Nowa ustawa śmieciowa zacznie obowiązywać już 1 lipca. Informujemy Poznaniaków, jak właściwie segregować śmieci, by zapłacić mniej za ich wywóz. To działanie, które ma na celu ochronić środowisko, bo jak wynika z ostatnich raportów brakuje już miejsca na składowanie odpadów, marnujemy cenne surowce i nie wykorzystujemy energii jaką można uzyskać z odpadów. Zatem nowe zasady segergacji śmieci potraktuj poważnie. 

Jakie śmieci do jakiego pojemnika?

NIEBIESKI POJEMNIK: wrzucamy tutaj: papier, gazety, czasopisma, ulotki, gazetki reklamowe, książki, kartony, opakowania tekturowe. Nie wrzucaj papieru samokopiującego, kalki, zatłuszczonego papieru, np. po maśle.
ŻÓŁTY POJEMNIK: zgniecione i puste butelki po napojach (bez nakrętek), zgniecione i puste butelki po chemii gospodarczej (bez nakrętek), nakrętki plastikowe, aluminiowe puszki po napojach i konserwach, kapsle, opakowania z metalu, reklamówki, worki foliowe, kartony po mleku czy soku, plastikowe opakowania po żywności. Do pojemnika nie możesz wyrzucić: plastikowych zabawek, plastikowych opakowań po lekach, opakowań po wyrobach garmażeryjnych, olejach roślinnych czy silnikowych, części samochodowych, jednorazowych naczyń.
ZIELONY POJEMNIK: butelki po napojach ze szkła kolorowego, słoiki. Do zielonego pojemnika nie należy wrzucać: szkła okiennego, zbrojonego, żaroodpornego, szyb samochodowych, porcelany, ceramiki, doniczek, kryształu, luster, świetlówek, opakowań kolorowych po lekach.
BIAŁY POJEMNIK: wyrzucaj do białego pojemnika butelki po napojach, słoiki ze szkła bezbarwnego. Natomiast nie wolno wyrzucać szkła okiennego, zbrojonego, żaroodpornego, szyby samochodowej, porcelany, ceramiki.

Warto wiedzieć, że odpady tzw. problemowe, m.in. baterie, akumulatory, sprzęt AGD, zużyty olej silnikowy, resztki farb itp. należy oddać do stacjonarnych lub mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Opłaty za segregację śmieci dla Poznaniaków

Nowe stawki za wywóz śmieci zaczną obowiązywać już od 1 lipca. Opłayta to 12 złotych za miesiąć - śmieci segregowane i 20 za niesegregowane od osoby. Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej przewiduje zniżki dla rodzin wielodzietnych.Wiadomo, że mieszkańcy Poznania i okolicznych gmin nie będą musieli kupować nowych pojemników na odpady.