Czy warto kupić nawilżacz powietrza i jaki wybrać? Oto nasz poradnik zakupowy. Specjaliści, w tym lekarze, określili, ze idealna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna się wahać między 40 a 60 procent. Niższa wilgotność sprawia, że wysychają nam śluzówki, a więc trudniej się oddycha, częściej też zapadamy na choroby górnych dróg oddechowych. A jakby tego było mało, drewniane meble oraz podłogi mogą się rozsychać. Z kolei większa wilgotność w mieszkaniu również nam nie służy. Nasze drogi oddechowe z trudem takie powietrze tolerują, pogorsza się samopoczucie, a na dodatek - pranie nie schnie. Na dodatek wilgotność powyżej 60 proc. i ciepło do 25 st. C sprzyjają rozwojowi roztoczy, czyli alergogennym pajęczakom, które nie znoszą upałów (powyżej 25 st. C), jak i mrozu oraz przeciągów i wietrzenia pomieszczeń. Dlatego też dbałość o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę w mieszkaniu jest niezwykle istotna, a można to robić na kilka sposobów.

Od ręcznika do nawilżacza: dobra wilgotność powietrza w mieszkaniu

Jeśli nie mamy nic lepszego, dobrze jest powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Nie jest to jednak sposób najlepszy nawilżania powietrza po pierwsze, dlatego, że „zasięg jego działania będzie niewielki, a po drugie trzeba pamiętać, by systematycznie go zwilżać, gdy wyschnie. A wreszcie po trzecie, psuje to estetykę, zwłaszcza pokoju dziennego.

UWAGA! Nie powinno się wieszać niczego na grzejnikach elektrycznych.

Inny sposób polega na zawieszaniu specjalnych kamionkowych pojemników, do których wlewa się wodę. I znowu trzeba podkreślić, że nie jest to sposób idealny nawilżania powietrza. Większość grzejników znajduje się pod parapetami, więc „cała para” trafia najpierw na tę „przeszkodę”. Poza tym, jeśli zapomnimy wodę uzupełniać, to taki nawilżacz staje się zbędną ozdobą, w której na dodatek zbiera się kurz – raj dla roztoczy (one w kurzu po prostu żyją). Co zatem nam pozostaje? Urządzenia profesjonalne, czyli nawilżacze powietrza. Jest ich kilka rodzajów, a to jak pracują zależy od ich konstrukcji oraz funkcji.

Nawilżacze powietrza ewaporyzacyjne

Nawilżacze powietrza ewaporyzacyjne nawilżają w naturalny sposób, a polega to na tym, że wentylator zasysa suche powietrze, przepuszcza je przez zwilżoną matę ewaporacyjną, w ten sposób jednocześnie nawilża i częściowo oczyszcza (zanieczyszczenia zostają na macie). Dzięki wentylatorowi powietrze odparowuje i „wraca” do wnętrza w postaci niewidocznej pary. Ten typ urządzeń może nawilżyć powietrze do ok. 60 proc., ponieważ wilgotne środowisko utrudnia naturalne parowanie wody. Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne.

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe mogą być wyposażone w czujniki mierzące poziom wilgotności (tzw. higrostaty). Dzięki nim urządzenie „samo wie”, kiedy się włączyć lub wyłączyć, wystarczy ustawić poziom wilgotności - gdy jest za wysoki, nawilżacz się wyłączy i ponownie włączy, gdy poziom wilgotności spadnie, więc nie trzeba kontrolować jego pracy. Najważniejszym elementem budowy nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych jest przetwornik, wytwarzający ultradźwięki, a wykorzystuje przy tym zjawisko piezoelektryczności (specjalny materiał poddawany jest działaniu potencjału elektrycznego powodującego drgania, nazywane ultradźwiękami, które rozbijają cząsteczki wody). Nawilżacz zasysa powietrze, które przepływa przez przetwornik, przez co zyskuje właściwy poziom wilgotności. Pobór prądu przez nawilżacze ultradźwiękowe jest stosunkowo niski. Urządzenia te mają często dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wbudowany wskaźnik wody, który informuj o konieczności uzupełnienia zbiornika (często jest wyjmowany). W niektórych modelach są również zabezpieczenia przed uruchomieniem bez wody. Innymi ważnymi elementami nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych są też: filtr oczyszczający powietrze i zmiękczający wodę. Niektóre nawilżacze mają zasobnik na olejki eteryczne (dyspenser zapachów). Znajdziemy w nich funkcje jonizacji powietrza, inhalatora czy ciepłej mgiełki. Zbiornik bywa podświetlany diodami LED. Wiele urządzeń ma sterowanie dotykowe, a także wyświetlacz. Większość ma kontrolki pracy oraz regulację stopnia nawilżania czy programator długości pracy.

Nawilżacze powietrza hybrydowe

Nawilżacze powietrza hybrydowe łączą to, co najlepsze w modelach ultradźwiękowych oraz parowych. Mają one zróżnicowany pobór mocy, uzależniony od wybranego trybu pracy (przy parowym pobierają więcej energii). Nawilżacze powietrza hybrydowe mogą być sterowane manualnie lub elektronicznie, zaś stopień nawilżenia pomieszczenia reguluje się skokowo lub płynnie. Niektóre urządzenia mają zaprogramowane automatyczne tryby nawilżania – nocny i dzienny. Nawilżacze hybrydowe wyposażone są w specjalne filtry, w tym antybakteryjne z jonami srebra.

Nawilżacze powietrza parowe

Nawilżacze powietrza parowe należą do najpopularniejszych, a nazywane są też nawilżaczami z mgiełką. Dzielą się one na trzy grupy:

  • pierwsza grupa nawilżaczy powietrza parowych działa w oparciu o gotowanie błonkowe, czyli niewielkich ilości wody, która po schłodzeniu wydostaje się na zewnątrz, są to nawilżacze z ciepłą mgiełką,
  • druga zawiera nawilżacze powietrza z chłodną mgiełką i to właśnie je określa się mianem ewaporacyjnych (była o nich mowa),
  • trzecia, to nawilżacze powietrza działające zarówno w trybie chłodnej, jak i ciepłej mgiełki.

Warto dodać, że nawilżacze parowe zużywają więcej energii elektrycznej niż hybrydowe, mają podobne rozwiązania, ale są mniej podatne na osad wapienny, a zatem rzadziej trzeba wymieniać filtry oczyszczające powietrze.

Jaki wybrać nawilżacz powietrza

Czym się kierować przy wyborze nawilżacza powietrza? Trzeba podkreślić, że im urządzenie droższe (ceny od ok. 100 zł do powyżej 1000 zł), tym ma więcej funkcji (także oczyszczanie powietrza). Jednakże powinno się brać także pod uwagę również to, jak duże pomieszczenie jest w stanie „obsłużyć”, to ważna informacja, jeśli nawilżacz ma działać efektywnie. Inne istotne kwestie dotyczą także częstotliwości czyszczenia lub wymiany filtrów nawilżaczy powietrza oraz poboru energii elektrycznej.