Gdzie można znaleźć gryzki w domu i jak się ich pozbyć: poradnik. Gryzek lolotek, nazywany też zakamarnik lub inaczej psotnik (Lachesilla pedicularia L.) (=Pterodela pedicularia L) należy do podrzędu (Atropida). Jest małym 1,5-5 mm owadem, większość ma dobrze wykształcone skrzydła, za pomocą których mogą latać. Gryzki można spotkać warunkach naturalnych, ale bardzo dobrze przystosowały się do życia w naszych domach, które są dla nich idealnym miejscem schronienia. W domach gryzki, uważane za szkodniki zagnieżdżają się w ciemnych i wilgotnych zakamarkach. Najczęściej gryzki zasiedlają łazienkę, ponieważ tam jest najwilgotniej, ale również przebywają na korytarzu i w pokoju. Dopiero, gdy na ścianach w mieszkaniu zobaczymy pojedyncze osobniki to dowiadujemy się o istnieniu gryzków w naszej przestrzeni życiowej.

Gryzki: czy są to groźne szkodniki w domu

W domu zakamarnik nie wyrządza większych szkód, ponieważ gryzki głównie żywią się porostami, grzybami, pyłkiem, glonami i martwą materią organiczną. Jednak gdy jesienią przedostaną się do mieszkań, to tu zasiedlają produkty spożywcze i resztki roślinne.

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Rybiki cukrowe w łazience - jak się ich pozbyć >>>

Pod względem odżywiania się są to gatunki kosmopolityczne, dlatego nie dziwi nas informacja, że gryzki zjadają klej z tapet albo pojawiają się w starych książkach. Kiedy gryzek dostanie się do kuchni, gdzie znajdzie odpowiednie warunki czyli wilgoć, to może dostawać się do mąki, cukru i tu zacząć powodować szkody. W efekcie produkty zostają stopniowo zasiedlane przez groźne mikroorganizmy, pleśnie, grzyby.

Jak pozbyć się gryzków z mieszkania

Aby pozbyć się gryzków w domu należy zaglądać i sprzątać miejsca, z których rzadziej korzystamy. Tam szczególnie przebywają samice, natomiast samce gryzków możemy zlokalizować przy oknach i w kloszach lamp. Warto jest zadbać o to, by w mieszkaniu nie było zbyt wilgotne powietrze.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Aby pozbyć się gryzków trzeba usuwać już pojedyncze osobniki, nie czekając aż się namnożą. Kuchnię dokładnie sprzątamy i osuszamy oraz czyścimy meble i różne kuchenne zakamarki, szczególnie w szafkach kuchennych należy dbać o porządek, myjemy szuflady wewnątrz, a porażone przez te szkodniki produkty wyrzucamy. Zdrową żywność oraz nowo zakupioną, trzeba przechowywać w szczelnych opakowaniach, np.  pudełkach plastikowych, co zabepieczy przed pojawieniem się szkodników. Pomimo że gryzaki nie wyrządzają większych szkód w mieszkaniu, to przyczyniają się do pojawienia szkodników wtórnych przenoszących różne choroby, które są już bardziej groźne dla zdrowia człowieka.