Skorek w domu: zwalczanie. Skorek pospolity: jak wygląda, czy jest szkodliwy i jak się go pozbyć

 Skorek pospolity (szczypawica)

Skorek pospolity, popularnie nazywany szczypawicą.

Fot. Thinkstockphotos.com

Skorek, popularnie nazywany szczypawicą, często pojawia się w domu. Podpowiadmy, jak pozbyć się skorków z mieszkania.

Skorek pospolity (Forficula auricularia), potocznie nazywany szczypawicą lub zausznikiem, należy do rzędu skorki. Jego ciało jest lekko spłaszczone, wydłużone o wymiarach 1-1,5 cm. Skorek ma kolor rudawo-brunatny, jest błyszczący, z jasnymi odnóżami. Skorki mają gryzący aparat gębowy. Przednie skrzydła są krótkie i twarde, chronią tylne delikatne, błoniaste, jednak rzadko używane do latania. Na końcu odwłoka skorka znajdują cię cęgi (szczypce), które tylko wyglądają groźnie, jednak dla ludzi nie są niebezpieczne, mogą nimi jedynie nie za mocno uszczypnąć.

Samice skorka składają jaja w ziemi, pod kamieniami lub w miejscu, gdzie akurat przebywają i troskliwie o nie dbają, chroniąc przed drapieżcami i pleśnią. Rozwój trwa kilka tygodni lub miesięcy. W tym czasie matki opiekują się zdrowym i dobrze odżywionym potomstwem, natomiast słabsze i chore odrzucają. Skorek pospolity mimo złej sławy, znany jest  ze swej dobroczynnej działalności jako naturalny wróg innych szkodników: rybika cukrowego i mszycy.

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!

 

Skorek w domu: szkodliwość szczypawic

Skorki do domu mogą być przyniesione w suszonym na dworzu praniu lub do wnętrza dostają się przez otwarte drzwi, okna lub zostają wniesione w świeżych warzywach, owocach, grzybach, ziołach. W środowisku naturalnym skorki żywią się delikatnymi częściami roślin, padliną, a także jajami i larwami innych owadów. W ogrodach i sadach żerowanie skorków może doprowadzić do poważnych szkód. Niszcząc pręciki i słupki kwiatów na drzewach owocowych, powodują spadek zbiorów. Skorki uszkadzają również ziarna zbóż. Skorki w domu zanieczyszczają żywność odchodami.

Jak pozbyć się skorków z domu?

  • Zwalczanie skorków polega głównie na znalezieniu i zlikwidowaniu dróżek, którymi wchodzą do mieszkań
  • Podczas zdejmowania wysuszonego prania, należy to robić ostrożnie, wytrząsając wszelkie żyjątka, które się w nie zaplątały
  • Nie pozostawiajmy jedzenia na wierzchu
  • Starajmy się żywność zawsze szczelnie zapakować, np. w szklane, plastikowe pojemniki
  • Okruchy odkurzajmy
  • Często wynośmy śmieci

Skorki są mistrzami w chowaniu się w każdą dostępna szczelinę. Czasami zdarza się, że skorek wejdzie do ucha śpiącego człowieka. Najlepiej wtedy przepłukać ucho ciepłą wodą, z dziećmi lepiej udać się od razu do laryngologa.

Zobacz również polecane przez nas środki na owady:

Ocena: 2,2
Tekst: Magdalena Sokołowska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY