Kuchnia: pozbywamy się brzydkich zapachów

Newralgicznym punktem domu, jeśli chodzi o zapachy, jest kuchnia. Warto zainstalować w niej wyciąg kuchenny, by na bieżąco pozbywać się woni, które wydzielają gotowane potrawy. Jeśli w kuchni mamy tapicerowane meble – dość często należy prać ich tapicerkę. Warto też co jakiś czas umyć kuchenne ściany wodą z dodatkiem detergentu i przetrzeć je wodą z octem. Nie należy też zapominać o kuchennych firankach i zasłonach, które pochłaniają nieprzyjemne wonie. Dlatego wymagają częstego prania. Należy też pamiętać o myciu okien, na których osadza się tłusty brud – konieczne jest systematyczne mycie szyb. Na co dzień warto postawić w kuchni pot-pourri albo używać kominka do aromaterapii. Olejek eteryczny, który powinien się w nim znaleźć to mięta, cytryna lub wanilia.

Lodówka – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Przede wszystkim w lodówce należy przechowywać świeżą żywność, a nieświeże produkty natychmiast usuwać. Jeśli wkładamy do lodówki  produkty, których właściwością jest mocny aromat – zawsze należy je najpierw zamknąć w szczelnym pojemniku. Lodówki najczęściej wyposażone są w systemy automatycznego odmrażania, co nie znaczy, że nie wymagają mycie. Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu. Każdy producent lodówki w instrukcji jej obsługi podaje, jak i czym można ją myć wewnątrz.  Myć lub czyścić powinniśmy wewnętrzne ścianki urządzenia, półki i pojemniki. Najlepiej czystą wodą, co najwyżej z odrobiną zwykłego octu lub soku z cytryny. Płyny rozlane wewnątrz, wycierać natychmiast i półki przetrzeć wilgotną ściereczką tuż potem. Żeby zapobiec nieprzyjemnym zapachom w lodówce, warto po jej umyciu postawić na dolną półkę miseczkę z roztworem wody z octem, z ziarnami kawy lub z sodą oczyszczoną - doskonale pochłaniają zapachy.

Nieprzyjemny zapach w łazience: jak się go pozbyć?

Łazienka to kolejne pomieszczenie w domu, które powinno pięknie pachnieć. Gdy jest inaczej – powinniśmy przede wszystkim sprawdzić czy działające w niej dwa systemy robią to prawidłowo. Pierwszy z nich to wentylacja – jeśłi jest niewydolna należy ją wspomóc mechanicznie – np. elektrycznym wiatraczkiem umieszczonym w kratce wentylacyjnej i pomagającym usuwać nieprzyjemne wonie. Drugi ważny system to kanalizacja – powinna być drożna i zaopatrzona w wywiewki i zawory napowietrzające, które zapobiegają pojawianiu się brzydkich woni z kanalizacji. Trzeba też starannie sprzątać łazienkę – na bieżąco usuwać np. kamień z muszli klozetowej, gdyż także on stanowi źródło nieprzyjemnych woni. Warto zadbać o podgrzewany wieszak na ręczniki – gdy są stale wilgotne bardzo szybko zaczynają brzydko pachnieć. Co miesiąc warto też przeczyścić odpływy za pomocą płynu lub granulek typu kret – usuwamy wtedy resztki organiczne – np. włosy, na których osadziło się mydło i które zatykają odpływy.

Potpourii: jak zrobić

Potpourii to dekoracyjne naczynie wypełnione mieszanką suszonych roślin. W jego skład wchodzą trzy podstawowe elementy:

  • aromatyczne suszone kwiaty, zioła, owoce, a także przyprawy,
  • naturalne utrwalacze zapachu, które zapewniają długotrwały aromat potpourri, np. trociny, wiórki drewna, kłącze tataraku, kłącze kosaćca (irysa), cynamon, jagody sumaka,
  • olejki eteryczne.


Z tych składników można zrobić samodzielnie potpourii - przygotować różne mieszanki zapachowe. Warto dodać do nich także kwiaty, które po wysuszeniu nie pachną, ale dają ciekawy efekt kolorystyczny, np. chabry. Świeżo przygotowane potpourri zamykamy w szczelnym naczyniu na ok. 2 miesiące, aby zapachy się ze sobą pomieszały i zostały wchłonięte przez wypełniacze. Potem przesypujemy je do otwartego naczynia. Gdy zapach potpourri zacznie słabnąć, ponownie skropmy go olejkami eterycznymi.