Pakowanie próżniowe ma wiele zalet. Sam zabieg pakowania próżniowego zarówno żywności, jak i odzieży, wcale nie jest skomplikowany, bo w sprzedaży jest coraz więcej urządzeń, do tego właśnie służących. Na rynku dostępne są specjalne urządzania domowego użytku, takie jak pakowarki próżniowe oraz różnego typu pojemniki, worki, słoiki przeznaczonego do pakowania próżniowego żywności oraz ubrań, czy innych tekstyliów. „Wyciągnie” powietrza trwa naprawdę zaledwie chwilę, zależnie od tego, co chcemy schować używamy pompek (ręcznych albo elektrycznych), specjalnych maszynek albo zwykłego odkurzacza. Natomiast plusy oraz wygodę takiego przechowywania w pojemnikach próżniowych można odczuć zarówno „na talerzu”, jak też w szafie czy w podróży.

Pakowanie próżniowe żywności

Powietrze, a zwłaszcza tlen, bez którego my się nie możemy obejść, produktom spożywczym wcale nie służy najlepiej. Zdaniem fachowców z zakresu żywienia tlen jest jednym z czynników wpływających na psucie się żywności. Niestety odpowiada za jełczenie tłuszczów, zmianę smaku, utlenianie witamin, m.in. C i E, a nawet za pleśń. Dlatego też pakując próżniowo produkty spożywcze przedłużamy ich świeżość i to znacznie.

Zobacz też: jak mrozić warzywa i owoce >>>

Zapakowane próżniowo produkty wilgotne (wędlina, mięso) nie wysychają, a sypkie takie jak cukier nie skawalają się, kawa nie traci aromatu, a te bardzo aromatyczne nie tracą zapachu i jednocześnie zapobiegają wchłaniania go przez inne produkty, np. podczas przechowywania w lodówce.

Przykładowe terminy przechowywania produktów spożywczych zapakowanych próżniowo według Fresh Concept:

  • schłodzone czerwone mięso - do 9 dni
  • schłodzone ryby - do 5 dni
  • kiełbasa  -  do 25 dni
  • sery twarde -  do 60 dniowoce  -  do 20 dni
  • warzywa  -  do 10 dni
  • mrożone mięso -   do 20 miesięcy
  • mrożone ryby  -  do roku

Pakowarki próżniowe i pojeminki: w co pakujemy żywność

Produkty spożywcze można wkładać do pojemników z tworzyw sztucznych albo szklanych przeznaczonych do pakowania próżniowego. Po szczelnym zamknięciu, powietrze z nich wyciąga się za pomocą dołączonej do zestawu pompki ręcznej albo elektrycznej. Można też żywność pakować próżniowo do specjalnej folii. W tym przypadku potrzebna jest zgrzewarka (pakowarka próżniowa) z funkcją wypompowywania powietrza. Robi się to w prosty sposób: najpierw trzeba odmierzyć odpowiedni kawałek folii, a następnie zgrzać z jednej strony - urządzenie najczęściej informuje o zakończonej pracy za pomocą palących się (na czerwono i zielono) bądź gasnących diod. Po włożeniu produktu, trzeba ponownie podłożyć folię z pakunkiem do zgrzewarki próżniowej, wypompować powietrze i zgrzać z drugiego końca. Urządzenie jest niewielkie i bardzo skuteczne. Tak zapakowane próżniowo produkty można przechowywać w lodówce lub w szafce, zabierać ze sobą w podróż, a nawet wysyłać za granicę. Warto dodać, że coraz częściej w takich foliach, próżniowo, marynuje się mięsa (choć nie tylko), a potem gotuje w specjalnych wolnowarach (technika sous vide oznacza właśnie „bez powietrza” i polega na „gotowaniu” mięsa lub ryby szczelnie zamkniętego próżniowo w folii w odpowiedniej temperaturze za pomocą kąpieli wodnej). Są też garnki do gotowania próżniowego oraz specjalne pokrywki, które można dopasować zarówno do własnych garnków, jak i słoików, by wyciągnąć z naczyń powietrze. Zapkowane próniowo produkty można też piec w piekarnikach z programem do pieczenia parą wodną.

Jak zapakować próżniowo odzież i pościel

W wielu domach są wersje zimowe i letnie odzieży, które wymienia się w sezonie. Jeśli szafa jest niewielka i miejsca jest mało dobrze jest zapakować takie rzeczy próżniowo, zwłaszcza grube swetry, kołdry, koce, a nawet zimowe okrycia. Dzięki temu powstają małe, zgrabne pakunki, które bez trudu mieszczą się w szafach czy pawlaczach, a w dodatku przechowywana próżniowo odzież nie jest narażone na mole i kurz. W sprzedaży są worki do pakowania próżniowego o różnej pojemności, a więc ich wielkość łatwo jest dobrać do gabarytów, np. półek, na których je ułożymy. Worki foliowe do pakowania próżniowego rzeczy zaopatrzone są w specjalne „suwaki”, pozwalające je otworzyć, a potem zamknąć, a niektóre także w wieszaki, mogą, zatem wisieć w szafie. Po włożeniu rzeczy i zamknięciu worka, do specjalnego otwory trzeba przyłożyć końcówkę odkurzacza i włączyć go. W otworze jest zawór zwrotny, nie musimy zatem niczego zakręcać ani zatykać, wpuszczając tym samym powietrze od nowa, gdyż zamyka się sam po wypompowaniu powietrza.