Jak czyścić żelazko? Żelazko należy do sprzętów niezbędnych w każdym domu. To dzięki niemu w kilka chwil wyprasujemy Koszulę, bluzkę, sukienkę, firany czy zasłony. Niewiele osób myśli o jego czyszczeniu dopóki nie spotka nas przykra niespodzianka i nie zostawimy włączonego żelazka. Po przypaleniu na prasowanych ubraniach pojawią się brudne ślady, aby ich uniknąć musimy wyczyścić żelazko, najlepiej jeśli zrobimy to domowymi sposobami.

Jak czyścić żelazko: domowe sposoby

1. Sól sposobem na każde zabrudzenia. Najpopularniejszą metodą na wyczyszczenie przypalonego żelazka jest użycie do tego soli. Wystarczy, że rozsypiemy ją na gazecie i wyprasujemy za pomocą żelazka. Po kilku minutach osad powinien zostać usunięty.

2. Zmywanie octem. Szmatkę dokładnie nasączamy octem, następnie przykładamy ściereczkę do ciepłej jeszcze płyty żelazka i ścieramy osad. Żelazko powinno być lekko nagrzane i koniecznie wyłączone z kontaktu.

3. Preparaty chemiczne. Taflę żelazka możemy wyczyścić również za pomocą dostępnych w sklepach preparatów chemicznych. Pomogą one w kilka chwil usunąć osad i zabrudzenia z żelazka.

4. Spray do czyszczenia piekarnika. Przeznaczony jest on do silnie zabrudzonych powierzchni i doskonale wyczyści również żelazko. Jednak zanim go użyjemy musimy upewnić się, że jest zimne i wyłączone z kontaktu.

Najprostszym sposobem, aby nie przypalić żelazka jest dobieranie zawsze odpowiedniej temperatury do prasowanych tkanin. Każda perfekcyjna Pani Domu doskonale wie, że należy omijać również naklejki i naprasowanki z folii. Decydując się na czyszczenie stopy żelazka pamiętajmy, aby nie używać materiałów, które mogą ją porysować.