Z pośród tak licznego asortymentu kupnych odświeżaczy powietrza, wiele z nich zawiera niestety szkodliwe dla zdrowia chemikalia. Nie wszystkie też dysponują aromatami, które najbardziej nas interesują. Na szczęście dzięki niezawodnej w domowym gospodarstwie sodzie oczyszczonej, możemy własnoręcznie przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza z wyłącznie naturalnych składników oraz - co nie bez znaczenia - uwzględnieniem ulubionych zapachów. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka.

Ekologiczny odświeżacz powietrza: świeżość ponad wszystko

Jeśli zależy nam, aby w naszym wnętrzu stale unosiła się aura świeżości, jednak bez konkretnego zapachu, rozwiązanie znajdziemy w... naszej kuchni. Do przygotowania ekologicznego odświeżacza powietrza potrzebować będziemy butelki z atomizerem (np. zbliżonej do tych, które dedykowane są roślinom doniczkowym, ewentualnie buteleczkę po kosmetycznej mgiełce zapachowej), wody i sody oczyszczonej. Chcąc uzyskać jedynie efekt odświeżenia mieszkania (bez zawieszenia w powietrzu konkretnego aromatu) wystarczy wymieszać w butelce z atomizerem dwie szklanki wody z dwoma łyżkami sody oczyszczonej. Po kilkukrotnym wstrząśnięciu mieszaniny można spryskać nią całe mieszkanie. Soda oczyszczona zniweluje przykre zapachy i odświeży pomieszczenie szybko i ekologicznie.

Ekologiczna mgiełka zapachowa: ekologicznie & aromatycznie

Ekologicznie i aromatycznie. Jeśli chcemy nadać naszemu ekologicznemu odświeżaczowi powietrza konkretny aromat, do przygotowanej uprzednio mieszaniny wody i sody oczyszczonej dodajmy kilka kropel naturalnego olejku eterycznego (np. waniliowego, jaśminowego, lawendowego, sosnowego, pomarańczowego...). Dzięki temu nadamy wnętrzu nie tylko odświeżający aromat, ale i subtelnie wpłyniemy aromaterapią na zmysły. Lawenda uspokaja, pomarańcza - energetyzuje. Przygotować możemy kilka wariantów zapachowych do różnych wnętrz, w zależności od ich przeznaczenia (zapachy bardziej uspokajające do sypialni, energetyzujące - do salonu). Alternatywnie, zamiast ekologicznych olejków eterycznych, do mieszaniny wody i sody dodać możemy niewielką ilość ulubionego płynu do płukania tkanin. Tak powstałą mgiełką możemy spryskać nie tylko wnętrze, ale i tekstylia: najintensywniej odświeżaczem potraktować możemy firany i zasłony - ujmujący zapach uaktywni się we wnętrzu za każdym razem, kiedy się poruszą.

Ekologiczny odświeżacz: herbata jak odświeżacz

Innym ciekawym sposobem na domową mgiełkę zapachową jest przygotowana mikstura z herbaty, cytryny i wody. Herbata, jako naturalny pochłaniacz zapachów, sprawdzi się znakomicie jako naturalny odświeżacz powietrza. Chcąc przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza, zalewamy w szklance torebkę herbaty i dodajemy do niej proporcjonalnie cztery łyżki soku z cytryny na każdą  ¼ wysokości szklanki. Całość przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe - możemy przystąpić do ekologicznego odświeżania mieszkania!