Jak czyścić deski do krojenia. Myjemy deski drewniane, plastikowe, szklane

 deska do krojenia

Deski do krojenia trzeba dokładnie myć.

Fot. Mariusz Bykowski

Oto domowe sposoby na czyszczenie desek do krojenia, m.in. drewnianych i plastikowych. Deski kuchenne należy często i odpowiednio myć, ponieważ codziennie mają styczność z żywnością.

Deski do krojenia to jedne z anjczęściej używanych akcesoriów kuchennych. Podpowiadamy jakdbać i jak prawidłowo czyści deski kuchenne. Pamiętajmy że nie tylko ręce wymagają mycia przed, podczas i po przygotowaniu posiłku. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego, dbaj o czystość deski do krojenia. Ani mycie pod bieżącą wodą, ani w zmywarce, nie odkazi powierzchni, która codziennie ma styczność z pożywieniem. Zapoznaj się z poradami dotyczącymi prostych i skutecznych sposobów dezynfekcji i czyszczenia desek do krojenia.

Czyszczenie deski do krojenia: cytryna i sól

Po każdym użyciu deski do krojenia, umyj ją w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia lub osusz czystym ręcznikiem papierowym. Zużyte, porysowane deski kuchenne drewniane oraz te z ciemnymi rowkami, należy wyrzucić, ponieważ mogą być nośnikami bakterii, których nie wyeliminuje nawet dokładne mycie. Jednym z domowych sposób na czyszczenie drewnianej deski do krojenia jest użycie cytryny i soli. Co miesiąc warto odświeżyć drewnianą deskę do krojenia korzystając z 2 składników: cytryny i gruboziarnistej soli. Oprócz nich przyda Ci się gąbka lub szmatka oraz ciepła woda. Posyp deskę do krojenia solą. Przekrój cytrynę i jedną połówką pocieraj powierzchnię deski tak, jakbyś ucierała cytrynę na tarce, ściskając owoc. Odstaw deskę na 5 minut, a następnie usuń szarą, brudną maź. Umyj deskę w ciepłej wodzie. Cytryna czy ocet pomogą także usunąć nieprzyjemny zapach z deski do krojenia.

Sprawdź też:

ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie

sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu

soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie

zmieniaki - co można nimi wyczyścić

Jeśli na desce do krojenia po umyciu wodą z detergentem pozostają przebarwienia, warto przetrzeć ją wilgotną szmatką posypaną solą. Można również przygotować pastę z soli i soku z cytryny, i użyć jej do dokładnego czyszczenia deski do krojenia.

Designerski pojemnik na przyprawy
camera

Designerskie akcesoria kuchenne: oryginalne i modne ożywią kuchnię!

LISTA ZAKUPÓW

Domowe sposoby na mycie deski kuchennej: ocet i soda

Używanie wody i detergentu do mycia naczyń z czasem osłabia włókna drewna,  którego wykonana jest deska do krojenia. Do dezynfekcji i czyszczenia powierzchni drewnianych deski kuchennej, użyj niewielkiej ilości octu i sody. Kwas octowy to dobry środek dezynfekujący, który w mgnieniu oka usuwa bakterie E. coli, czy salmonelli. Posyp drewnianą deskę do krojenia sodą oczyszczoną, a następnie rozpyl na nią trochę octu. Po upływie 5-10 minut wyczyść powierzchnię czystą szmatką, zmoczoną w zimnej wodzie.

Czyszczenie deski do krojenia: woda utleniona

Nadtlenek wodoru jest naszym sprzymierzeńcem w walce z rozprzestrzenianiem się bakterii na powierzchni deski do krojenia, zwłaszcza po krojeniu mięsa. Aby pozbyć się zarazków, należy użyć papierowego ręcznika nasączonego octem, a następnie przetrzeć powierzchnię deski wodą utlenioną.

Czyszczenie deski do krojenia: roztwór wody i wybielacza

Zamiast czyszczenia powierzchni deski do krojenia za pomocą szczotki, przygotuj roztwór z 1 łyżeczki wybielacza do tkanin, rozcieńczonej w litrze wody. Wytrzyj deskę kuchenną papierowym ręcznikiem zamoczonym w roztworze, a następnie wysusz ją czystą ściereczką. Ta metoda nadaje się również do czyszczenia plastikowych desek kuchennych.

Czyszczenie plastikowej deski do krojenia: pasta z sody oczyszczonej

Plastikową deskę do krojenia wyczyść od czasu do czasu pastą wykonaną z 1 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżek soli i odrobiny wody. Dokładnie spłucz powierzchnię deski ciepłą wodą.  Innym sposobem na umycie plastikowej deski do krojenia jest zastosowanie płynu do mycia naczyń i octu. Zmieszaj 1 łyżkę płynu do mycia naczyń z 2 łyżkami octu. Nanieś płyn na szczoteczkę i umyj nim plastikową deskę do krojenia. Możesz również polać deskę kuchenną wodą utlenioną i po 20 minutach spłukać powierzchnię w ciepłej wodzie.

Czyszczenie szklanej deski do krojenia

Szklane deski kuchenne są najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Te deski myjemy tak, jak talerze, czyli wodą z płynem do mycia naczyń lub w zmywarce, o ile producent dopuszcza taką możliwość.

Ocena: 0
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY