Zanim zamówisz elektryka zdecyduj, gdzie mają być zamontowane gniazdka elektryczne i wyłączniki światła. Planując rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w mieszkaniu oraz wyłączników światła (kontakty) pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

1. Przemyśl, gdzie chcesz postawić lampy oraz sprzęt audio-wideo, zaznacz w pobliżu miejsca na gniazdka elektryczne (na każde 4–6 m2 powierzchni pokoju powinno przypadać co najmniej jedno gniazdko).

2. Optymalna wysokość gniazdka nad podłogą to 0,3 m (jeszcze wygodnie jest do nich sięgnąć, a kable są już mało widoczne).

3. Wyłączniki zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby. Jeśli ktoś z domowników porusza się na wózku, zamontuj je na wysokości, która jest dla niego najwygodniejsza.

>> Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

>> O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

4. W kuchni zaplanuj gniazdka elektryczne do AGD. Umieszcza się je tuż nad blatem roboczym albo pod górnymi szafkami.

5. Duży sprzęt elektryczny podłączaj do gniazdek z uziemieniem: z bolcem lub z dwoma zaciskami (typ niemiecki, tzw. schuko). Te ostatnie kupisz w sklepach internetowych i hurtowniach.

6. Do łazienki są przeznaczone gniazdka bryzgoszczelne. Mają oznaczenie IP44. Montuje się je 1,4 m nad podłogą, możliwie najdalej od strefy mokrej.

7. Warto docenić włączniki ze ściemniaczami. Nie tylko oszczędzają prąd, ale też pomagają szybko stworzyć kameralny nastrój w pokoju.

8. Ważne: pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Prace instalacyjne zlecaj wyłącznie wykwalifikowanym elektrykom.