Jak czyścić skórzane kanapy? Skórzane meble są fabrycznie zabezpieczone. Jednak impregnat ściera się z czasem, szczególnie jeśli meble, takie jak kanapy są często używane. Żywotność tkanin obicowych i skóry zależy od wielu warunków panujących we wnętrzu. Z całą pewnością negatywny wpływ na meble skórzane ma wysoka temperatura, suche powietrze i słońce, bezpośrednio padające na mebel. Dlatego ważne jest, aby w mieszkaniu pojawił się nawilżacz powietrza, a ustawienie mebli z daleka od południowego okna z pewnością przedłuży ich wygląd.

Jak czyścić meble tapicerowane: skórzane kanapy i fotele

Skórzane meble podobnie zresztą jak nasza skóra, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Jak najlepiej czyścić kanapę? Sposób czyszczenia mebli tapicerowanych w dużej mierze zależy od stopnia zabrudzenia. Jednak są pewne standardy, których powinniśmy przestrzegać. Konserwacja mebli skórzanych powinna odbywać się trzy razy w roku, jednak mało kto przestrzega tej zasady. Do czyszczenia skórzanej kanapy, czy foteli używamy wyłącznie dedykowanych preparatów do skór meblowych. Na rynku dostępne są środki pielęgancyjne do mebli skórzanych takich marek, jak: Leather Master czy Kler. Jasne kanapy skórzane narażone są na odbarwienia, które mogą na stałe zmienić kolor pokrycia, dlatego trzeba uważać z niektórymi tkaninami np. dżinsem.

Jak czyścić kanapy: pielęgnacja tkanin obiciowych

Materiały obiciowe zazwyczaj są wykonane z tkanin, które nie tylko sa modne, ale również praktyczne. Ale i tak po pewnym czasie użytkownia kanapy materiałowe wymagąją czyszczenia. Mikrowłókna nowej generacji gwarantują trwałość materiału i sprawiają, że jest łatwy w utrzymaniu czystości. Coraz częściej materiały obiocowe mają powłokę teflonową, która zabezpiecza materiał przez wchłanianiem wody i ułatwia czyszczenie zabrudzeń. Meble wykonane z tkanin obiciowych wymagają częstszej pielęgnacji, a powstałe zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco przy pomocy ściereczki nasączonej wodą. Meble z tkanin raz w miesiącu powinny być odkurzane, a ich czyszczenie należy przeprowadzać zgodnie z ulotką. Jeśli kanapa jest bardzo zabrudzona, wtedy lepiej jest zamówić profesjonalną firmę czyszczącą, ponieważ reczne czyszczenie całego mebla może być niedokładne i powstaną plamy, czy odbarwienia na kanapie.