Odkurzacz w domu to podstawa! Dobry sprzęt AGD jest na wagę złota. Jaki kupić odkurzacz? Aby dobrze wybrać odkurzacz, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, funkcje i akcesoria, dzięki temu dobry sprzęt ułatwi ci sprzątanie domu. Większości z nas wystarczy, żeby odkurzacz dobrze zbierał kurz z podłóg.

Sprawdź: roztocza kurzu - jaki się ich pozbyć, czy są niebezpieczne >>>

Jeśli to wszystkie twoje wymagania, w zupełności wystarczy ci tradycyjny odkurzacz z wymiennymi workami, samozwijającym się kablem i kilkoma rodzajami szczotek. Przede wszystkim odkurzacz powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni, którą będziemy sprzątać.

Odkurzacz do podłogi lub dywanów

Zanim zdecydujesz się na konkretny model odkurzacz, weź pod uwagę, czy w mieszkaniu masz gołe podłogi, czy też dywany. Do gładkich powierzchni (panele, terakota) wystarczy urządzenie omocy silnika ok. 1200 W. Jeśli w mieszkaniu masz długowłose dywany – rozważ kupno odkurzacza, którego moc ssania przekracza 2000 W.

Odkurzacz, który nie tylko odkurza, ale i pierze

Jeśli za pomocą odkurzacza zamierzasz nie tylko odkurzać, ale też usuwać plamy oraz prać tapicerkę – zainwestuj w odkurzacz piorący lub parowy. Oba są droższe od tradycyjnych modeli, ale mogą okazać się naprawdę potrzebne. Zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Nad tego typu odkurzaczem warto się zastanowić szczególnie wtedy, gdy mieszka się w dużym, np. wielorodzinnym domu. Jeśli masz do sprzątania duże powierzchnie, wybierz tzw. odkurzacz wielofunkcyjny. W jego pojemniku znajduje się woda. Dzięki niej możesz odkurzać na mokro, prać dywany, a nawet myć okna za pomocą jednego urządzenia.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy

W odkurzaczach bezworkowych tzw. cyklonowych kurz oraz inne zanieczyszczenia (w tym także roztocza) gromadzą się w specjalnym pojemniku, który po sprzątaniu należy dokładnie oczyścić. W takich odkurzaczach konieczna jest również systematyczna wymiana filtrów. Rocznie kosztuje to około 50 złotych. To drogo, ale jeśli ktoś z twoich domowników cierpi na ciężką postać alergii, warto rozważyć kupno takiego sprzętu. Niestety, żaden tradycyjny odkurzacz workowy nie usunie wywołujących uczulenie roztoczy.

Odkurzacz: najważniejsze parametry

1. Moc i siła ssania odkurzacza - im większe, tym skuteczniej odkurzacz zbiera kurz i filtruje powietrze. Warto kupić odkurzacz o mocy nie mniejszej niż 2000 W. W wielu modelach można dostosować moc ssania do miejsca, które odkurzamy.

2. Filtry odkurzacza - odpowiadają za dokładne odkurzanie i odświeżanie powietrza. Niezwykle ważne w domach alergików. Najlepiej, gdy jest ich kilka (system filtracji), np. mikrofiltry, filtry klasy S, elektretowe, Hepa (bardzo skuteczny - włókno szklane łączone żywicą). Funkcję dodatkowego filtra pełnią też worki.

3. Sposób montowania rury odkurzacza - teleskopowa wygodnie się składa i nie zajmuje dużo miejsca.

4. Kółka lub rolki odkurzacza - ułatwiają przesuwanie odkurzacza. Kabel - długi (od 3 m), zwijany automatycznie. Zasięg powinien być jak największy. Odpowiednia długość kabla zasilającego pozwoli uniknąć ciągłego wyłączania odkurzacza i przełączania go do innego gniazdka.

5. Łatwy montaż i demontaż poszczególnych elementów odkurzacza - usprawnia i skraca czas pracy.

6. Schowek w odkurzaczu - na kabel i szczotki, zapewni wygodę uzytkownia, ponadto nie zgubimy ich.

7. Jeśli chemy mieć odkurzacz o kilku funkcjach, np. odkurzacz piorący trzeba zwrócić uwagę na liczbę akcesoriów na wyposażeniu danego modelu odkurzacza oraz ich rodzaj, np. turboszczotka - odkurza i trzepie jednocześnie.

8. Wskaźnik zapełnienia worka (pojemnika) - informuje o konieczności wymiany go lub opróżnienia. bardzo przydatna funkcja.

9. Worki lub pojemniki do odkurzacza - te pierwsze trzeba kupować, te drugie - każdorazowo opróżniać i myć.

10. Poziom hałasu odkurzacza. Znaczenie tego parametru docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci, gdyż dźwięk o natężeniu 68-70 dB nie zakłóci snu malucha.