Gdzie spotkamy muchy domowe i jak się ich pozbyć: sprawdź domowe sposoby na muchy. Mucha domowa (Musca domestica) należy do rodziny muchowatych (Muscidae). Muchy są średniej wielkości o barwie ciemnoszarej. Samice składają ok. 600 jaj. W naszych warunkach klimatycznych w  ciągu roku pojawia się 7-8 pokoleń much. Larwy muchy domowej rozwijają się w nawozie, w rozkładających się resztkach zwierząt i roślin, niektóre gatunki ssą krew. Mucha ma przylgi „ poduszeczki”, dzięki którym może chodzić po suficie. Zimują dorosłe osobniki, a w ogrzewanych pomieszczeniach zachowują aktywność przez cały rok. W domu muchy możemy spotkać wszędzie.

Muchy w domu: czy są groźne?

Muchy są uciążliwymi stworzeniami w mieszkaniach. Nie tylko zakłócają nasz spokój, szczególnie gdy kładziemy się, by odpocząć. Ale siadają na pożywieniu, na ścianach gdzie pozostawiają odchody w postaci ciemnych plamek. Muchy są również nosicielami groźnych chorób. Na ciele muchy  znajduje się prawie 2 miliony bakterii (1.941.000), a w przewodzie pokarmowym aż 33 miliony bakterii. Mucha domowa może spowodować zatrucie pokarmowe, inne choroby przewodu pokarmowego, zarazić czerwonką czy wąglikiem.

Jak się pozbyć muchy domowej? Domowe sposoby na muchy

Aby uniknąć masowego pojawienia się much w domu należy zastosować metody prewencyjne np. założyć moskitiery, siatki w oknach. Zlikwidować szpary wokół otworów okiennych i drzwi, które trzeba zamykać po każdym przejściu, albo zamontować drzwi samozamykające się. Trzeba wylewać wodę z doniczek, które stoją np. przed wejściem do mieszkania czy innych pojemników, ponieważ stojąca woda sprzyja obecność much. Aby nie dopuścić do pojawienia się much w mieszkaiu należy z domu i okolic usunąć rozkładające się owoce, usunąć śmieci i przechowywać je w szczelnych pojemnikach, które regularnie należy opróżniać. W domu trzeba dbać o czystość, często myć podłogi, zmywać naczynia, czyścić łazienki i toalety. By pozbyć się much z domu można zastosować zwykłe łapki, którymi zabijamy muchy na ścianie lub łapki elektryczne, które unicestwiają je w locie. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie roślin owadożernych, jak rosiczka czy dzbanecznik, które wabią muchy i je rozkładają. Na muchy stosuje się pułapki biotechniczne, umieszczane blisko miejsc lęgu owadów, czy śmietników w miejscach nasłonecznionych. Do zwalczania much w domu stosuje się metody fizyczne używając wysokiej temperatury, kolorów, dźwięków, które je wabią. Chociaż zadbamy o najlepszą higienę i owadoszczelność, to muchy będą próbować przedostać się do środka, ale będzie ich mniej. Aby odstraszyć muchy możesz postawić np. na parapecie okna w kuchni świeżą bazylię i miętę. Muchy nie lubią też zapachu lawendy, a więc aby pozbyć się much można nasączyć waciki kosmetyczne olejkiem lawendowym i umiesicić je w słoiczku (nie zakręcamy słoika) lub innym naczyniu w kuchni.