Według danych GUS przeciętny Polak wytwarza około 268 kg odpadów rocznie. Po wprowadzeniu systemu segregacji wciąż jednak trafia połowa dotychczasowych odpadów. Rocznie Polacy wyrzucają do śmieci ok. 4,5 mln ton surowców, które można by powtórnie wykorzystać w tym 1,5 mln ton papieru, 1,2 mln ton szkła, 0,3 mln ton metali i 1,5 mln ton plastików (wg KPGO czyli Krajowego Planu Gospodarki odpadami za rok 2014). Wartość wyrzucanych surowców wtórnych szacuje się na 2,6 mld zł rocznie. Warto wyposażyć swój dom w system do segregacji, który pomoże każdemu sortować i przechowywać odpady w wygodny sposób.

Sprawdź także: czy trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem?

Segregacja śmieci: nowe przepisy od 1 lipca 2017 roku

Co się zmienia w 2017 roku w przepisach dotyczących segregacji śmieci? Przede wszystkim opłaty - wzrosną za składowanie śmieci na wysypiskach. Wyższe stawki mają zacząć obowiązywać od 2018 r. i będą stopniowo rosły tak, by w 2020 r. umieszczenie 1 tony odpadów surowcowych na składowisku kosztowało w okolicach 270 zł (65 euro). Obecnie jest to ok. 20 euro. Co więcej, w każdej gminie w Polsce będą obowiązywać takie same kolory koszy do składowania odpadków. Śmieci będą zbierane z podziałem na cztery frakcje: szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz obowiązkowo do brązowego pojemnika na odpady ulegające biodegradacji - to jedna ze zmian, która czeka nas od lipca 2017 roku. Dodatkowy, brązowy pojemnik to nowość. Skąd takie zmiany? Polska musi poprawić jakość receklingu. W porównainiu z państwami członkowski EU wypadamy bardzo źle i grożą nam kary oraz odebranie dotacji. Wzorem segregacji śmieci są Estonia, Finlandia, a także Słowenia.

Jak segregować śmieci w domu?

To bardzo proste i wymaga jedynie wyrobienia nawyku i sprytnego zaplanowania przestrzeni na porządkowanie odpadów. Najwygodniejszym rozwiązaniem do segregacji śmieci będzie kosz podzielony na różne „frakcje”. Im więcej miejsca, np. w szafce, tym może być większy i mieć więcej komór. Można także ograniczyć się do dwóch koszy i do jednego wrzucać odpady nadające się do odzysku, do drugiego mieszane. Wtedy jednak śmieci mieszane bedziemy musieli segregować rzy osiedlowych koszach. Jeśli nie masz miejsca na pojemniki, wykorzystaj do zbierania śmieci kartony i pudełka. Warto pamiętać, że zgniecione puszki czy butelki zajmą znacznie mniej miejsca. Nawet o 80 procent!

Przeczytaj także: jak przygotować śmieci do wyrzucenia?

Potrzebujesz podpowiedzi jak segregować śmieci?

Zobacz naszą galerię sprytnych rozwiązań do domu - związanych z segregacją śmieci i porządkiem w mieszkaniu.