Wyróżniamy wołka zbożowego i wołka ryżowego należącego do rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae). Wołek zbożowy jest bezskrzydłym ok. 4 mm, brunatnym chrząszczem. Można go znaleźć w spichrzach, magazynach zbożowych oraz naszych mieszkaniach. Nie spotkamy go w warunkach naturalnych. Wołek ryżowy ma skrzydła, jest jaśniejszy i występuje w naturze - w klimacie subtropikalnym, w południowej Azji, na polach ryżowych. W Polsce występuje w domowych spiżarniach i magazynach zbożowych.

Wołki: szkodniki w domu

By złożyć jajeczka samica wołka dokonuje selekcji ziarna. Musi ono być na tyle duże, by wystarczyło pokarmu na cały rozwój larwy, aż do osiągnięcia stadium dojrzałego. Wygryza otwór i składa do niego pojedyncze jaja, a następnie zakleja lepką wydzieliną. Samica wołka składa ok. 150 jaj, rzadko 300. Gołym okiem trudno zauważyć uszkodzenia. Po okresie około miesiąca z ziarna wychodzi dorosły osobnik, który odżywia się ziarnem. W naszym klimacie, w ciągu roku pojawiają się 2 pokolenia wołków w nieogrzewanych pomieszczeniach, a w ogrzewanych, może być 5-10. Dorosłe wołki zbożowe chrząszcze żyją ok. 150 dni, a czasami przeżywają nawet do 2 lat. Te szkodniki możemy znaleźć w domu w pojemnikach z ziarnami zbóż, w ryżu, kukurydzy, w gruboziarnistej kaszy oraz makaronach, migdałach, orzechach i płatkach owsianych. Nie gardzą świeżymi i suszonymi owocami. Wołki pojawiają się też na nasionach słonecznika i uszkodzonych żołędziach. Wołków zbożowych nie znajdziemy natomiast w grochu i roślinach oleistych. Oprócz uszkodzeń na ziarnach, wołek może oddziaływać silnie alergogennie na ludzi. Może przyczyniać się do nadwrażliwości płucnej (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych). Jest to szczególne zagrożenie dla piekarzy i pracowników magazynów zbożowych. Natomiast spożywanie produktów z cząstkami chitynowego pancerza wołków powoduje różne stany zapalne i zaburzenia jelitowe.

Wołki: jak się ich pozbyć

Przedstawiamy sposoby pozbycia się wołka. Aby pozbyć się wołków produkty ziarniste można przechowywać w lodówce, gdzie w temp. 0°C dorosłe chrząszcze giną po 63 dniach, larwy po 30, a jaja po 19 dniach. Również wysoka temperatura jest dobrą metodą pozbycia się wołków, temperatura powyżej 35 st. C powoduje, że wszystkie dorosłe osobniki wołków zbożowych giną. By zwalczyć wołka zbożowego należy często przeglądać zapasy, stukać, przesuwać torebki z produktami zbożowymi. Wołki są to szkodniki, które nie lubią hałasu i niechętnie zagnieżdżają się w takich miejscach. W celu pozbycia się wołka można go wymrozić w temperaturze minimum -15°C przez co najmniej 24h. Skuteczną metodą zwlaczania wołków jest wyprażanie zboża w temp. 55-60°C przez co najmniej 48 godzin. Jednak ziarno, w którym były wołki nie nadaje się do spożycia, ze względu na pojawienie się bakterii i grzybów chorobotwórczych. Porażone przez wołki zbożowe zapasy domowe nadają się tylko jako karma dla ptaków lub zwierząt gospodarskich.