Mycie okien i parapetów: jak szybko i dobrze myć okna

 Mycie okien

Mycie okien jest jedną z najmniej przyjemnych czynności sprzątania domu.

Fot. Thinkstockphotos.com

Mycie okien to nieodzowny element wiosennych porządków. Podpowiadamy jak myć okna i parapety, by szybko i skutecznie uporać się z brudem, i smugami na szybie.

Mycie okien to dość uciążliwa i czasochłonna czynność sprzątania domu. Jeśli jednak zrobimy to skwapliwe i nieugięcie korzystając z pomocy domowników i nowoczesnych lub ekologicznych (przygotowanych w domu), środków czyszczących mycie okien minie nam szybko i sprawnie. Podpowiadamy jak szybko i dobrze umyć okna, by lśniły na wiosnę. W słoneczny dzień naturalne światło pomoże Ci dostrzec brud na oknie. Minusem mycia okien przy ładnej pogodzie jest fakt, że woda wysycha zbyt szybko, pozostawiając na szybach uporczywe smugi. Z kolei w pochmurny dzień deszcz może pokrzyżować Ci plany na sprzątanie. Odradzamy mycie okien podczas mrozu, ponieważ niska temperatura otoczenia sprawia, że szyby stają się kruche i mogą pęknąć. Najlepiej zatem zaplanować tę czynność na pogodny poranek.

Mycie okien: obejrzyj wideo

Czas na wiosenne porządki. Mycie okien z Anną Nowak-Ibisz.

Firany do salonu z jadalnią
camera

Firany do salonu z jadalnią: pięknie dobrane firany do stylu wnętrza

LISTA ZAKUPÓW

Jak myć okna

Umyj okna co najmniej dwa razy w roku. Za każdym razem dostrzeżesz zaskakującą różnicę w całym pokoju, który stanie się jaśniejszy i bardziej przytulny. Mycie okien rozpocznij od zdjęcia firan, zasłon i rolet. Użyj szczotki do pozbycia się kurzu i pajęczyn z parapetów. Zmywacz do paznokci usunie ślady kleju po taśmie montażowej.

Do mycia framug wykorzystaj gąbkę zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, że im mniej mydlin, tym lepiej. Zachowaj ostrożność, jeśli chcesz użyć silnych środków czyszczących, aby nie porysować ram. Po umyciu framug nie zapomnij o umyciu parapetów.

Sprawdź też: jak zrobić płyn do mycia okien >>>

Przystępując do mycia okien, możesz przygotować domowy roztwór czyszczący, dodając dwie łyżki octu do niewielkiej miski z ciepłą wodą (ok. 2,5 l wody). W przypadku bardzo brudnych lub tłustych szyb okiennych, należy użyć dwóch łyżek amoniaku lub gliceryny, która chroni szyby przed osadzaniem się kurzu i śladami kropel deszczu. Woda z denaturatem zapobiegnie zamarzaniu szyb zimą. Po umyciu okien , a koniec należy je przetrzeć suchą, niestrzępiącą się szmatką.

Podczas mycia okien możesz usunąć nadmiar wody czystą, gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części szyby. Co jakiś czas przecieraj wycieraczkę czystą szmatką, aby uniknąć roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostały na szybie, usuń suchą ściereczką z mikrofibry. Na koniec przetrzyj parapet, na który mogła spłynąć woda.

Polerowanie szyb okien

Do polerowania czystej i suchej szyby okna, warto użyć nylonowych rajstop, kawałka pogniecionej gazety lub szarego papieru. Farba drukarska doda szybie blasku. Zwieńczeniem twojej pracy będzie zawieszenie świeżo wypranych firanek.

Sprawdź: jak prać i wybielić firany >>>

Zasłony do salonu w stylu glamour
camera

Jak i kiedy wybierać zasłony do salonu?

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY