Jak odstraszyć komary w domu? Lato mamy wilgotne, a więc można już mówić o pladze komarów. Komary ataktują także w mieście, jeśli taka pogoda się utrzyma, naukowcy przewidują że mogą być dokuczliwe nawet do października. Dlatego warto poznać sposoby na komary w domu i wybrać odpowiednie preparaty na komary. Komarom wystarczy byle kałuża, żeby rozmnażały się w rekordowym tempie. Naukowcy przypuszczają, że komary lokalizują swoją ofiarę za pomocą węchu. Przyciąga je zapach człowieka i wydychany przez niego dwutlenek węgla, którego zwiększone stężenie wyczuwają nawet z odległości kilku kilometrów.

Sposoby na komary w domu: co najskuteczniej odstraszy komary?

Jak odstraszyć komary w domu? Co jest skuteczne? Dobrym sposobem na odstraszenie komarów w domu jest zapach, tyle że taki, którego komary nie lubią. W sklepach jest duży wybór preparatów na komary do stosowania w mieszkaniu, na balkonie oraz bezpośrednio zabezpieczających naszą skórę (do smarowania czy spryskiwania). Warto się zaopatrzyć w odpowiednie środki nawet jeśli zostajemy w domu. Poniżej przedstawiamy i charakteryzujemy preparaty na komary, które możecie kupić w sklepach.

Preparaty na komary: elektrofumigatory

Skuteczne sposoby na komary w domu to elektrofumigatory. Są to urządzenia służące do zwalczania komarów, które podłączamy do kontaktu. Te preparaty na komary składają się z płytek owadobójczych oraz elektrycznego odparowywacza.

Preparaty na komary: fumigatory i repelenty

Inne skuteczne preparaty na odstraszednie komarów w domu to fumigatory. Nazwa tych preparatów na komary pochodzi od słowa „fumigacja” oznaczającego zwalczanie szkodników w pomieszczeniach zamkniętych za pomocą trucizn w postaci gazów, dymów lub par. Czyli fuminatory to preparaty na komary do spryskiwania pomieszczeń, płytki oraz spirale owadobójcze. Repelenty to środki odstraszające komary działające poprzez wydzielanie specjalnie dobranych substancji zapachowych.

Środki odstraszające komary w domu: jaką mają skuteczność?

Sposoby na komary, które można zastosować w domu mogą mieć różną postać. Należą do nich preparaty na komary nasączone specjalnie dobranymi substancjami zapachowymi (olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe), które parując, tworzą w powietrzu strefę zapachową odstraszającą komary. Są to np. świece zapachowe, drewniane kwiaty do postawienia w wazonie lub balkonowej doniczce. Skutecznym środkiem odstraszającym komary są także plastry z mikrokapsułką zawierającą roślinny olejek citronella.
               
Po zgnieceniu mikrokapsułki, przyklejamy taki plaster odstraszający komary na meblach, ubraniu lub obroży psa. Zapachowa warstwa ochronna zabezpiecza przed atakiem komarów na odległość metra.

Jak odstraszyć komary w domu: czas działania i wskazania

Preparaty na komary - czas działania. Przeciętny czas działania środków na komary wynosi ok. 8 godzin. Plastry na komary są najbardziej skuteczne przez 6-8 godzin. Ich działanie można trochę przedłużyć naciskając mikrokapsułkę, żeby wyparowały resztki oleju.
               
Preparaty na komary - które można używać w domu? Środki zapachowe na komary w domu można stosować bez obaw, że wywołają skutki uboczne. Tylko w nielicznych wypadkach niektóre substancje wchodzące w ich skład wywołują niepożądane reakcje u osób ze skłonnościami do alergii. Zupełnie nieszkodliwe są pod tym względem plastry na komary, które zaleca się do naklejania także na skórę. Można je stosować do ochrony przed komarami niemowląt i osób z poparzeniami lub chorobami skóry.

Preparaty na komary zabijające owady

Fumigatory. Zalicza się do nich powodujące śmierć komarów preparaty w postaci trujących gazów, dymów lub pary. W sklepach można kupić płyny owadobójcze do spryskiwania pomieszczeń, płytki układane w kilku miejscach mieszkania oraz spirale na komary, które nadają się na balkon. Spirale są osadzone na stojaczku. Żarząc się, wydzielają trujące opary, które zabijają komary i inne owady.

Elektrofumigatory. Składają się z zapasu płytek owadobójczych i odparowywacza. Sposób użycia jest prosty: płytkę nasączoną specjalnym preparatem wkłada się pod kratkę odparowywacza, który następnie umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Po włączeniu do sieci 220 V opary preparatów ulatniają się. Niektóre urządzenia mają lampkę kontrolną, która zapalając się informuje, że elektrofumigator jest podłączony do prądu.

Lampka na komary. Ma małą żarówkę, którą osłania metalowa siatka lub gęsto rozmieszczone pionowe pręciki. Przez metalowe części płynie prąd, śmiertelnie porażając owady, które zwabione światłem dotkną metalu. Natężenie prądu jest śmiertelne tylko dla owadów, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Lepiej jednak zachować niezbędne środki ostrożności i umieścić lampkę na odpowiedniej wysokości, z dala od łóżek domowników. Żeby urządzenie spełniło swoje zadanie, trzeba wyłączyć wszystkie inne źródła światła (również telewizory), owady bowiem zawsze wabi najsilniejsze z nich.

Czas działania. Owadobójcze płytki odstraszają komary w pomieszczeniu o powierzchni 16 m2 przez 4 miesiące. Spirale żarzą się około 6 godzin. Jeżeli z elektrofumigatora korzystamy przez ok. 8 godzin dziennie, to wystarczy on na 25 dni, a nawet miesiąc.
               
Wskazania. Po środki owadobójcze sięgajmy w ostateczności, gdyż w ich skład wchodzą insektycydy, substancje szkodliwe dla zdrowia. Przed użyciem przeczytajmy dokładnie instrukcję obsługi. Nie wolno ich używać w pokojach, w których przebywają niemowlęta, małe dzieci i osoby chore, zwłaszcza alergicy. Nie można ich stosować w pobliżu żywności, nie opakowanych artykułów spożywczych. Trzeba uważać, żeby preparaty nie miały kontaktu z otwartym ogniem ani nie dostały się do wody.
Szczególną ostrożność zaleca się przy stosowaniu płytek do zwalczania komarów, gdyż są nasączone silną substancją owadobójczą. Po ich użyciu trzeba dokładnie umyć ręce.