Renowacja kamienia. Usuwamy plamy, rysy, zmatowienia z marmuru, granitu i...

2020-11-11 17:20

Efektowne podłogi, blaty czy parapety z kamienia naturalnego, jak marmur czy granit, a także z konglomeratów, szlachetnej cegły, ceramiki lub lastrika, z biegiem czasu mogą tracić pierwotny blask. Są jednak sposoby na plamy, zarysowania i zmatowienie powierzchni.

Renowacja kamienia. Usuwamy plamy, rysy, zmatowienia z marmuru, granitu i...
Autor: Marmor Glanz Polska Renowacja kamienia. Usuwamy plamy, rysy, zmatowienia z marmuru, granitu i...

Spis treści

  1. Chroń kamień naturalny przed zabrudzeniami
  2. Pamiętaj o impregnacji podłogi, parapetu, blatu
  3. Czyszczenie kamienia naturalnego: reaguj szybko!
  4. Plamy, przebarwienia, rysy i zmatowienia: potrzebna pomoc fachowca!

Chroń kamień naturalny przed zabrudzeniami

Podstawowa zasada pielęgnacji szlachetnych wykończeń  posadzek, okładzin ściennych, parapetów czy blatów – z kamienia naturalnego, a także z konglomeratów, szlachetnej cegły, ceramiki lub lastrika, to zapobieganie zniszczeniom. Wszelkiego typu odbarwieniom, zarysowaniom czy utracie połysku znacznie łatwiej zapobiegać niż je likwidować. Z tego powodu zawsze należy przestrzegać zaleceń producentów i wykonawców dotyczące właściwego sposobu użytkowania.

.. Kamień w prawdziwych wnętrzach: okładziny kamienne na ścianie i blaty

.. Kamień naturalny w łazience. Jak go aranżować?

Pamiętaj o impregnacji podłogi, parapetu, blatu

Nie mniej istotna jest też impregnacja podłóg, parapetów i blatów wykonanych z kamienia naturalnego. Można ją wykonywać samodzielnie, choć lepiej prace te powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Wówczas oczekiwane rezultaty prac są najbardziej pewne. O czym warto przypomnieć, impregnować należy powierzchnie czyste w przeciwnym razie konserwacja podłogi, parapetu czy blatu jedynie utrwali zabrudzenie.

Czyszczenie kamienia naturalnego: reaguj szybko!

Kamienie naturalne i pozostałe materiały, o których tu mówimy, różnią się porowatością, a więc i tendencją do przyjmowania przebarwień czy zabrudzeń. Granity i niektóre rodzaje ceramiki są na to raczej odporne, podczas gdy jasne marmury albo cegła  podatne. Zwłaszcza w przypadku tych ostatnich szczególnie istotne jest szybkie usuwanie zanieczyszczeń. Rozlane płyny należy jak najszybciej zebrać ręcznikiem papierowym albo chłonną ścierką. Substancje stałe zeskrobać, starając się nie wcierać. Później trzeba sięgnąć po preparat przeznaczony do czyszczenia określonego materiału.

Plamy, przebarwienia, rysy i zmatowienia: potrzebna pomoc fachowca!

Zniszczone podłogi, blaty, parapety i inne wykończenia z kamienia naturalnego, cegły czy ceramiki warto poddać fachowej renowacji. Firma specjalizująca się w przywracaniu kamieniowi pierwotnych walorów znajdzie sposób na najbardziej utrwalone plamy czy przebarwienia, wyrówna rysy i nada zmatowiałej powierzchni lustrzany połysk.

Wykonanie każdego zlecenia  powinno się zacząć od wizyty u klienta i sprawdzenia stanu powierzchni, która ma zostać renowacji. W oparciu o taką analizę profesjonalista zarekomenduje klientowi rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w danym obiekcie i na określonej powierzchni. Każdy kamień jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, stąd bardzo ważny jest dobór odpowiedniej technologii.

Płytki kamienne z kamienia naturalnego. Jak je zamontować?