Urządzamy » Przedpokój » Meble do przedpokoju i dodatki » Jak urządzić wygodną garderobę

Jak urządzić wygodną garderobę

Oglądając projekty, sprawdzajmy: czy pomieszczenie jest odpowiednio duże? Jaką ma wysokość? Czy zmieszczą się w nim pojemne szafy?

Garderoba jako odrębne pomieszczenie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Kto raz poznał jej zalety, pozostanie jej gorącym zwolennikiem. Taka garderoba to przede wszystkim szansa na porządek w ubraniach. Łatwo je układać, segregować, zdjęte z wieszaka nadają się do włożenia bez dodatkowych zabiegów. Zaletą garderoby jest również to, że pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy.

Nie za mała

Zamknięta garderoba nie ma sensu, jeśli jest zbyt mała, wąska lub płytka, tak że nie można się w niej swobodnie obrócić. Nie decydujmy się na garderobę jako oddzielne pomieszczenie we wnęce kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa. Będzie ciasna, a nie zmieści się w niej więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami dostępnej wprost z sypialni (rys. 1). Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m2. Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 100, lepiej 120 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m2 wolnej powierzchni.

Pojemna

O jej funkcjonalności niewątpliwie decyduje kształt. Długą, wąską trudno będzie w pełni wykorzystać. Garderoba w kształcie kwadratu jest wygodniejsza i bardziej pojemna. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście (rys. 2). Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką. Jeśli drzwi do nich są na jednej osi, powierzchnia komunikacyjna nie ogranicza miejsca na szafy (rys. 3).  Często projektuje się garderoby pod skosami na poddaszach. To dobry sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni. Jednak garderoba pod spadkiem może nie spełniać naszych wymagań. Na planie domu pomieszczenie wygląda na duże, 2 x 2,4 m, lecz większa jego część może być zbyt niska, aby nadawała się do przechowywania ubrań. Będzie raczej przydatnym schowkiem. Warto więc zawsze sprawdzić na planie przekroju domu, jakiej wysokości jest ścianka kolankowa. Jeśli jest niska (30-50 cm), możemy zainstalować przy niej tylko głębokie półki (rys. 4). Wysokość 100 cm pozwoli na zamontowanie drążków na powieszenie ubrań.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4249

Dobrze wyposażona

Możemy wybierać spośród koszy i  szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów. Nie zawsze jednak bogatsze wyposażenie oznacza większą funkcjonalność garderoby. Zamiast jednego długiego drążka na wieszaki lepiej zaplanować kilka krótszych. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania rzeczy długich (ok. 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Wszystko co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek. Jeśli potraktujemy garderobę jako otwartą szafę, półki i drążki na wiszące ubrania nie muszą być zamknięte. Decydując się na to, pamiętajmy jednak, że ich zawartość będzie się kurzyć. Przydadzą się wtedy pudła i pokrowce.

Oświetlona

Firmy produkujące wyposażenie garderób oferują również oświetlenie w suficie albo na ścianie. Żarówki o mocy 25 W włączane od czasu do czasu dodatkowo osuszą pomieszczenie. Oświetlenie może się włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi. Jeśli garderoba służy jako przebieralnia, niezbędne jest też lustro.

Wentylowana

Garderoba koniecznie powinna mieć wentylację. Czasami jednak brak wolnych przewodów wentylacyjnych w pomieszczeniu nam to uniemożliwia. Jednym ze sposobów zapewnienia wentylacji jest kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem. Temperatura powinna tu być taka sama jak w sypialni. Dlatego nie należy wyprowadzać przewodu wentylacyjnego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Kompozycje z letnimi kwiatami
Kompozycje z letnimi kwiatami

Druga połowa lata to czas kwitnienia polnych kwiatów. Doceń ich naturalne, delikatne ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Porządki na wiosnę: ład, porządek i oszczędność czasu!
Marzysz o porządku w garderobie, przedpokoju i w piwnicy? Chciałabyś móc wszystko szybko znaleźć w ...
Małe, ale jakie ładne zmiany w przedpokoju na wiosnę
Może nowa konsola albo ławka do przedpokoju? Wiosną zazwyczaj mamy ochotę na drobne zmiany w ...
Lustrzana szafa: powiększamy małą przestrzeń lustrzanymi taflami
Lustrzana szafa we wnętrzu przedpokoju czy sypialni to znakomite rozwiązanie kłopotu niwielkiej bądź ciemnej przestrzeni. ...
Jaki kolor ścian i kanapy?
Mam problem z wyborem koloru ścian oraz koloru kanapy. W pokoju znajdują się meble koloru calvados. I nie wiem jaki kolor ścian będzie...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 11911 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.