Mrówki faraona, pojawiając się w siedzibach ludzkich, niosą ze sobą ogromne zagrożenie infekcją. Te małe stworzenia (robotnice 1,5-2 mm), poruszają się w miejscach niehigienicznych, tam gdzie jest woda i pożywienie. W ten sposób mrówki faraona w mieszkaniu niszczą i mechanicznie zanieczyszczają żywność oraz  przenoszą choroby wywołane przez wirusy i bakterie m.in.: Pseudomonas, Salmonella, Staphylococcus, Klebsiella i Clostridium spp.

Szkodliwość mrówek faraona w mieszkaniu

Mrówki faraona wędrują po meblach, ścianach i zanieczyszczają pomieszczenia w mieszkaniu, niepokoją mieszkańców. Powodują też straty materialne wygryzając dziury w gumie, drewnie i tkaninach. Ponadto mrówki faraona boleśnie gryzą i mogą wywołać u osób wrażliwych objawy alergiczne. Mrówki szczególnym utrapieniem są w domach spokojnej starości, domach opieki, przytułkach i szpitalach, gdzie zjadają i zanieczyszczają pożywienie, niepokoją  pacjentów i roznoszą choroby wywoływane przez bakterie. Wciskają się pod opatrunki gipsowe, wchodzą do aparatów do dializy nerek i innych aparatów medycznych oraz do nie zabezpieczonych kultur bakteryjnych.

Nie przegap:

Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu

Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

Skuteczne, domowe sposoby na mrówki faraona w mieszkaniu

Podpowiadamy jak pozbyć się mrówek faraona z mieszkania. Najważniejsze w zapobieganiu i ograniczeniu inwazji mrówek faraona jest dbanie o czystość w mieszkaniu, poprzez usuwanie resztek jedzenia, odpadów i trzymaniu pożywienia w zamkniętych pojemnikach, lodówkach lub w naczyniach z wodą. W miarę zmniejszania temperatury aktywność mrówek spada, a przy 14 st. C zanika.

Należy zabezpieczyć dostępne źródła wody i uszczelnić wszelkie szpary w ścianach i podłodze np. gipsem. Nogi mebli dobrze jest posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwia wdrapywanie się mrówkom na domowe sprzęty. Gdy wyśledzimy ścieżki mrówek wmieszkaniu, aby się ich pozbyć, posmarujmy je sokiem z cytryną, a w szpary włóżmy skórki cytryn. Podłogę w mieszkaniu, gdzie najczęściej zauważamy mrówki, należy zwilżyć roztworem wody i drożdży.

Innym domowym sposobem na mrówki są liście świeżej mięty, połówki spleśniałej cytryny, gałązki bazylii, lawendy lub zielone liście pomidorów, które ułożymy na ścieżce mrówek, w szafie czy kredensie kuchennym, te rośliny poprawiają skuteczność  ich odstraszania.

Kolejnym sposobem na mrówki są niedopałki papierosów namoczone w benzynie, nafcie lub terpentynie. Należy je rozłożyć na trasach wędrówek mrówek i w miejscach, którymi dostają się mrówki do mieszkania.

Ciekawym sposobem na mrówki jest wyłożenie na gazecie kawałka chleba z miodem, którego słodki zapach wabi mrówki, a te ostatnie przyklejają się do przynęty. Następnie zawijamy gazetę i niszczymy insekty.

Skuteczną przynętę na mrówki jest też gotowane żółtko z dodatkiem odrobiny boraksu (stosunek 10:1), wykładamy je co 2-3 dni. W bieliźniarce, aby odstraszyć mrówki możemy rozłożyć kawałki kamfory na półkach i w szafach.

„Odmrówczanie” mieszkania należy prowadzić od dwóch do czterech tygodni, zabieg ten wymaga ogromnej cierpliwości i dokładności. Niestety dość trudno jest pozbyć się mrówek z mieszkania.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie w domu