Niezależnie od tego, czy jesteś wolnym duchem kochającym "artystyczny nieład", czy poukładaną jak tabelka Excela organizatorką przestrzeni, porządek w szafach, na półkach i w garderobie pozwoli oszczędzić ogromną ilość Twojego czasu, który wykorzystać możesz na bardziej przyjemne czynności niż nerwowe szukanie ulubionej sukienki czy wiosennych butów. Od czego zacząć nowe życie z ogarniętym chaosem rzeczy?

Porządki na wiosnę: od czego zacząć?

Z pomocą przyjdą nam... najprostsze rozwiązania. Systemy mebli na wymiar i licznych rozwiązań dedykowanych do przechowywania, ma cudownie plastyczną cechę dostosowywania się do zastanej przestrzeni. Dzięki niemu można dosłownie i w przenośni wszystko zorganizować – przedpokój, łazienkę, kuchnię, pokój dziecięcy, a nawet w garaż. Ujednolicony rozmiar koszy, półek, wieszaków i drążków, które można w dowolny sposób ze sobą zestawiać tworzy rozwiązania dostosowane do potrzeb użytkownika. A produkowane na wymiar drzwi przesuwne doskonale wydzielą garderobę lub sprawdzą się jako drzwi przejściowe pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli więc w dotychczasowym umeblowaniu brakuje nam pakownych i głębokich koszy czy szuflad, wystarczy stworzyć na wybranym fragmencie ściany (najlepiej we wnęce) prosty stelaż z metalowych elementów, do których dobierzemy dowolną ilość ruchomych pojemników lub statycznych półek do przechowywania. Analizując wcześniej z czego łatwiej nam się korzysta (z wysuwanej szuflady czy z otwartej półki statycznej) wybieramy odpowiednią dla siebie opcję.

Porządki na wiosnę: jak to wszystko zorganizować?

Następny krok to właściwa segregacja i organizacja przedmiotów w dobranych już schowkach. Przeanalizujmy z czego korzystamy częściej, a z czego tylko sezonowo. Mniej wygodne miejsca (np. w dolnych koszach) wypełnijmy przedmiotami używanymi  tylko o określonej porze roku (np. rolki, łyżwy, składana hulajnoga). Najwyższe półki i kosze wyposażmy w przedmioty używane rzadko, np. tylko przy okazji wyjazdów (walizki, śpiwory, karimaty, plecaki itd.). Przestrzeń środkową naszej "wnęki porządkującej" zagospodarujmy sezonowanymi ubraniami (latem - zimowymi, zimą - letnimi). Niech to będzie wygodny sposób na oszczędność miejsca w bieżącej garderobie.

Porządki na wiosnę: organizacja bieżącej garderoby

Codziennie rano stajesz do walki z czeluściami własnej szafy w poszukiwaniu "tej konkretnej" bluzki czy spódnicy? Czas położyć temu kres. Podziel szafę na strefy w takiej kolejności, w jakiej się ubierasz. Co to dokładnie znaczy? Otóż: szuflady przeznacz na tzw. drobiazgi: bieliznę, pończochy, skarpetki, halki. Najlepiej skorzystaj z dedykowanych wkładów do szuflad, które dzięki przekładkom sprawnie pomogą Ci trzymać kontrolę nad poszczególnymi elementami tych części garderoby. Następnie: górne półki szafy poświęć na koszulki i bluzki. Piętro niżej - spodnie. Najniżej - grube swetry i bluzy. Przechodząc do relingów, staraj się wieszać na nich wyłącznie te rzeczy, które nie mogą lub nie powinny się pognieść złożone w kostkę. Warto też zainwestować w cienkie wieszaki (dla delikatnych materiałów - obłożone materiałem), które zajmą mniej miejsca w szafie i pozwolą na swobodniejsze szukanie odpowiednich ubrań. W przechowywaniu ubrań na wieszakach też warto zachować względną kolejność i porządek wieszania. Zacznijmy np. od marynarek, następnie wieszamy bluzki, dalej spódnice i na końcu sukienki. Warto pilnować w codziennym użytkowaniu szafy tych ubraniowych "sektorów", gdyż przeszukiwanie całej szafy w poszukiwaniu jednej sukienki to wybitnie czasochłonne zajęcie. Pamiętajmy, że drobne nawyki codzienności potrafią zdziałać cuda w niedalekiej przyszłości.