, która złoży wniosek do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta o postawienie pojemników.

Wszystkie segregowane odpoady wywożone z terenu Krakowa przez MPO Sp. z o. o. trafiają do sortowni przy składowisku w Baryczy. Tam są segregowane i dzielone na grupy, prasowane bądź kruszone, magazynowane i przekazywane firmom zajmującym się recyklingiem.

Segregowanie śmieci: opłaty

Za odbiór posegregowanych odpadów mieszkańcy budynków wielorodzinnych zapłacą średnio 12 zł od osoby miesięcznie. Gdy odpady nie będą segregowane, opłaty będą o 50 proc. wyższe. Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą płacić za niesegregowane śmieci od 48,50 zł dla gospodarstwa jednoosobowego po 119 zł dla rodziny siedmioosobowej i większej.przy segregacji opłaty te wyniosą kolejno 32,50 zł i 80,50 zł.