Urządzamy » Przedpokój » Domowe porządki » Oświetlenie energooszczędne, jak płacić mniej za prąd

Oświetlenie energooszczędne, jak płacić mniej za prąd

Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd, to powinieneś zatroszczyć się, by o Twoje oświetlenie dbały halogeny, świetlówki i lampy LED. W porównaniu z żarówkami wolframowymi pozwalają one zaoszczędzić aż do 80% energii. Stosując je, nie tylko zyskamy mniejsze rachunki, ale też sprzyjamy ekologicznemu gospodarowaniu energią. Do tego urządzanie wnętrz za pomocą energooszczędnych żarówek to czysta przyjemność.
Iwona Kosicka zaprojektowała intrygujące lampy LED. Pomysł opiera się na samodzielnym tworzeniu świetlnych instalacji. LEDY DREDY to kolekcja lamp, które wiszą i  stoją, a do tego można je dowolnie kształtować.

Od 1 września producenci mają zakaz wytwarzania popularnych żarówek 60-watówek. To kolejny etap wycofywania z rynku Unii Europejskiej energochłonnych żarówek. Już w 2009 r. wycofano z handlu wolframowe żarówki 100-watowe, a od 1 września 2010 r. - 75-watowe. W przyszłym roku podobny los czeka żarówki 40- i 25-watowe, a najmniej wydajne halogeny (klasy C) mają być wycofane w 2016 r. Argumenty przeciwników tradycyjnych żarówek trudno podważyć: marnują aż 90 proc. zużywanego prądu na emisję niepotrzebnego ciepła, a na produkcję światła wykorzystują zaledwie 10 proc. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe, ledowe), które mają stopniowo zastąpić tradycyjne żarówki wolframowe, są kilka, a czasami kilkanaście razy bardziej wydajne, zużywając przy tym mniej prądu.

Pomysły na energooszczędne oświetlenie

Lampy LED, świetlówki i halogeny zadbają o dobre oświetlenie każdego pomieszczenia. Pozwolą również na oszczędzenie energii, a co za tym idzie, na obniżenie rachunków za prąd. Takie żarówki są też naprawdę trwałe, gdyż świecą od 2 do 50 tysięcy godzin. A urządzanie wnętrz nigdy nie będzie zakończone bez wyboru odpowiedniego oświetlenia. Energooszczędne i trwałe lampy LED (z ang. Light Emitting Diode) rewolucjonizują nasz sposób myślenia o oświetleniu. Dzięki różnym formom, które przyjmuje, można je stosować nie tylko w miejsce tradycyjnych żarówek, ale także jako oświetlenie punktowe w zabudowie wnętrz oraz meblowej, światłowody umieszczane w konstrukcji sufitów podwieszanych.

Nowoczesne i ekonomiczne oświetlenie: lampy LED

Lampy LED są nowoczesne i stylowe. Ich klasyczne lub oryginalne kształty oraz różne kolory dają wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Lampy LED oprócz tego, że są nowoczesne, należą także do najbardziej ekonomicznych w eksploatacji źródeł światła. LED-y są bardzo wydajne - świecą około 30-50 tysięcy godzin i mają coraz większą moc. Diody o mocy 7 W są odpowiednikiem klasycznych żarówek 40-watowych. Emitują bardzo mało ciepła, dają światło bez promieniowania UV. Lampy LED są też wytrzymałe na wysoką i niską temperaturę. Do niedawna dominowały diody LED niewielkich rozmiarów, stosowane głównie w punktowych ooprawach akcentujących.

Wyszukane kształty oświetlenia: świetlówki

Świetlówki mogą byc kompaktowe, czyli zminiaturyzowane, lub lioniowe. Również są wydajne, gdyż świecą od 10 do 20 tysięcy godzin. Co ważne, świetlówki nie nagrzewają się i nie wydzielają dużo ciepła. W zależności od rodzaju gazu wewnątrz dają światło ciepłe lub zimne, a niektóre zbliżone do dziennego. Ze względu na ich żywotność warto ich użyć jako źródła światła w trudno dostępnych oprawach instalowanych np. w wysokich salonach. Najbardziej wydajne są świetlówki liniowe trójpasmowe, które mają luminofor lepszy niż jednopasmowe. Do tego świetlówki przyjmują bardzo wyszukane kształty, np rury, spirali, kuli, liter U lub nawet koła.

Oświetlenie pasujące do każdej oprawy: halogeny

Trwałość halogenów określa się najgorzej, spośród trzech opisanych typów oświetlenia - na 2 do 5 tysięcy godzin. Nie oznacza to jednak, że są najmniej przydatne. Użycie halogenów pozwala na oszczędność energii od 20 do 60%. Wysokonapięciowe zasilane są napięciem 230 V a niskonapięciowe - 6, 12, 24 V. Różnorodność kształtów halogenów sprawia, że można je dopasować do różnorodnych opraw - najczęściej dopełniają te o rodowodzie industrialnym.

Lampy LED - zobacz wideo

Źródła światła LED to oszczędność energii i nowy design. Dzięki zastosowaniu oświetlenia ledowego będziemy nadal żyć jasno, ale też ekologicznie! Zapytaliśmy dekoratorkę wnętrz, dlaczego warto stosować we wnętrzach oświetlenie ledowe.

Zobacz również

polecam każdemu ledy :), te nowoczesne same w sobie stanowią już dekorację, w salonie sobie wkręciłam takie w kształcie płomienia (marki osram), fajnie jasno świecą, barwa też przyjemna tego bałam się najbardziej bo znajomi mnie straszyli że światło jest nieprzyjemne, ale to nieprawda

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Mnie wymiana żarówek niestety nie pomogła, chyba jednak pomyśle o zmianie dostawcy energii elektrycznej i przejdę do Novum bo dobre warunki teraz dają to warto skorzystać.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Sprzątaj naturalnie: ekologiczne środki czystości. Soda, sól i cytryna
Sprzątaj naturalnie: ekologiczne środki czystości. Soda, sól i cytryna

Sprzątając dom nie musimy używać środków chemicznych. Ekologiczne środki czystości jak soda, ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Domowe porządki: czyste okna w kilka chwil
Mycie okien to dla wielu z nas przykry obowiązek. Zajęcie to wymaga dokładności oraz dopracowania ...
Sprzątanie mieszkania bez detergentów: ekologiczne porządki
Domowe porządki mogą być teraz szybsze, łatwiejsze i skuteczniejsze. Jak wiemy – podczas sprzątania mieszkania ...
Sprzątanie po remoncie: co, jak i czym sprzątać?
Remont wiąże się odświeżeniem mieszkania, ale także z wielkimi porządkami po nim. Niezależnie od tego, ...
Aranżacja wymarzonej sypialni na poddaszu
Witam Pani Moniko:) Na stronę urzadzamy.pl trafiłam przez przypadek, kiedy szukałam inspiracji dot. sypialni. Kupiłam urządzone mieszkanie,...
Monika Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 13608 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Świetna, tania doniczka!

  Postanowiłam wykorzystać plastikowy pojemnik po kapsułkach piorących -tak teraz popularnych w każdym domu...Tworząc swój balkonik potrzebne były mi małe wąskie doniczki(ponieważ balkonik jest mały i wąski).Wpadłam na pomysł,aby wykorzystać plastikowe...

 • Pomysł na nowoczesną łazienkę z umywalką podwójną

  Umywalka podwójna zrealizowana na wymiar przez manufakturę Luxum, z szufladami obłożonymi naturalnym fornirem. Taką umywalkę łatwo jest dostosować do wnęk i na potrzeby konkretnego miejsca.

 • Umywalka, ceramika, wanna

  Witam, chciałbym przedstawić mój pomysł na wyposażenie łazienki w tak modny sposób jakim jest beton architektoniczny przy nowych trendach ma to innowacyjne zastosowanie.