Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania: domowe sposoby. Zapach tytoniu jest dość trudny do usunięcia. Jeśli któryś z domowników lub gości ma zamiar palić w pomieszczeniu, zadbaj o to, aby dym papierosowy nie pozostał w pokoju na dłużej i otwórz okno, aby jak najszybciej wywietrzyć wnętrze. Aby upewnić się, że dym nie wraca z powrotem przez otwarte okno do wnętrza mieszkania, warto użyć małego wentylatora biurkowego, zwróconego w stronę okna.

Usuwanie zapach papiersów: saszetki zapachowe, świece, olejki

Zapalenie świecy zapachowej lub kadzidełka jest dobrym pomysłem, ponieważ maskuje zapach papierosów. Kadzidełko jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli używa się go regularnie, gdyż jego zapach trwale zmiesza się z dymem papierosowym. Dodatkowo zadbaj o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu, zawieszając na kaloryferze nawilżacz z kilkoma kroplami olejku zapachowego. Możesz też zainstalować oczyszczacz powietrza, który wyeliminuje nieprzyjemny zapach dymu papierosowego.

W małych pomieszczeniach oraz w samochodzie warto umieścić 2-3 saszetki zapachowe ze zmieloną kawą, która skutecznie pochłania uciążliwy zapach dymu z papierosów. Co dwa tygodnie wymieniaj kawę na świeżą. Zamiast kawy możesz użyć też węgla drzewnego. Innym domowym sposobem na pozbycie się zapachu dymu papierosowego z mieszkania jest użycie sody oczyszczonej - na spodek wysyp garść sody oczyszczonej albo nalej odrobinę octu, który również absorbuje dym papierosowy. Postaw je w pokoju na stole i zmieniaj zawartość minimum raz w tygodniu.

Usuwanie zapachu dymu papierosowego z tkanin

W miarę możliwości usuń z mieszkania ciężkie koce, dywany i zasłony, na których osadza się dym papiersowy. Odkurzacz z funkcją prania pomoże usunąć nieprzyjemny zapach tytoniu z tapicerki, czy dywaników. Do malowania ścian wybierz farby lateksowe, które można myć.

Trzy łyżeczki amoniaku pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wełny, bawełny czy jeansu. Przed praniem włóż do bębna pralki kilka plasterków cytrusów: grejpfruta, pomarańczy lub cytryny. Wymienione owoce skutecznie neutralizują uciążliwe zapachy z dymu papierosowego i odświeżają tkaniny. Paląc papierosy na dworze, swoją czapkę i rękawiczki zostawiaj na zewnątrz, z dala od oddzieży osób, które nie lubią zapachu tytoniu. Najwięcej dymu osadza się bowiem na naszych włosach i dłoniach.

Usuwanie zapachu papierosów: sprzątanie mieszkania

Co miesiąc czyść dokładnie sprzęt elektroniczny: telewizor, komputer i telefon. W tym celu użyj sprężonego powietrza albo alkoholu izopropylenowego. Alkohol izopropylowy to czysty chemicznie alkohol, który nie zostawia śladów i skutecznie usuwa zabrudzenia ekranów, również oleiste. Powierzchnię tabletu, telefonu lub komputera trzeba spryskać preparatem i wytrzeć ściereczką z flaneli lub mikrofibry. Z kolei sprężone powietrze usunie kurz i popiół z wentylatorów. Aby wydmuchać pyłki z obudowy, należy rozpylać je krótkimi seriami, trzymając pojemnik w odpowiedniej odległości. Sprzątając nie zapominaj o trudno dostępnych miejscach, w których mógł osadzić się popiół i dym. Lustra i szyby umyj wodą z octem. Samą popielniczkę za każdym razem myj wrzątkiem.