Muszki owocówki (Drosophila melanogaster) to niewielkie owady, osiągające 2-3 mm wielkości, należą do rzędu muchówek. Ciało muszki owocówki jest barwy jasnożółtej do brązowej z pręgami na odwłoku. Skrzydła krótkie, szerokie. Charakterystyczne dla tego gatunku muszek są duże, czerwone oczy. Dorosła samica muszki owocówki składa jednorazowo 10-20 jaj, a w ciągu całego życia 200-300 jaj na gnijące owoce, kompoty, marmolady, dżemy, wino, piwo, syropy. Rozwój larw muszki owocówki może trwać od 7 do 60 dni, w zależności od temperatury podłoża. W temperaturze 25° C cykl życiowy muszki owocówki trwa 10 dni. Larwy odżywiają się mikroorganizmami na rozkładającym się podłożu.

Muszki owocówki w domu: szkodliwość

Wywilżyny nie uszkadzają dojrzewających owoców, za to możemy je spotkać na owocach już dojrzałych, uszkodzonych  lub rozkładających się. Dzikie drożdże rozmnażające się na skórce, są głównym przysmakiem muszki owocówki. Muszki owocówki potrafią przebyć długą podróż ze sklepu do domu w torbach z zakupami. Niestety ich obecność w domu nie pozostaje bez wpływu dla ludzi. Muszki owocówki stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ  przenoszą wiele groźnych bakterii, wirusów i grzybów pleśniowych. Larwy muszek owocówek również zanieczyszczają produkty spożywcze oraz zakłócają procesy fermentacyjne. Muszka owocówka może przyczynić się do tego, że zamiast otrzymać pyszne wino, uzyskamy doskonały ocet.

Nie przegap:

Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu

Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

Muszki owocówki: jak się jej pozbyć. Zwalczanie szkodników

Nie ma chyba gospodyni, która nie narzekałaby na natrętnych gości w swojej kuchni, jakimi są muszki owocówki, i nie próbowała walczyć z nimi na różne sposoby. Jednak zawsze  przy pozbywaniu się szkodników z domu najważniejsze jest, by dokładnie wysprzątać miejsce rozmnażania się muszek. Należy dokładnie myć owoce, na których potencjalnie samice muszki owocówki złożyły jaja, z których po 12-15 godzinach wylęgają się larwy.

Zwalczanie muszek owocówek: pułapka owocowa

Można zrobić pułapkę owocową, która będzie wabić muszki owocówki. Na płaskim talerzyku, spodeczku układamy cząstki lub skórki owoców np. jabłka, cytryny. Mocno napiętą folią szczelnie przykrywamy spodek. W folii robimy małe dziurki np. wykałaczką. Zwabione muszki owocówki wchodzą przez otworki, jednak nie potrafią już wyjść.

Zwalczanie muszek owocówek: pułapka z octem

Kolejny sposób na pozbycie się muszek owocówek to pułapka z octem. Do pojemnika np. słoika wlewamy ok. 80 ml octu jabłkowego lub winnego oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń i delikatnie potrząsamy. Zwabione muszki owocówki topią się w lepkiej cieczy.

Zwalczanie muszek owocówek: pułapka z butelki

Ciekawym wabikiem na muszki owocówki jest pułapka zrobiona z plastikowej butelki, której górną część odcinamy i wlewamy sok lub inne wabiki. Kartkę zwijamy w lejek, wkładamy do butelki i szczelnie przyklejamy. Muszki owocówki po dostaniu się do środka nie potrafią wyjść. Jeśli te metody zwalczania muszek owocówek zawiodą to sięgnijmy po odkurzacz.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie w domu