Sprzątanie domu wymaga podstawowych umiejętności, która pozwolą nam właściwie pielęgnować domowe sprzęty i meble – co zapobiegnie ich niszczeniu. Warto także posiąść cenną wiedzę na temat tego, czym usuwać plamy z dywanów i jasnych tapicerek, które często ulegają przypadkowemu zabrudzeniu.

Sprzątanie domu: jak czyścić sprzęt RTV?

Nieodzowny w salonie telewizor i inne sprzęty RTV jak magnes przyciągają kurz. Wycieranie ich zwykłą ściereczką jest nieskuteczne i wręcz szkodliwe dla ekranów LCD oraz plazmowych:
- do ekranów używajmy ścierek z mikrofazy albo ze specjalnej włókniny nasączonych płynem antystatycznym;
- plastikowe obudowy należy myć gałgankiem z mikrofazy, kratki omiatajmy pędzelkiem, odkurzajmy zaś miękką szczoteczką podłączoną do odkurzacza.
Uwaga! Nie stosujemy płynów do mycia szyb i papierowych ręczników, nie spryskujemy nimi czyszczonych powierzchni, tylko szmatkę.

Sprzątanie domu: podłoga to podstawa

Drewniane panele i podłogę warto pastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który nie tylko nadaje im połysk, ale i pogłębia kolor. Najwięcej czasu zajmie pielęgnacja paneli wykończonych olejem lub woskiem. Co jakiś czas trzeba je odświeżać poprzez kolejne woskowanie, jednak każde woskowanie wzmacnia powierzchnię.
Podłogę w mieszkaniu ochronimy także poprzez podklejenie mebli podkładkami z filcu. Zastosujmy je do wszystkich sprzętów – zarówno tych ciężkich, jak kanapa i szafa (sprawdzą się podczas sprzątania mieszkania), jak i lżejszych, typu krzesła, gazetnik czy stojąca lampa. Blaty lakierowanych lub politurowanych mebli łatwo można uszkodzić, przesuwając wazon, figurkę bądź paterę. Unikniemy tego, przyklejając w kilku punktach na spodzie naczynia i bibelotu malutkie silikonowe plasterki. Są niewidoczne i w 100% skuteczne. Obydwa rodzaje podkładek kupimy w sklepach gospodarstwa domowego.

Sprzątanie domu: Czym usuwać plamy?

Nie wszyscy wiemy, czym usuwać plamy z jasnych materiałów. Jasny dywan i tapicerka wyglądają pięknie, ale łatwo się brudzą.
- Czerwone wino spierajmy białym albo wodą sodową, na koniec zastosujmy szampon do tapicerki.
- Guma do żucia zmrożona kostkami lodu (w torebce foliowej) stwardnieje i da się wykruszyć,  a resztki zmyjmy szmatką nasączoną denaturatem.
- Czym usuwać plamy z tłuszczu? Posypmy je talkiem i zostawmy na kilka godzin. Pozostałość odkurzamy, a ślad plamy delikatnie zmyjmy kroplą olejku eukaliptusowego.
- Stearyna wymaga schłodzenia kostkami lodu. Twardą zeskrobiemy nożem, a pozostałość kilkakrotnie można przyprasować przez bibułę ciepłym żelazkiem.