Urządzamy » Przedpokój » Domowe porządki » Oświetlenie energooszczędne, jak płacić mniej za prąd

Oświetlenie energooszczędne, jak płacić mniej za prąd

Technologia LED pozwala na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej do 80%, przy zachowaniu trwałości lamp do 35 000 godzin - mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. Światło LED jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła. Globalne oszczędności. Fot. lampa LED - KOBI LIGHT.
Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd, to powinieneś zatroszczyć się, by o Twoje oświetlenie dbały halogeny, świetlówki i lampy LED. W porównaniu z żarówkami wolframowymi pozwalają one zaoszczędzić aż do 80% energii. Stosując je, nie tylko zyskamy mniejsze rachunki, ale też sprzyjamy ekologicznemu gospodarowaniu energią. Do tego urządzanie wnętrz za pomocą energooszczędnych żarówek to czysta przyjemność.

Od 1 września producenci mają zakaz wytwarzania popularnych żarówek 60-watówek. To kolejny etap wycofywania z rynku Unii Europejskiej energochłonnych żarówek. Już w 2009 r. wycofano z handlu wolframowe żarówki 100-watowe, a od 1 września 2010 r. - 75-watowe. W przyszłym roku podobny los czeka żarówki 40- i 25-watowe, a najmniej wydajne halogeny (klasy C) mają być wycofane w 2016 r. Argumenty przeciwników tradycyjnych żarówek trudno podważyć: marnują aż 90 proc. zużywanego prądu na emisję niepotrzebnego ciepła, a na produkcję światła wykorzystują zaledwie 10 proc. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe, ledowe), które mają stopniowo zastąpić tradycyjne żarówki wolframowe, są kilka, a czasami kilkanaście razy bardziej wydajne, zużywając przy tym mniej prądu.

Pomysły na energooszczędne oświetlenie

Lampy LED, świetlówki i halogeny zadbają o dobre oświetlenie każdego pomieszczenia. Pozwolą również na oszczędzenie energii, a co za tym idzie, na obniżenie rachunków za prąd. Takie żarówki są też naprawdę trwałe, gdyż świecą od 2 do 50 tysięcy godzin. A urządzanie wnętrz nigdy nie będzie zakończone bez wyboru odpowiedniego oświetlenia. Energooszczędne i trwałe lampy LED (z ang. Light Emitting Diode) rewolucjonizują nasz sposób myślenia o oświetleniu. Dzięki różnym formom, które przyjmuje, można je stosować nie tylko w miejsce tradycyjnych żarówek, ale także jako oświetlenie punktowe w zabudowie wnętrz oraz meblowej, światłowody umieszczane w konstrukcji sufitów podwieszanych.

Nowoczesne i ekonomiczne oświetlenie: lampy LED

Lampy LED są nowoczesne i stylowe. Ich klasyczne lub oryginalne kształty oraz różne kolory dają wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Lampy LED oprócz tego, że są nowoczesne, należą także do najbardziej ekonomicznych w eksploatacji źródeł światła. LED-y są bardzo wydajne - świecą około 30-50 tysięcy godzin i mają coraz większą moc. Diody o mocy 7 W są odpowiednikiem klasycznych żarówek 40-watowych. Emitują bardzo mało ciepła, dają światło bez promieniowania UV. Lampy LED są też wytrzymałe na wysoką i niską temperaturę. Do niedawna dominowały diody LED niewielkich rozmiarów, stosowane głównie w punktowych ooprawach akcentujących.

Wyszukane kształty oświetlenia: świetlówki

Świetlówki mogą byc kompaktowe, czyli zminiaturyzowane, lub lioniowe. Również są wydajne, gdyż świecą od 10 do 20 tysięcy godzin. Co ważne, świetlówki nie nagrzewają się i nie wydzielają dużo ciepła. W zależności od rodzaju gazu wewnątrz dają światło ciepłe lub zimne, a niektóre zbliżone do dziennego. Ze względu na ich żywotność warto ich użyć jako źródła światła w trudno dostępnych oprawach instalowanych np. w wysokich salonach. Najbardziej wydajne są świetlówki liniowe trójpasmowe, które mają luminofor lepszy niż jednopasmowe. Do tego świetlówki przyjmują bardzo wyszukane kształty, np rury, spirali, kuli, liter U lub nawet koła.

Oświetlenie pasujące do każdej oprawy: halogeny

Trwałość halogenów określa się najgorzej, spośród trzech opisanych typów oświetlenia - na 2 do 5 tysięcy godzin. Nie oznacza to jednak, że są najmniej przydatne. Użycie halogenów pozwala na oszczędność energii od 20 do 60%. Wysokonapięciowe zasilane są napięciem 230 V a niskonapięciowe - 6, 12, 24 V. Różnorodność kształtów halogenów sprawia, że można je dopasować do różnorodnych opraw - najczęściej dopełniają te o rodowodzie industrialnym.

Lampy LED - zobacz wideo

Źródła światła LED to oszczędność energii i nowy design. Dzięki zastosowaniu oświetlenia ledowego będziemy nadal żyć jasno, ale też ekologicznie! Zapytaliśmy dekoratorkę wnętrz, dlaczego warto stosować we wnętrzach oświetlenie ledowe.

Zobacz również

polecam każdemu ledy :), te nowoczesne same w sobie stanowią już dekorację, w salonie sobie wkręciłam takie w kształcie płomienia (marki osram), fajnie jasno świecą, barwa też przyjemna tego bałam się najbardziej bo znajomi mnie straszyli że światło jest nieprzyjemne, ale to nieprawda

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Mnie wymiana żarówek niestety nie pomogła, chyba jednak pomyśle o zmianie dostawcy energii elektrycznej i przejdę do Novum bo dobre warunki teraz dają to warto skorzystać.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja też polecam ledy. A jak ktoś lubi ciepłe światło to niech zobaczy tutaj http://cieplyled.pl/ - rewelacyjnie wyglądają, światło jest mega przyjemne i naprawdę superciepłe.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Sprzątaj naturalnie: ekologiczne środki czystości. Soda, sól i cytryna
Sprzątaj naturalnie: ekologiczne środki czystości. Soda, sól i cytryna

Sprzątając dom nie musimy używać środków chemicznych. Ekologiczne środki czystości jak soda, ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie: bombka z kolorowych szyszek WIDEO
Na choince rewelacyjnie będą wyglądały naturalne dekoracje na Boże Narodzenie – na przykład bombka z ...
Jak urządzić salon: urządzamy pokój dzienny
Aranżacja salonu to czysta przyjemność! Kto nie wierzy, zaraz sie przekona. Mamy dla Was gotowe ...
Urządzenia parowe do sprzątania: mopy, parownice, czyściki
Urządzenia parowe do sprzątania: jak działają mopy, parownice i myjki parowe, czyli porządki na piątkę! ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14550 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...