Wybór szafy to nie lada wyzwanie. Musi pasować do wystroju wnętrza a jednocześnie pomieścić wszystkie nasze ubrania. Co będzie lepsze - garderoba, komoda, szafa wnękowa czy zwykłe półki? Gdzie powinna być garderoba? Na ubrania wygodne są szafy wnękowe. Najczęściej robimy je w przedpokoju lub sypialni.

Szafy na ubrania

Sukienka z wesela u kuzynki, pomidor – przebranie karnawałowe syna (może się jeszcze za rok przydać młodszemu), kapelusz do błękitnej garsonki, srebrne szpilki, strój do joggingu, garnitur do pracy, kozaki, czółenka, czapka na narty... To tylko niewielki procent garderoby, jaką w ciągu kilku czy kilkunastu lat gromadzimy na półkach w szafach, pawlaczach i komodach. Kiedy wreszcie udaje nam się wszystko spakować i przewieźć do nowego domu – aż trudno uwierzyć, że zmieściło się to na – załóżmy – 45 m2 w mieszkaniu w bloku! Po przeprowadzce często okazuje się, że mimo dużo większej przestrzeni za mało mamy zagospodarowanego miejsca na ubrania. Aby tak się nie stało, trzeba dobrze zaplanować wybór szafy czy garderoby. Tak aby wszystko miało w nich swoje miejsce, a utrzymanie porządku nie stanowiło kłopotu.

Rozmiar szafy. Garderoba, komoda, czy szafa wnękowa?

Szafa na ubrania powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm (a najlepiej 70 cm) tylko wówczas mamy gwarancję, że nasza cała garderoba się w niej zmieści, a rzeczy na wieszakach nie będą się gniotły. Jeśli jest to szafa wnękowa – wnęka powinna mieć co najmniej 80 cm (10 cm potrzeba na drzwi i prowadnice). Po otwarciu najmniej miejsca w pokoju zajmą drzwi przesuwne. Trochę więcej przestrzeni wymagają modele składane, pozwalają za to na lepszy dostęp do wnętrza szafy, wygodniej będzie z niej korzystać. Najwięcej miejsca zajmą otwierane w tradycyjny sposób, czyli uchylnie, pozwalają za to na nieograniczony dostęp do półki. Dla osób, które na ubrania chcą przeznaczyć więcej miejsca najlepsza będzie garderoba. Z kolei dla miłośniczek mebli wolnostojących nada się komoda. Bedzie w niej jednak na pewno mniej przestrzeni.