Coraz częściej szafy wnękowe zastępują te wolno stojące, gdyż lepiej wykorzystują przestrzeń. Szafa wnękowa robiona na zamówienie idealnie dopasowuje się do wymiarów ściany lub wnęki. Dzięki temu jest więcej miejsca na składowanie rzeczy. Poza tym szafy wnękowe pozwalają zabudować nietypowe wnęki – m.in. na poddaszu, pod schodami czy w narożniku. Szafa na wymiar pozwala też zachować większy porządek i ukryć to, czego nie chcemy pokazywać. Szafa wnękowa daje również możliwość dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb, gdyż rozplanowanie jej wnętrza, liczby półek itd. zależy wyłącznie od zamawiającego.

Szafy wnękowe: wybieramy drzwi szafy

Szafy na zamówienie budowane we wnękach składają się z części zewnętrznej, czyli drzwi oraz - zależnie od rodzaju wnęki - ścianek bocznych, a także wewnętrznej, czyli półek, drążków, wieszaków i koszy. Drzwi szafy wnękowej mogą być przesuwne, składane lub uchylne. Ostatnio najczęściej spotykanym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, ponieważ nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu, dzięki czemu nadają się do wąskich korytarzy czy małej garderoby. Ciężar drzwi opiera się w nich na wózkach jezdnych, które są ukryte w środku ramiaka. Aby system jezdny działał prawidłowo, ciężar pojedynczego skrzydła nie powinien przekraczać 60 kg. Ten wymóg wpływa też na inne parametry drzwi, takie jak wysokość i grubość. O ich wysokości powinna też decydować wygoda – lepiej jest zamontować dwa mniejsze skrzydła, niż przesuwać jedno większe, a przy tym cięższe. Z tego też powodu najczęściej wykonuje się skrzydła szerokości 0,45-1,2 m. Grubość drzwi zależy od rodzaju wypełnienia – lustro jest ciężkie, więc robi się z niego drzwi grubości 4 mm, natomiast skrzydło ze znacznie lżejszej płyty laminowanej ma już grubość 10-18 mm. W drzwiach przesuwnych montuje się niekiedy specjalne amortyzatory nazywane też samodomykaczami, które wyhamowują i łagodnie domykają drzwi. Zapobiega to ich uszkodzeniu, a także przyciśnięciu dłoni przez skrzydło. Drzwi przesuwne mogą mieć tę wadę, że w chwili otwarcia jednego skrzydła nie mamy dostępu do drugiej części szafy. Tego problemu nie ma w przypadku drzwi składanych dających się podzielić na kilka mniejszych skrzydeł, które łatwo złożyć. Jednak wysoka cena okuć sprawia, że nie są one zbyt popularne.

Jak zamówić szafę na wymiar

Chesz mieć szafy wnękowe, najlepiej zrobić je na wymiar. Jak zamówić szafę: pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do jednej z firm wykonujących szafy na zamówienie i umówienie się na pomiar. Zazwyczaj jest on bezpłatny, niektóre firmy wymagają wpłacenia kaucji zwrotnej, a jeszcze inne - podpisania wcześniej umowy. Wtedy przedstawiciel firmy przyjedzie do nas, aby wymierzyć dokładnie wnękę i oszacować koszt szafy na wymiar. Taka wycena jest niezobowiązująca, dzięki czemu można zamówić szafy pomiary w kilku różnych firmach, a następnie porównać ceny szafy wnękowej i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Można również zdecydować się na wycenę szafy na wymiar online, jednak nie da nam ona gwarancji, że dokładnie wymierzyliśmy wnękę i uwzględniliśmy wszelkie krzywizny. Na miejscu dana firma wykonuje też projekt, dlatego wcześniej należy przemyśleć, jak chcemy podzielić wnętrze szafy. Od tego będą zależały liczba półek, ich wysokość, rozmieszczenie itd. Jeśli już zdecydujemy się na konkretną firmę, podpisujemy z nią umowę. Przy tej okazji pobierana jest zaliczka zwykle w wysokości 40-50% ceny szafy. Realizacja zamówienia trwa minimum dwa tygodnie, ale może się nieco wydłużyć, jeżeli jako wypełnienie frontów wybierzemy mniej popularny materiał. Montaż szafy wnękowej nie powinien natomiast zająć więcej niż jeden dzień.