Na właściwe funkcjonowanie lodówki ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest dbanie o sprzęt i regularne czyszczenie, o czym często nie zdajemy sobie sprawy. Lodówki No frost przyzwyczaiły nas do tego, że nie musimy ich rozmrażać, a w związku z tym wydaje nam się, że nie wymagają one tak częstego czyszczenia, jak tradycyjny sprzęt. Nic bardziej mylnego! Sprawdźcie jak odpowiednio dbać o lodówkę!

Domowe porządki: jak dbać o lodówkę?

Jeśli jesteśmy posiadaczami tradycyjnej lodówki warto pamiętać o jej rozmrażaniu zawsze kiedy warstwa lodu osiągnie grubość 0,5 cm. W przeciwnym razie rośnie zużycie prądu nawet o 10%. Kolejnym ważnym elementem dbania o lodówkę jest regularne czyszczenie otwou odpływowego. Jeśli nie będzie on szczelny w lodówce zacznie zbierać się woda, a na dłuższą metę może to prowadzić do uszkodzenia sprzętu.  Zabierając się za sprzątanie lodówki najpierw powinniśmy ją opróżnić i wyjąć plastikowe i szkalne elementy, które powinny być dokładnie umyte i wysuszone zanim znów trafią do środka.

Domowe porządki: jak czyścić lodówkę?

Najpopularniejszym sposobem na czyszczenie wnętrza lodówki jest umycie jej roztworem wody i octu. Nie musimy się obawiać przykrego zapachu octu, po umyciu całości szybko wywietrzeje, a dzięki niemu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z lodówki.  Warto pamiętać również o tym, że zawsze myjemy wyłączoną lodówkę. Próba czyszczenia podczas włączonego sprzętu może skutkować jej zepsuciem. Lodówka powinna być sprzątana przynajmniej raz na miesiąc, nawet jeśli producenci sprzętu zapewniają o jej powłokach antybakteryjbnych. Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia, była gościem Iwony Radziszewskiej w programie Pytanie na śniadanie. Ekspertka opowiedziała o tym, jak często powinniśmy myć nasze lodówki i czego używać, by pozbyć się z nich nieprzyjemnego zapachu. Okazuje się, że pomocne mogą być składniki takie jak kawa czy jabłka.