Jak usunąć tłuste plamy: 10 domowych sposobów na usuwanie tłustych plam

 spsoby na tłuste plamy

Tłuste plamy z ubrań i tkanin usuniesz stosując domowe sposoby.

Fot. Konrad Kalbarczyk

Oto domowe sposoby jak usuwać tłuste plamy. Do usuwania tłustych plam można zastosować ocet, mąkę, proszek do pieczenia, czy kredę. Poznaj 10 sposobów na tłuste plamy.

Tłusta plama może zepsuć nastrój nawet w trakcie najwspanialszego posiłku, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak się jej pozbyć. Przed nami kilka skutecznych, domowych sposobów na usuwanie tłustych plam z różnych powierzchni i materiałów.

Usuwanie tłustych plam: ocet

Ocet ma wiele zastsowań w domowych porządkach. Sprawdz się także do usuwania tłustych plam. Zmieszaj wodę z octem w stosunku 1:1. Zamocz ściereczkę w przygotowanym roztworze. Przetrzyj nią powierzchnię lub tkaninę brudną od oleju albo smaru.

Usuwanie tłustych plam: puder dla niemowląt

Oto niezawodny sposób na usuwanie tłustych plam z dywanów i tapicerki. Rozprowadź trochę talku lub pudru dla niemowląt na zabrudzonej części tkaniny. Pozostaw proszek na 4-5 godzin, aby zdołał pochłonąć tłuszcz. Usuń plamę za pomocą odkurzacza.

Usuwanie tłustych plam: sól

Również sól można zastsować do usuwania tłustych plam. Zmieszaj sól z alkoholem w proporcjach 1:4. Potrzyj plamy oleju szczoteczką lub szmatką zamoczoną w roztworze. Tłuste plamy znikną błyskawicznie.

Usuwanie tłustych plam: mąka ziemniaczana

Ten domowy sposób na usuwanie tłustych plam jest zalecany do czyszczenia delikatnych powierzchni i tkanin, których nie można pocierać szczotką lub chropowatą ścierką. Wysyp na plamę niewielką ilość mąki ziemniaczanej. Pocieraj miękką ściereczką plamę oleju pokrytą mąką, do momentu aż zniknie.

Usuwanie tłustych plam: kreda

Innym sposobem na usuwanie tłustych plam jest zastosowanie kredy. Potrzyj kawałkiem kredy plamę na ubraniu. Pozostaw ją do na kilka godzin, aby w tym czasie pochłonęła tłuszcz. Następnie wyszczotkuj ślad po kredzie. Energicznie pocieraj plamę kredą, jeśli nadal jest widoczna. Po zakończonej czynności, wypierz odzież.

Sprawdź też:

jak czyścić srebro

jak czyścić miedź

jak czyścić osad z kamienia

jak czyścić starą porcelanę

Usuwanie tłustych plam: proszek do pieczenia

Zmocz poplamioną tłuszczem tkaninę  wodzie. Posyp brudne miejsce proszkiem do pieczenia. Następnie trzyj je wilgotną gąbką lub ręcznikiem.

Usuwanie tłustych plam: lakier do włosów

Materiały i powierzchnie z połyskiem z tłustych plam można wyczyścić, stosując lakier do włosów. Spryskaj nim tłuste plamy. Następnie spłucz wodą i wysusz. Ten niezawodny domowy sposób pozwoli zachować  naturalny połysk materiału.

Usuwanie tłustych plam: zastosowanie coli

Wylej na tłustą plamę niewielką ilość coli i pozostaw ją na 1-2 godziny. Wypierz tkaninę w ciepłej wodzie z proszkiem, aby pozbyć się śladów po napoju.

Usuwanie tłustych plam: detergent

Na gąbkę lub szmatkę nałóż niewielką ilość szamponu lub płynu do mycia naczyń. Następnie energicznie trzyj nią tłustą plamę. Wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie.

Usuwanie tłustych plam: pasta do zębów

Pasta do zębów z łatwością usunie tłuste plamy z bawełnianych tkanin. Nałóż pastę na szczotkę i delikatnie pocieraj nią brudne miejsce. Wypierz materiał, aby pozbyć się śladów pasty.

Jak usunąć z ubrań plamy z atramentu lub długopisu?

Jest na to wypróbowany sposób, który działa nie tylko na świeże, ale również na stare plamy. Szczyptę kwasku cytrynowego zwilżyć mocno alkoholem i taką mieszanką za pomocą miękkiej szmatki przecierać poplamione miejsce. Później wystarczy wyprać ubranie i gotowe.

Ocena: 0
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY