Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana), znana też pod nazwą karaluch amerykański, karaczan amerykański. Należy do rzędu karaczany, wśród których wyróżnia się największym wzrostem do 4,5 cm. Karaluchy (osobniki dorosłe) są posiadaczami długich, dobrze rozwiniętych skrzydeł lotnych, które okrywają ciemnobrunatne ciało z jaśniejszym przedpleczem. Samica karalucha w przeciągu całego swojego życia 21-24 miesięcy, składa do 70 sztuk kokonów (w ciągu tygodnia od ich uformowania), w odstępach 5-12 dni. Cały cykl rozwojowy karaluchów w  temperaturze 27-28ºC trwa, 6-9 miesięcy. Przy obniżonej temperaturze może się wydłużyć nawet do 4 lat. Poniżej 5ºC  procesy życiowe ustają u larw i dorosłych karaluchów. W naszych warunkach klimatycznych karaluchy (jako szkodniki w domu) preferują miejsca składowania lub przygotowywania żywności. W cieplejszych rejonach świata dobrze radzą sobie na zewnątrz przy wysypiskach śmieci czy kanalizacji. Do pomieszczeń karaluchy dostają się przez uchylone okno, szparami, dość szybko poruszają się po powierzchniach tylko płaskich.

Karaluch w domu: czy jest szkodliwa przybyszka amerykańska?

Niezaprzeczalnie można powiedzieć, że karaluchy, które pojawią się w domu mogą szkodzić. Ponieważ karaluchy to gatunek wszędobylski  i nie omija miejsc takich jak śmieci, odpady, ścieki i inne nieczystości, to automatycznie przybyszka amerykańska staje się roznosicielką drobnoustrojów chorobotwórczych i jaj glist. Niestety ta bierna „broń biologiczna” jak często nazywane są karaluchy, chętnie odwiedza nasze mieszkania, gdzie szczególnie upodobała sobie miejsca ciepłe, wilgotne i bogate w pożywienie. Karaluchy zjadając zapasy żywności w naszych spiżarniach czy kuchniach, zakażają je drobnoustojami chorobotwórczymi oraz swymi wydalinami. Karalucha można też znaleźć w pokarmie pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. w suchej karmie dla psów, kotów i rybek oraz w produktach zbożowych, owocach i warzywach.

Karaluchy zwalczanie: jak się pozbyć z domu

By skutecznie chronić mieszkanie przed karaluchami, należy już podczas budowy zabezpieczać pomieszczenia przeznaczona na kuchnie, spiżarnię. Tynkowanie wewnątrz wykonujemy uwzględniając uszczelnienia wszelkich wylotów instalacji elektrycznej, wodociągowej, c.o. i gazowej. Gdy dom jest już gotowy, należy uszczelnić wszystkie szpary i otwory. W oknach zainstalować moskitiery. Aby nie dopuścić do pojawienia się karaluchów w domu trzeba dokładnie sprzątać okruchy i nie składować w domu odpadów. Brak dostępnego dla karaluchów pożywienia, jest gwarancją braku szkodnika w domu. Żywność należy przechowywać w szczelnych pojemnikach i szafkach. Zwierzętom pokarm powinniśmy podawać w miseczkach, a nie zjedzone resztki usuwać.

Pułapka na karaluchy

Możemy też przygotować pułapkę na karaluchy: nalewając do miseczki piwo i opierając o nią listewkę, po której będą się wspinać. Przybyszki amerykańskie lubią piwo, chętnie lgną do niego, więc taka pułapka może przyczynić się do ich podtopienia.

Możemy również posmarować bułkę maścią siarkową lub namoczyć w mocnym roztworze kwasu bornego. W mało dostępnych dla dzieci miejscu warto rozsypać na karaluchy mieszaninę cukru, boraksu, mąki i wapna niegaszonego w proporcji 4:3:2:1.