Szafa w zabudowie to najlepsze rozwiązanie dla osób dysponujących wolną przestrzenią, którą chcą zaplanować jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Szafy na wymiar to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające nam zorganizowanie różnego rodzaju schowków. Ile miejsce warto przeznaczyć na zabudowę? Jakie drzwi do szafy wybrać?

Szafa w zabudowie: ile miejsca na zabudowę?

Jeśli aranżując przedpokój zdecydujemy się na szafę w zabudowie, warto wiedzieć o niej kilka rzeczy. Jedną z najważniejszych kwestii, o której powinniśmy pamiętać jest miejsce przeznaczona na zabudowę. Wnęka, w której chcemy zrobić szafę na wymiar, powinna mieć głębokość większą niż sama szafa. Bardzo często o tym zapominany i przyjmujemy standardowy wymiar szafy, zapominając jednak o grubości jej ścian oraz drzwi. Warto wiedzieć, że na zamontowanie drzwi przesuwnych potrzebujemy od 8 do 10 cm. Standardowa szafa na ubrania, w której swobodnie mieszą się drążki na koszule ma głębokość 60 cm. Jeśli w szafie planujemy przechowywać płaszcze i grubsze okrycia, wówczas warto powiększyć jej głębokość o kilka centymetrów. Zatem głębokość samej wnęki musi wynosić około 80 cm. Możemy oczywiście zdecydować się na szafę nieco płytszą, nawet taką o głębokości 40 cm. Te, przeznaczone są na wieszanie ubrań na wysuwanym drążku.

Szafa do zabudowy: jakie drzwi wybrać?

Decydując się na szafę wnękową, mamy do wyboru co najmniej trzy opcje dotyczące wyboru drzwi. Możemy zdecydować się na skrzydła przesuwne, drzwi składane lub te przesuwno-składane.

  • Skrzydła składane: największą ich zaletą jest to, że nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Sprawdzą się w przypadku, gdy na przeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia. Do wad możemy natomiast zaliczyć to, że nie umożliwiają nam one całkowitego wglądu do wnętrza szafy - jedno skrzydło zawsze będzie zamknięte,
  • Drzwi składane: wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Drzwi składane są idealnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ ma się dostęp do całej szafy,
  • Skrzydła przesuwno-składane: kiedy są zamknięte - ułożone są w jednej linii (bez zakładu charakterystycznego dla drzwi przesuwnych). Taka konstrukcja, po otwarciu, umożliwia dostęp do całej szafy.