Nasz dom może być wolny od chemii. Wystarczy, że przypomnimy sobie, jak działają ekologiczne środki czystości – soda oczyszczona, sól i cytryna. Sprzątanie też może być eko!

Sprzątanie domu: soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest sprawdzonym ekologicznym środkiem czystości i doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni chromowanych, sanitariatów łazienkowych oraz usuwania plam. Możemy rozcieńczyć sodę oczyszczoną (do kupienia w sklepie spożywczym) z wodą i tak przygotowanym sprejem spryskać czyszczone powierzchnie. Do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni możemy przygotować pastę z sody z wodą – doskonale wyczyści kabinę prysznicową, umywalkę i toaletę a także fugi miedzy kafelkami.

Sprzątanie domu: niedoceniona sól

Sól obecna jest w naszych gospodarstwach domowych już od wielu stuleci, gospodynie doceniły także jej walory użytkowe. Roztworem wody z solą doskonale wyczyścimy meble i kosze z wikliny. Przypalony garnek należy zmoczyć i posypać na noc solą. Rano doczyścić, jeśli się nie uda – zagotować w nim dodatkowo wodę z solą. Solą wyczyścimy także przypalone żelazko, a dodana do pasty z sody oczyszczonej, nada sanitariatom piękny połysk.

Sprzątnie domu: kwaśna cytryna

Kwas zawarty w cytrynie ma właściwości antybakteryjne, czyszczące i lekko wybielające. Woda z wyciśniętą do niej cytryną nada połysk metalowym przedmiotom i garnkom. Gdy wyciśniemy sok z cytryny do butelki z wodą, a następnie spryskamy roztworem kafelki w łazience – łatwo doczyścimy je z plam po mydle i osadzie. Sok z cytryny pomoże odświeżyć także kuchenkę mikrofalową – umieśćmy plastry cytryny w misce, zalejmy wrzątkiem i gotujmy przez minutę. Para zdezynfekuje kuchenkę, a my ją potem łatwo doczyścimy.

Ekologiczne sposoby sprzątania domu na pewno są zdrowsze dla naszego organizmu, niż ostre środki chemiczne, do których stosowania przywykliśmy. Warto zadbać, aby nasz dom był czysty, ale także przyjazny dla środowiska.