Rozpoczynamy wiosenne porządki: jak sprzątać i mieć czyste mieszkanie

Wiosna to dobry czas na gruntowane porządki mieszkania, mamy dużo energii, świeci słońce, a więc warto zabrać się za sprzątanie mieszkania. Podpowiadamy jak skutecznie przeprowadzić wiosenne porządki, by wnętrza były czyste i pachnące, nie zapominamy też o sprzątnięciu balkonu, czy tarasu. Wiosenne porządki czas start: zobacz jak je dobrze zorganizować.

Wiosenny wystrój wnętrz
Wiosenny wystrój wnętrz
Wiosenne porządki: czyste mieszkanie
Wiosenny wystrój wnętrza
Wiosenny wystrój wnętrz

Podpowiadamy ja zorganizować wiosenne porządki. Słońce nieśmiało zagląda przez okna i demaskuje zaniedbane zakamarki naszych mieszkań. To znak, że przed nami coroczne wyzwanie: wiosenne porządki. Bez obaw, mamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci doprowadzić do porządku całe mieszkanie. Sprzątanie: porady na wiosnę.

Wiosenne porządki: lista zadań jak sprzątać mieszkanie

Wiosenne porządki to czas gruntownego sprzątania mieszkania, podczas porządków nie zaopominamy też o balkonie czy tarasie. Rozłóż pracę na kilka etapów i posprzątaj dom dokładnie. Wiosenne sprzątanie mieszkania zaczynamy od góry, czyli od sufitu, najwyższych półek, schodząc niżej i od wewnątrz – czyli robimy porządki w najgłębszych zakamarkach szaf, na zewnątrz, aby uniknąć ponownego czyszczenia. Po skończeniu wiosennego sprzątania jednego pokoju, przejdź do drugiego. Nie zostawiaj niedokończonej pracy. Widząc efekty w wysprzątanym pomieszczeniu, będziesz miała motywację do dalszej pracy. Ogranicz przemieszczanie się po mieszkaniu, podczas robienia wiosennych porządków odkładaj na bok wszystkie przedmioty, które wkrótce zmienią swoje miejsce.

Wiosenne porządki: lista zadań

Poduszki w kwiaty (źródło: www.dekoria.pl)
camera

Dodatki do salonu w kwiaty: pomysł na romantyczne wnętrze

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Przygotowując się na wiosenne porządki zgromadź potrzebne akcesoria do sprzątania. Zainwestuj w dobre rękawice gumowe, aby chronić skórę i paznokcie. Wybierz też środki do sprzątnia poszczególnych powierzchni, część z nich możesz zrobić sama. Podczas wiosennego sprzątania mieszkania pamiętaj o dobrych zasadach, np. nie stawiaj miotły szczotką zwróconą w stronę podłogi, bo to niszczy jej kształt i zmniejszy skuteczność. W miarę możliwości rób dwie rzeczy naraz, np. podczas prania wyszoruj kabinę prysznicową. Przy okazji wiosennych porządków, dokonaj też niewielkich napraw w domu.

Przystępując do mycia szyb, możesz przygotować domowy roztwór czyszczący, dodając dwie łyżki octu do niewielkiej miski z ciepłą wodą. Usuń nadmiar wody gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części szyby. Przecieraj wycieraczkę czystą szmatką, aby uniknąć roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostały na szybie, usuń suchą ściereczką z mikrofibry.

Podczas wiosennych wyczyścić zakamarki za meblami. Odkurzy i umyj podłogę w miejscu, gdzie stały. Wyczyścić listwy przypodłogowe, a także kinkiety, abażury lamp. Podczas porządków zabezpiecz drewniane podłogi przed zarysowaniami. W tym celu sprawdź, czy na spody mebli są przyklejone materiały chroniące. Jeśli płyty samoprzylepne są zużyte lub zakurzone, wymień je na nowe.

Podczas wiosennych porządków wymień pościel, upierz koce i narzuty. Wyczyść materace, poduszki i nakrycia z każdego łóżka. Pamiętaj,  że wszystkie rodzaje poduszek, z wyjątkiem tych wypełnionych gąbką, możesz wyprać w pralce. Sprawdź uprzednio etykiety, aby zapoznać się z instrukcją dotyczącą prania. Dywany rozwieś na zewnątrz i wytrzep. Jeśli jest ładna pogoda, możesz zostawić je na dworze na kilka godzin.

Podczas wiosennych porządków zrób obowiązkowe wietrzenie szafy. Zmień garderobę w szafie na wiosenną. Spakuj, uprane i wyczyszczone zimowe rzeczy, pamiętaj również o wyczyszczeniu ziomowych butów i ich odpowiednim zabezpieczeniu.

Wiosenne porządki: sprzątanie kuchni

Wiosenne porządki to także sprzątanie lodówki. Wyciągnij z lodówki wszystkie szklane półki i pojemniki, umyj je dokładnie i osusz. Odrobina sody wysypanej na spodek lub przekrojona cytryna pochłaniają nieprzyjemne zapachy w lodówce, więc warto włożyć je do lodówki zaraz po umyciu.

Wisoenne porządki: czyszczenie piekarnika. Zwęglone bąble osadzone na dolnej części piekarnika, wydzielają nieprzyjemny zapach. Jeśli piekarnik posiada funkcję cyklu samooczyszczania – skorzystaj z niej i dokładnie wyczyści piekarnik. Jeśli nie, to weź metalową łopatką i delikatnie zeskrob bąble. Masz problem z ich usunięciem? Przygotuj zatem roztwór amoniaku i wody, który wlejesz do butelki po płynie do mycia szyb. Spryskaj piekarnik mieszaniną i pozostaw na co najmniej pięć minut, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Kilka kropel octu zneutralizuje brzydki zapach. Na koniec umyj piekarnik czystą wodą.

Umyj plastikowe kosze na śmieci, pojemniki do sortowania odpadów i pozostaw je na dworze do wyschnięcia. Następnie posyp ich dno z sodą oczyszczoną, aby na dłużej utrzymać świeżość.

Podczas wiosennych porządków uprzątnij też szafki i szuflady kuchenne. Umyj dno szafki, wyłóż nowym papierem, przejrzyj wszystkie produkty spożywcze, rzeczy przeterminowane wyrzuć. Podczas sprzątania sprawdź też termin ważności leków i kosmetyków w szafkach łazienkowych, których rzadko używasz. Być może twoja szczoteczka do zębów wymaga wymiany. Co trzy miesiące powinnaś używać nowej.

Na końcu wiosennych porządków czeka nas najprzyjemniejszy etap sprzątania: zmiania dekoracji na wiosenne i schowanie ozdób zimowych. Kup kilka roślin doniczkowych i włóż je do ozdobnych doniczek. Kwiaty upiększą posprzątane, czyste wnętrze przygotowane na nadejście wiosny.

Ocena: 0
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: living4media

POLECANE ARTYKUŁY