Gdzie bytują roztocza w domu? Roztocza (Acarida) w domu są wszędzie. Wraz z kurzem przylegają do różnych przedmiotów. Najlepsze warunki dla rozwoju roztoczy to 22-28 st. C, duża wilgotność powietrza (70-80%) i w domach położonych na terenach nizinnych. Na wysokości powyżej 100 m roztoczy praktycznie nie ma. Roztocza kurzu domowego żywią się pleśniami i złuszczonym naskórkiem. Znajdziemy je w łóżkach, często przyczyną alergii są roztocza w pościeli, dywanie. Rozotocza pojawiają się także w mieszkaniu na oknach, kaloryferach, podłodze, meblach, w łazienkach, nawet w pluszowych zabawkach. Pozbycie się roztoczy z domu nie jest łatwe, ponieważ są małymi szkodnikami 0,3-0,8 mm (zielonymi, czerwonymi lub pomarańczowymi ze szczecinkami), prawie nie do zauważenia gołym okiem. Dlatego nawet bardzo dokładne porządki w domu nie gwarantują całkowitego pozbycia się roztoczy z mieszkania. Ale nie poprzestawajmy na niepowodzeniach, warto zdobyć się na wysiłek, by ograniczyć występowanie roztoczy kurzu w domu.

Roztocza: szkodniki w domu

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka są odchody pajęczaków. W ich skład wchodzi silnie alergizujące białko, które może powodować alergie, katar sienny, atopowe zapalenie skóry, duszący kaszel. Może też doprowadzić do astmy oskrzelowej. Odchody tych roztoczy podrażniają też błony śluzowe układu pokarmowego, co może doprowadzić do nieżytu żołądka i dwunastnicy. Im więcej roztoczy w kurzu tym silniejsze alergie. Najsilniejsze ataki alergii wywołanej przez roztocza występują nocą, gdy głowa dotyka zainfekowanej pościeli, w której  może być 10-50% więcej roztoczy w nocy niż w dzień.

Roztocza: jak się ich pozbyć

Najważniejsza w ograniczaniu występowania roztoczy w domu jest profilaktyka. Mieszkanie powinno być często wietrzone, zwłaszcza zimą. Należy zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniach była niższa i by mieć dość suche powietrze. W miejscu gdzie śpimy, nie zakładajmy grubych, ciężkich zasłon. Zrezygnujmy z puchatych dywanów, tapicerowanych mebli, otwartych szafek oraz drobiazgów stawianych na meblach. Wszystkie sprzęty w mieszkaniu, na których zbiera się kurz, a więc i roztocza należy często przecierać wilgotną ściereczką. Warto poświęcić czas na częste wietrzenie pościeli, gdy latem jest ciepło i słonecznie, a zimą mroźno. Ponieważ wysokie i niskie temperatury niszczą roztocza w pościeli, ewentualnie aby pozbyć się roztoczy bieliznę pościelową możemy włożyć na kilka godzin do zamrażalnika. Dbajmy o to, by regularnie zmieniać pościel, jest to bardzo pomocne w zwalczaniu roztoczy. Materac do spania powinniśmy wietrzyć i co kilka miesięcy odwracać na drugą stronę. A co kilka lat wymienić na nowy. Podczas odkurzania dobrze jest używać urządzenia z filtrem zatrzymującym pajęczaki. Zabawki dzieci należy często odkurzać, myć, a maskotki prać, by pozbyć się roztoczy.