Przechowywanie domowych drobiazgów. Ciekawe i niedrogie pomysły na przechowywanie!

2015-07-24 17:34

Przechowywanie drobnych przedmiotów to wyzwanie. Ale przecież w każdym mieszkaniu znajdą się kosze i różne dodatki dekoracyjne, które po niewielkim przystosowaniu mogą nieoczekiwanie pełnić funkcje przechowywania. Przygotowaliśmy kilka inspiracji! Zobaczcie!

Spis treści

  1. Przechowywanie: czy biurko może być uporządkowane?
  2. Przechowywanie: co ciekawego możemy znaleźć w kuchni?
  3. Przechowywanie: pamiątki z wakacji
  4. Przechowywanie: wyjątkowy sposób na splątane naszyjniki
  5. Przechowywanie w szafie i garderobie

W każdym mieszkaniu, choćbyśmy byli minimalistami, pojawiają się drobiazgi, które nie mają swojego miejsca. Są to rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, ale szybko zaczynają nas denerwować zajmując każdą dostępną powierzchnię. Tak zwane „przydasie” zaczynają opanowywać blaty kuchenne, stoliki kawowe i szuflady – w większości domów jedna z szuflad kuchennych opanowana jest przez przypadkowe przedmioty, znacie to? Co z nimi zrobić? Jak je opanować? Po chwili zastanowienia okazuje się, że jest mnóstwo sposobów na przechowywanie drobiazgów. I nie muszą to być specjalne szafy czy pomieszczenia. Funkcje przechowywania domowych szpargałów mogą spełniać  dodatki dekoracyjne: ładne kosze, szklane słoje, kolorowe pudła tekturowe, pojemniki na przyprawy… Na fali trendu eko pojawiło się nawet sporo pomysłów na pojemniki do przechowywania w formie lekko pogniecionej torby papierowej. Jest to oczywiście produkt przystosowany do długiego użytkowania, ale pomysł zrodził się „z życia”. Często okazuje się, że najlepsze pomysły to te najprostsze. Często przez przypadek zmieniamy funkcję jakiegoś przedmiotu – w szklanym słoju zamiast przechowywać mąkę, trzymamy spinacze do bielizny, nici do szycia, guziki. Okazuje się, że dodatki dekoracyjne o zupełnie innym przeznaczeniu idealnie spełniają się w swojej nowej funkcji – przechowywania nieoczekiwanych przedmiotów w nietypowych miejscach.

Zobacz więcej: biuro w domu

Przechowywanie: czy biurko może być uporządkowane?

Porządek na biurku pozwolą utrzymać ulubione kubki, puszki po napojach, kawie lub herbacie. Sa idealnym miejscem do przechowywania długopisów, gumek do ścierania, kredek, karteczek do notatek. Takie pojemniki sprawdza się w swojej oryginalnie formie w pokoju w stylu nowoczesnym, retro i w pokoju młodzieżowym. Pokoje w stylu romantycznym lub klasycznym polubią takie pojemniki do przechowywania w lekko zmodyfikowanej formie, na przykład oklejone ładnym papierem, pomalowane farbą, oplecione ozdobną wstążką lub sznurkiem. Płaskie pojemniki, czyli niewielkie pudełka, puszki pomogą utrzymać porządek w szufladach biurka. Możemy stworzyć kompozycję przegród podglądając organizery do szuflad kuchennych.

Przechowywanie: co ciekawego możemy znaleźć w kuchni?

W kuchni naprawdę można znaleźć zaskakujące przedmioty. Niby kuchnia nie jest miejscem do przechowywania takich rzeczy jednak zawsze tam najchętniej je upychamy. W kuchni znajdziemy więc często zapas baterii, wstążki od kwiatów, które mogą się jeszcze przydać, odżywki do kwiatów, plastikowe sztućce pozostałe, a nie wykorzystane po jakimś daniu zamówionym do domu, nie wykorzystane farbki do wielkanocnych pisanek aż po świeczki urodzinowe itp. Przedmioty te albo zalegają na blatach, utrudniając sprzątanie albo właśnie w tej jednej szufladzie. Dlatego w kuchni też przydają się kosze, w których oprócz dziwnych rzeczy możemy przechowywać serwetki i ściereczki. W małych pojemnikach – w puszkach po czekoladkach znajdą swoje miejsce wstążeczki i jednorazowe odżywki. W małych pudełkach po prezentach dobrze przechowają się świeczki urodzinowe, zapasowe tealighty itp. W łatwy sposób, wymagający niewiele czasu i umiejętności możemy stworzyć wygodny stojak do przechowywania noży. Do puszki po kawie wkładamy pęk drewnianych patyczków do szaszłyków, tak żeby było ścisło. Jeśli nie mamy puszki patyczki możemy związać ciasno sznureczkami lub wstążkami. Noże mają swoje miejsce, a szuflady stają się bezpieczne.

Przechowywanie: pamiątki z wakacji

Szklane słoje lub wazony są idealnym pomysłem do przechowywania wakacyjnych trofeów. Muszle, kamienie, patyczki w przezroczystych pojemnikach są dobrze widoczne i bardzo dekoracyjne. By nadać ostatecznego sznytu, gwint słoja możemy przewiązać szarym sznurkiem lub rafią. Mówiąc szczerze, tak przechowywane muszle lub kamienie mogą stać się miłym prezentem dla najbliższych i przyjaciół. W ten sposób możemy także przechowywać drobne monety – reszty z różnych wakacyjnych wypraw.

Przechowywanie: wyjątkowy sposób na splątane naszyjniki

Czy przechowywanie naszyjników, tak by się nie plątały jest w ogóle możliwe? Tak! Wystarczy zwykła tablica korkowa – znowu zmieniamy oficjalne przeznaczenie przedmiotu. Przypięte pinezkami, osobno powieszone naszyjniki na pewno się nie poplączą. Wyżej wieszamy krótsze, niżej dłuższe i naszyjniki są bezpieczne. Dodatkowo taka tablica staje się wyjątkową bo zmieniającym się dodatkiem dekoracyjnym w pokoju. A jeśli lubimy różnego rodzaju przeróbki możemy zwykłą tablicę korkową wyposażyć w ładną ramę. W zależności od stylu pokoju rama może być zupełnie prosta albo bogata, barokowa. Wiadomo, że rama będzie kilka razy droższa od samej tablicy, ale mamy gwarancję, że nasz pomysł na przechowywanie biżuterii będzie jedyny w swoim rodzaju!

Przechowywanie w szafie i garderobie

W każdej szafie czasem poszukujemy zaginionych pasków, szalików, spinek do koszul itp. Dobrym pomysłem na przechowywanie takich drobnych elementów w szafach i garderobach są pudełka po prezentach lub po butach. Jeśli pudełko po butach nie jest wyjątkowej urody możemy obłożyć je kolorowym papierem. Papier jest też sposobem na ujednolicenie miejsca do przechowywania drobiazgów w szafie. Wiadomo, że jednakowe pojemniki sprzyjają nie tylko faktycznemu ale także optycznemu porządkowi. Drobne elementy garderoby możemy także przechowywać w wiklinowych koszach. Pamiętajmy jednak, by kosze w których będziemy przechowywać delikatne szaliki były wyściełane gładką tkaniną.

Nasi Partnerzy polecają