Zrezerwuj sobie czas co najmniej miesiąc przed przeprowadzką wybierz na nią dogodny termin. Ten czas warto poświęcić na zrobienie listy rzeczy, jakie zabieramy do nowego lokum, oraz tych, których chcemy się pozbyć. Jeżeli bierzesz na siebie wszystkie trudy przeprowadzki, przygotuj zawczasu kartony, pudełka, kartki samoprzylepne, sznurek oraz zapas taśmy klejącej i powoli zacznij pakować dobytek. Podczas noszenia kartonów pomocni mogą być przyjaciele. Dowiedz się cześniej, który z nich ma wolny czas w dniu przeprowadzki.

Przeprowadzki: znajdź dobrą firmę przeprowadzkową

Podczas przeprowadzki coraz częściej korzysta się z pomocy wyspecjalizowanych firm. Proponują one bogaty zakres usług: począwszy od przewozu, a skończywszy na pakowaniu, rozpakowywaniu i ustawianiu mebli. O takich fachowców warto popytać wśród znajomych. Jeśli nie mogą ci polecić  sprawdzonej firmy, poszukaj jej w ogłoszeniach prasowych i internecie. Nie współpracuj z taką, która nie podaje adresu swojej siedziby i posługuje się tylko telefonem komórkowym. Jeśli nie wywiąże się ona z umowy, znalezienie takiej firmy okaże się niemożliwe.

Przeprowadzki: uważnie sprawdź fachowca

Solidny przewoźnik ma samochód przystosowany do transportu mebli, wyposażony w pasy zabezpieczające oraz filcowe koce. Taki fachowiec zaproponuje też akcesoria do pakowania (w zależności od rodzaju przewożonych rzeczy mogą to być kartony, pianki izolacyjne lub folia bąbelkowa) oraz ubezpieczenie transportu od chwili rozpoczęcia pracy do jej zakończenia. Ponadto powinien on z tobą spisać umowę zawierającą: zakres i rodzaj usługi, trasę, spis przewożonych przedmiotów, numer polisy ubezpieczeniowej, która gwarantuje pokrycie szkód, oraz formę rozliczenia. Przeważnie cenę ustala się indywidualnie (na podstawie stawki godzinowej, w zależności od zakresu usługi). Poproś, by przedstawiciel firmy przewozowej pojechał z tobą na wizję lokalną i sporządził kosztorys na piśmie. Umiejętnie zapakuj akując się samodzielnie, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują w przypadku delikatnych przedmiotów. Po pierwsze, talerze stawia się w kartonach pionowo, a każdy przekłada papierem. Filiżanki i delikatne szklane przedmioty należy owijać osobno papierem, a wolne przestrzenie w kartonie wypełniać gniecionym papierem lub folią bąbelkową. Po drugie, nie wolno do kartonu wkładać tyle, by nie dało się go udźwignąć. Po trzecie, zanim owiniesz lustra i szklane szybki, naklej na nie papierową taśmę w kształcie litery X.

Przeprowadzki: ułatw sobie pracę

Przeprowadzkę można usprawnić na kilka sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie listy przewożonych rzeczy. Pomoże również dokładne oznakowanie każdego kartonu: warto opisać, co w nim jest i dokąd ma trafić jego zawartość – na przykład książki do sypialni. Spakowane kartony najlepiej jest ustawić w jednym pomieszczeniu, niedaleko drzwi wejściowych. Narysuj też plan nowego lokum i zaznacz na nim, jak zamierzasz ustawić meble (przynajmniej te większe). Dzięki temu będzie można racjonalnie rozmieścić je w meblowozie, a w konsekwencji sprawniej się rozpakować w nowym miejscu. Najlepsza pora na rozpoczęcie przeprowadzki to godziny poranne, zwłaszcza gdy mieszkasz w bloku. Zaczynając ok. godz. 9, unikniesz porannego zatoru na klatce schodowej czy trudności ze złapaniem windy.

Przeprowadzki CENNIK

Sprawdziliśmy ceny przeprowadzki w kilku większych miastach. Cena przeprowadzki zależy od ilości rzeczy, jaką chcemy przewieźć, a w związku z tym również od wielkości samochodu przewozowego. Istotne będzie, czy nasze rzeczy będzie nosił sam kierowca, czy też kierowca plus pomocnicy.  Inna będzie cena, jeśli potrzebujemy tylko transportu, a wynoszeniem i wnoszeniem rzeczy zajmiemy się sami - wówczas przewóz kosztuje około 1,6 zł netto za kilometr. Cena może zależeć także od piętra, na które będą wnosić nasze pakunki oraz od tego, czy w budynku jest winda (bez windy, przy ciężkich i duzych rzeczach możemy zapłacić drożej). 

Niektóre firmy przeprowadzkowe decydują się na opcję opłaty na godziny – cena zaczyna się od 50 złotych w małych miejscowościach do około 100 zł w większych. Jeśli będą potrzebni dodatkowi pracownicy do pomocy cena zwiększa się (na przykład Warszawa – kierowca plus 2 pracowników około 130 zł na godzinę).

Z niektórymi firmami możemy negocjować koszt całościowy przeprowadzki – średnio 150-400 zł przy niewielkiej ilości rzeczy i małych meblach.

Przy większych i cięższych gabarytach cena będzie również większa, przeprowadzka domu to koszt około 1000 zł (mały dom, około 50m2) oraz 2000 tys. zł dom większy, z nieiwlka ilością mebli. Cena przeprowadzki zależy także od rejnonu - najdrożej jest w większych miastach. Niektóre firmy przeprowadzkowe mają na swoich stronach wstepny kalkulator ceny przeprowadzki, albo wyminiają koszty poszczególnych usług w związku z przeprowadzką. Pamiętaj, że zawsze możesz spróbowac negocjowac cenę przeprowadzki.