Gdy planujemy sprzątanie, musimy pamietać także o meblach. Patrząc na nie z daleka, wydaje się nam, że wyglądają całkiem nieźle. Niestety z bliska widać na nich każda plamkę, rysę i odbarwienie. Nie załamujmy jednak rąk, by wnętrza dobrze się prezentowały, nie musimy od razu kupować nowych mebli. Wystarczy wiedzieć jak czyścić meble, aby starym meblom przywrócić dawną świetność.

Jak czyścić meble tapicerowane

Aby obicia naszych foteli, sof i kanap zachowały swoja urodę na długi czas trzeba o nie od czasu do czasu zadbać. Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonywać najczęściej, jest regularne odkurzanie obicia. Rzadziej stosowane, ale równie ważne, jest pranie tapicerki przy pomocy odkurzacza piorącego lub ręcznie, miękką gąbką lub szczotką i szamponem do obić. Pamiętajmy przy tym, żeby nie zmoczyć za nadto obicia, gdyż woda i środki piorące przenikną w głąb obicia, gdzie mogą długo schnąć. Sztruks i welwet można przetrzeć szmatką zwilżona denaturatem lub wodą z amoniakiem. W przypadku wystąpienia zabrudzenia miejscowego, najlepiej zaradzić mu natychmiast. Nadmiar części stałych ściągnąć przy pomocy noża, a płyny przy pomocy bibuły lub miękkiej szmatki. Warto również pamiętać o tym, by czyszczenie zacząć od brzegów plamy w kierunku środka (nigdy odwrotnie).

Pozostaje jednak pytanie: jak usuwać powstałe plamy? Środków jest wiele, a każda gospodyni, choć jeden z nich, znajdzie u siebie w domu.

  • Masło, olej i inne tłuszcze usuniemy stosując rozpuszczalnik do tłustych plam, a następnie płyn do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich,
  • Do usunięcia plam z majonezu wystarczy zastosować 5% roztwór kwasku cytrynowego, następnie rozpuszczalnik do tłustych plam, a na koniec płyn do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich,
  • Ponieważ pomadki zawierają w sobie dużo tłuszczu, plamy które powstały w wyniku ich niewłaściwej eksploatacji, np.: kiedy szminka wpadnie w ręce małej damy, czyści się w ten sam sposób co wszystkie tłuste plamy. Wystarczy więc rozpuszczalnik i płyn do czyszczenia dywanów.
  • Każdy wie, że aromat kawy obudzi ze snu największe nawet śpiochy. Ona nie tylko ładnie pachnie, ale i dobrze smakuje. Niestety, potrafi też pozostawić po sobie inny, mniej miły ślad. Plamy z kawy na ulubionym tapczanie mogą zdarzyć się każdemu... Nie ma się jednak czym martwić, odrobina 5% roztwór kwasku cytrynowego i woda sprawią cuda. Wystarczy tylko delikatnie przetrzeć materiał miękką szmatką zamoczoną w płynie.
  • Herbata, z nią też niestety bywają problemy. Ale i tu z pomocą spieszy woda i 5% roztwór kwasku cytrynowego. Następnie wystarczy tylko jedną łyżeczkę proszku do prania rozpuścić w 250 ml ciepłej wody i delikatnie przetrzeć zaplamione miejsce.
  • Wydawałoby się, że na plamy z czerwonego wina nie ma mocnych. Nic bardziej mylnego. Nasza niezastąpiona para – woda i 5% roztwór kwasku cytrynowego, a do tego płyn do czyszczenia dywanów poradzą sobie z nimi bez trudu. Jest jednak jeszcze jeden sposób - zabrudzenie polewamy białym, wytrawnym winem, potem wodą i suszymy szmatką, a następnie suszarką do włosów.
  • Plamy z atramentu znikną po namoczeniu tkaniny w mleku lub przetarciu jej kwaskiem cytrynowym. Natomiast tusz z flamastrów usuniemy gliceryną, następnie przecierając tkaninę wilgotną ściereczką. Jeśli pozostaną ślady, usunie je wacik nasączony alkoholem.

Jak czyścić meble skórzane

Zanieczyszczenia skór należy usuwać stosując specjalne środki przeznaczone do ich czyszczenia. Ponadto, w zależności od intensywności eksploatacji, powinno się konserwować je co 3-6 miesięcy używając mleczka konserwującego. Skóra zachowa wtedy miękkość i elastyczność, a promienie słoneczne nie będą miały tak dużego wpływu na płowienie koloru. Również wszelkie zadrapania i otarcia można zniwelować za pomocą farby tonującej. W takim wypadku, wszystkie szorstkie miejsca powinny być uprzednio wygładzone przy pomocy ścieraka. Dzięki temu powierzchnia zostanie zabezpieczona przed ponownym ścieraniem. Większe zadrapania i pęknięcia można zamknąć przy pomocy impregnatu.

Jak czyścić meble drewniane

Rynek oferuje szeroką gamę preparatów służących do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych. Zawierają one wosk lub olej zabezpieczające mebel przed wilgocią i kurzem. Jednocześnie nadają drewnu piękny połysk. Pamiętajmy, że meble drewniane nie lubią wody, dlatego przecierać je można jedynie wilgotną, miękką tkaniną, a następnie szybko wycierać do sucha.

Właściciele zwierząt oraz rodzice małych dzieci wiedzą, jak łatwo rysuje się drewno. Na szczęście rysy te można w prosty sposób usunąć. Wystarczy posmarować je wazeliną i zostawić np. na 24 h, a następnie posmarowane miejsce delikatnie wypolerować. Czary-mary i rysa znika bez śladu.

Na powierzchniach drewnianych nie powinno się też stawiać szklanek czy kubków z gorącymi płynami - bardzo łatwo wówczas o nieestetyczne, białe kółka. Nie dadzą się one usunąć żadnymi preparatami, ale może im podołać mieszanka soli i oliwy. Posmarowane taką miksturą i wypolerowane (po kilku godzinach) okażą się jak nowe.

Czyszcząc meble drewniane, warto zwrócić uwagę na to, by nie używać do tego celu szorstkich szmatek, gdyż mogą zarysować powierzchnię, również kuchenne detergenty nie są przyjaciółmi drewna - mogą spowodować odbarwienia.

Sprzątanie: jak czyścić bambus, wiklina, rattan i inne

Rattan i wiklina nie lubią wody. Czyści się je więc ściereczką zmoczoną w roztworze wody, soku z cytryny i wody utlenionej (na litr wody po 4 łyżki soku i wody utlenionej). Dobrze wyciśnięta szmatka wystarczy przetrzeć delikatnie meble – efekt murowany! Meble bambusowe czyścimy roztworem wody i soli (łyżka soli na litr wody). Meble z płyt laminowanych można przecierać ścierką zwilżoną wodą z płynem uniwersalnym. W sprzedaży są także przeróżne środki do usuwania trudniejszych plam, na przykład po flamastrach.

Po przeczytaniu naszych podpowiedzi sprzątanie nie będzie trudne, a my będziemy wiedzieć, jak dobrze czyścić meble.