Tłuste plamy po oleju, winie czy podkładzie potrafią zaburzyć niemal każdą aranżację wnętrza, zwłaszcza, gdy plama znadzie się na środku dywanu czy sofy. Jedną z najważniejszych zasad jaką powinno się zastosować przy usuwaniu uporczywych plam domowymi sposobami, to szybka reakcja. Wtedy mamy większą gwarancję, że usunięcie plam będzie skuteczne.

Jak usunąć plamy domowymi sposobami?

Do klasycznego zestawu plam, z którymi mamy do czynienia najczęściej, należy tłuszcz. Repertuar domowych sposobów na usuwanie plam tłuszczu z tkaniny jest naprawdę szeroki. Jednym z nich, który sprawdza się niemal idealnie w takich sytuacjach, jest talk, mąka ziemniaczana lub sproszkowana kreda. Pył absorbuje tłuszcz i już po kilku minutach możemy resztę usunąć szczotką lub ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Talk sprawdzi się również w usuwaniu plam z dywanu. Powierzchnię plamy należy obficie pokryć talkiem, dociążyć czymś z góry i pozostawić na kilka godzin. Potem najlepiej odkurzyć zaplamione miejsce a pozostałość usunąć szmatką nawilżoną kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego. Plamę należy pozostawić do wyschnięcia.

Z usuwaniem tłustych plam świetnie poradzi sobie wyżej wspomniany olejek eukaliptusowy, szczególnie jeśli chodzi o usuwanie domowym sposobem tłustych plam z ubrań. Tkaninę należy zwilżyć w olejku a następnie ubranie uprać w zimniej wodzie.

W przypadku tłustych plam sprawdza się również soda oczyszczona. Plamę należy zalać wrzącą wodą i zasypać wodą oczyszczoną.
Z plamami z czerwonego wina, herbaty czy soku z buraków świetnie poradzi sobie sól. Plamę trzeba grubo zasypać solą, zamoczyć na pół godziny w zimnej wodzie i uprać.

Plam z wina pozbędziemy się spierając ją od razu pod bieżącą wodą. Można też taką plamę posypać solą i poczekać, aż wchłonie płyn, a dopiero potem zaprać. Jeśli plama z wina jest stara, możemy ją namoczyć w wodzie z sodą.

Idealne do usunięcia plam z pleśni, rdzy czy żółtej plamy od żelazka jest cytryna. I tak plamę z rdzy należy namoczyć w soku z cytryny i przetrzeć solą. Z plamą z pleśni dzielnie poradzi sobie mieszanka soku z cytryny z proszkiem do pieczenia, proporcje 1:1. Po około 3 godzinach plama powinna zejść bez żadnego problemu. Sokiem z cytryny usuniemy też plamę z herbaty.

Zaletą takich sposobów walki z plamami jest na pewno ekologia i delikatność zastosowanych środków. Dlatego też warto mieć w zanadrzu kilka patentów, które wybawią nas z opresji gdy będziemy musieli zmierzyć się się z trudnymi zabrudzeniami w domu.