Gdy w naszych domach zapada noc, a domownicy idą już spać, wtedy w łazience budzi się ktoś, kto nocą nie lubi spać.  Nasz gość to rybik cukrowy inaczej srebrzyk, który szczególnie upodobał sobie łazienki ze względu na panujące tam ciepło, wilgoć i ciemność. Ale te szkodniki pojawiają się też w kuchni, możemy je znaleźć również w szafach, pościeli i ubraniach. Idealne miejsce dla srebrzyków, to zagęszczone osiedla, gdzie jest dużo odpadów, a budynki są dobrze ocieplone.

Rybiki cukrowy (srebrzyk): jak wygląda

Rybik cukrowy jest małym, do 10 mm, owadem z długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinami na końcu odwłoku. Nazwę swą zawdzięcza podobieństwu do ryb. Rybik ma bezskrzydłe, podłużne, zwężające się ku końcowi ciało, pokryte srebrzystymi łuskami. Ruchy bardzo szybkie, zwinne, przypominające pływanie ryby. Wijące się rybiki cukrowe, inaczej zwane srebrzykami możemy zobaczyć na ścianach i podłodze  tuż po zapaleniu światła. Rybiki cukrowe szybko się rozmnażają i długo żyją. Rybiki zjadają produkty zawierające skrobię, cukry, kleje organiczne, martwe owady, papier. Bez jedzenia przeżywają około roku. Rybiki cukrowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale mogą niszczyć wyroby ze skóry, wełny, a także książki, z których wyjadają klej sklejający kartki. Są też niehigieniczne i nieestetyczne, dlatego staramy się ich pozbyć.

Domowe sposoby: jak pozbyć się rybików cukrowych z domu

Rybiki cukrowe najczęściej pojawiają się w łazience, aby zapobiegać ich występowaniu należy po kąpieli osuszyć i wietrzyć pomieszczenie, otwierając drzwi i okna. Przy chłodnym,  poniżej 17 st. C i suchym powietrzu, występuje mniejsze prawdopodobieństwo rozmnażania się tych owadów. Należy zmniejszyć ilość przedmiotów w łazience i utrzymywać porządek szczególnie w kącikach. Starać się na bieżąco robić pranie. Dbamy o uszczelnienie silikonem lub gipsem wszelkich szczelin i szpar. Postarajmy się, by to pomieszczenie było jasne np. ściany, podłogi czy meble wtedy łatwiej wytropić rybiki. Miejsca zawilgocone w łazience osuszamy np. używając pochłaniacza wilgoci, soli w woreczkach, lub węgla drzewnego. Aby zapobiec pojawianiu się rybików w produktach spożywczych cukier, mąkę i kasze przechowujemy w szczelnych pojemnikach. Płytki w łazience możemy przecierać wodą z octem.

Rybiki cukrowe preparat, odstarszający te owady

Można zrobić preparat na rybiki cukrowe. Miejsca występowania rybików np. pod wanną, w kącikach, pod szafkami należy posmarować preparatem, który zrobimy z cukru pudru zmieszanego z kwasem borowym (borasol zakupimy w aptece). Zabieg powtarzamy co kilka dni.

Innym sposbem na pozbycie się rybików są pułaki. Możemy zrobić pułapki smarując tekturę, grubą warstwą płynnego miodu. Celuloza wabi owady, a miód skutecznie skleja, uniemożliwiając im ucieczkę. Pułapki z rybikami niszczymy po kilku dniach i zastępujemy nowymi.

Ponadto do zwalczania rybików cukrowych w domu można też zastosować inny preparat. Mieszaninę cukru pudru z boraksem w stosunku 1:2 rozsypujemy w kącikach, pod meblami.

Skuteczną metodą na wytępienie tych owadów z domu jest posiadanie zwierzęcia domowego, najlepiej kota, który wytropi i zabije nieproszonych gości.