Nie ma osób, które nie narzekałyby na komary (Culicidae). Komary to uciążliwe owady, pojawiające się wiosną i nękające nas do jesieni, dopóki jest ciepło. Samice komara do złożenia jaj potrzebują pokarmu, który stanowi krew. Wiele gatunków komarów składa jaja do wody, gdzie po 2-3 dniach wylęgają się z nich młode osobniki. Samce nie ssą krwi, lecz odżywiają się nektarami i sokami roślinnymi. Gdy lato jest ciepłe i deszczowe wtedy komary są szczególnie uciążliwe, ich masowe wylęgi prowadzą do epidemii. Szczególnie dużo komarów jest przy zbiornikach wodnych, gdzie się wylęgają, w miejscach wilgotnych, lasach liściastych. W domach, altanach, czy na balkonach też nie brakuje komarów.

Komary w domu: czy są groźne dla człowieka?

Komary podczas ukłucia wraz ze śliną wpuszczają substancje hamujące krzepnięcie krwi, powodując świąd i reakcje alergiczne u żywicieli. Są one wektorami wielu groźnych chorób ludzi i zwierząt. Komary przenoszą malarie, filariozę, arbowirusy wywołujące zapalenie opon mózgowych i mózgu u ludzi i zwierząt, a także choroby wirusowe denga czy żółta febra (żółta gorączka). Szczególnie łatwo można zostać zarażonym tymi chorobami w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Oprócz przenoszenia chorób i kłucia, uciążliwe jest brzęczenie komarów kiedy śpimy.

Jak się pozbyć komarów w domu? Sposoby na komary

By nie dopuścić, aby komary dostały się do wnętrza mieszkania należy założyć moskitiery, zwracając szczególną uwagę, na to, by siatka była gęsta i dobrze naciągnięta. Również nad łóżkiem można zamontować moskitierę chroniącą przed komarami, by mieć spokojny sen. Postarajmy się pozbyć z tarasu, balkonu wszelkich zbiorników z wodą stojącą, np. baseników, donic, zabawek, ponieważ nawet niewielka jej ilość przyczynia się do rozwoju komarów. Warto pamiętać o przycinaniu drzew i krzewów, przez co przerzedzamy ich koronę i  ograniczamy miejsca wylęgu komarów. Sposobem na komary jest stosowanie pułapek fermonowych, które wabią samce. Komary nie lubią też różnych zapachów, a więc aby odstraszyć komary można stosować takie zapachy jak cytronelowy, lawendowy, cytrynowy czy waniliowy, dlatego popularnym sposobem na komary jest stsowanie olejków bądź świec o tym zapachu i rozmieszczenia ich wokół miejsc, w których przebywamy. Dobrze jest natrzeć olejkiem zapachowym, np. waniliowym framugi okien i drzwi. Takie olejki na komary działają przez 2-3 godziny. Aby pozbyć się komarów możemy zastosować specjalne spirale i wkłady elektryczne dostępne w sprzedaży. Warto zadbać o to, by w naszym ogrodzie lub na balkonie rosły rośliny, które odstraszają komary takie jak: lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, bodziszek cuchnący, komarzyca, kocimiętka, katalpa rosiczka, mirt, pelargonia pachnąca, bazylia.