Żelazko z generatorem pary - czy warto kupić żelazko systemowe?

2015-10-12 16:45

Żelazko z generatorem pary to więcej niż żelazko. Wprawdzie nowoczesne żelazka, pracując z parą ułatwiają nam życie, to w przypadku gdy się nazbiera sporo rzeczy, prasowanie trzeba przerwać, by dolać wody. Nie ma się co czarować, wiele pań „zbiera” rzeczy do prasowania...

Spis treści

  1. Żelazko z generatorem pary
  2. Stacja pary w żelazkach systemowych
  3. Zanim włączysz żelazko z generatorem pary
  4. Żelazko z generatorem pary - funkcje i wyposażenie
  5. Bezpieczne korzystanie z żelazko
  6. Wideo: jak wyprasować spodnie

Ten problem doskonale rozwiązują urządzenia z wewnętrzną wytwornicą pary. Żelazka z generatorem pary charakteryzują się tym, że mają zdecydowanie większy objętościowo pojemnik na wodę oraz wbudowany specjalny system i wytwarzają parę na wysokim poziomie. W klasycznych żelazkach parowych poziom wytwarzania pary zależy od ustawienia temperatury samej stopy. Aby wytworzyć parę, urządzenie musi osiągnąć określoną temperaturę (jeśli jest za niska, para nie zostanie wytworzona i może dojść do kapania wody). W tym przypadku generator pary jest zintegrowany ze specjalnym silniczkiem. Żelazka systemowe osiągają lepsze parametry wyrzutu pary. Prasują w poziomie (to oczywiste) i w pionie. O wyjątkowości żelazek z generatorem pary decyduje właśnie ich konstrukcja. Co więcej, umożliwia ona lepsze podgrzanie stopy żelazka i szybsze odzyskiwanie strat ciepła.

Żelazko z generatorem pary

Niektóre firmy mówią też o swoich produktach: systemy parowe, żelazka systemowe, żelazka z niezależnym generatorem pary, nie o nazwę jednak chodzi. Warto wiedzieć, że są to żelazka gwarantujące dokładne prasowanie, a generatory pary (para może mieć ciśnienie 3,5-6 barów) umożliwiają prasowanie bez przerwy przez godzinę i dłużej (zależnie od pojemności zbiornika, a może ona dochodzić do 2,5 l) i skracają czas pracy nawet o połowę w stosunku do klasycznych żelazek. Wyrzut pary na minutę to od 40-120 g. Zaś moc żelazka z generatorem pary zamyka się w przedziale 1000 do 3100 W.

Stacja pary w żelazkach systemowych

Stacje pary składają się z dwóch podstawowych elementów: żelazka i bazy. W żelazkach z generatorem pary typu profesjonalnego stosuje się grubą stopę odlewaną z aluminium lub wysokiej jakości stali. W tym przypadku istotny jest też uchwyt żelazka, materiał z którego jest wykonany może bowiem ułatwiać manewrowanie. W tego typu modelach żelazek przycisk uwalniania pary znajduje się w generatorze, a nie w rączce, tak jak w żelazkach tradycyjnych. Równie ważnym elementem w tego typu żelazku jest baza, w której znajdują się generator pary, pojemnik na wodę oraz pozostałe elementy budowy, takie jak  bojler, w którym woda jest podgrzewana, oraz (w zależności od modelu) drugi zbiornik na wodę. Generator pary wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa, umożliwiający regulację ciśnienia w bojlerze.

Generator pary z dodatkowym zbiornikiem jest tak skonstruowany, by przez cały czas woda ze zbiornika dodatkowego przepływała do bojlera. Stałe napełnianie bojlera ma znaczenie dla efektywności prasowania. Wiele modeli stacji pary jest gotowych do pracy już po dwóch minutach od włączenia. Istotnym elementem każdej stacji jest filtr antywapienny, który musi być odpowiednio przymocowany do zbiornika na wodę. To właśnie na filtrze osadza się kamień ze zbyt twardej wody. W zależności od modelu, filtr może być  jedno- lub wielokrotnego użytku. Część urządzeń dostępnych na rynku ma specjalną zatyczkę mającą ułatwić płukanie bojlera.

Zanim włączysz żelazko z generatorem pary

Wielu producentów dołącza do swoich modeli specjalny pasek, którym należy sprawdzić twardość wody i w zależności od tego ustawić pracę stacji. Jeszcze przed podłączeniem do prądu należy napełnić bojler wodą i włączyć pracę generatora oraz żelazka za pomocą specjalnych przycisków zwykle podświetlanych. Gdy urządzenie będzie gotowe do pracy, pokażą to lampki kontrolne. O tym, że wody jest za mało urządzenie może powiadomić użytkownika sygnałem dźwiękowym.

Zobacz też:

>> Steamer do ubrań: parownica. Szybkie prasowanie w pionie

>> Deski do prasowania: jaką kupić?

Żelazko z generatorem pary - funkcje i wyposażenie

W wielu modelach dostępnych na rynku można znaleźć następujące funkcje, ułatwiające użytkowanie. Są to:

  • odkamienianie - specjalny wskaźnik spełnia funkcję licznika informującego o konieczności przepłukania bojlera i usunięcia kamienia. Ale informacje te mogą być podane w instrukcji. Zgodnie z nimi konieczność płukania bojlera trzeba np. przeprowadzać co 10 prasowań, a generalne czyszczenia filtra (raz np. na 5 lat);
  • zapobieganie nabłyszczania – minimalizuje ryzyko powstawania błyszczących śladów na tkaninach, zwłaszcza ciemnych;
  • oszczędność energii – (tryb Eco) podczas korzystania z tego trybu wytwarzana jest mniejsza ilość pary i pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25 proc. i wody o 40 proc. W żelazkach z gerneratorem pary z tym rozwiązaniem ustawienie zwykłego zużycia energii zalecane jest tylko do prasowania grubych i silnie pomiętych tkanin;
  • podwójnie podgrzana sucha para (niektóre modele żelazek z generatorem pary);
  • teflonowa nakładka na stopę - zapobiega nabłyszczaniu się tkanin podczas prasowania;
  • możliwość korzystania z wody z kranu;
  • wspornik przewodu parowego – utrzymuje go na odpowiedniej wysokości;
  • mata izolująca na gorące żelazko;
  • automatyczny strażak - wyłączy urządzenie w przypadku bezczynności.

Bezpieczne korzystanie z żelazko

Podobnie, jak przy innych urządzeniach elektrycznych, w których wytwarzana jest gorąca para, przed dolaniem wody do żelazka z gerneratorem pary, najlepiej jest stację odłączyć od zasilania, mimo iż wiele modeli ma wyjmowany pojemnik na wodę. Kiedy robimy przerwę podczas prasowania, żelazka, wchodzącego w skład urządzenia, nie powinno się odstawiać „poziomo” na deskę, ale na bazę, gdzie ma pozycję pod skosem. Ceny żelazka z gerneratorem pary wahają się od ok. 170 zł nawet do ok. 6000 zł.

Wideo: jak wyprasować spodnie

Nasi Partnerzy polecają