Domowe sposoby: jak sprzątać łazienkę by pozbyć się szkodników?

 Sprzątanie łazienki

Fot. Thinkstockphotos.com

Jak sprzątać łazienkę by nie było w niej szkodników? Jeśli zauważyłeś, że po podłodze w łazience biegają malutkie, srebrzyste owady przypominające ryby oznacza to, że do twojego mieszkania wprowadziły się rybiki. Nie są one groźne dla zdrowia człowieka, ale warto się ich pozbyć ze względów higienicznych i estetycznych. Jak zwalczać rybiki? Co zrobić, by zabezpieczyć łazienkę przed ich ponownym pojawieniem się? Oto kilka domowych sposobów!

Rybik cukrowy, potocznie zwany też srebrzykiem lub rybikiem łazienkowym, to malutki (2-4 mm), srebrny, bezskrzydły i bardzo ruchliwy owad żywiący się produktami zawierającymi skrobię i inne polisacharydy, klejami organicznymi, cukrami, a także martwymi owadami. Zdolność trawienia celulozy umożliwia mu też zjadanie papieru, rybiki mogą również niszczyć wyroby ze skóry i naturalnej wełny. Idealnym miejscem zamieszkania dla tych owadów jest ciepłe, ciemne i wilgotne środowisko, najczęściej spotyka się je więc w łazienkach. Rybiki nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka, ale warto się ich pozbyć ze względów higienicznych i estetycznych.

 Rybik cukrowy na podłodze

Fot. Thinkstockphotos.com

Likwidacja rybików: wysprzątanie, osuszenie i sprawdzenie pomieszczenia

Pierwszym krokiem w walce z rybikami cukrowymi jest dokładne wysprzątanie łazienki, a następnie stworzenie w niej warunków, które uniemożliwią tym owadom przeżycie. Przede wszystkim należy pozbyć się wilgoci. Zacznij od przewietrzenia wysprzątanej uprzednio łazienki i ewentualnego osuszenia jej przy pomocy wentylatorów. Warto też sprawdzić szczelność rur i skuteczność wentylacji w łazience i w razie potrzeby zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Wszystkie szpary i dziury należy wypełnić silikonem, gipsem lub masą uszczelniającą. Bardzo uważnie obejrzyj całe pomieszczenie w poszukiwaniu jakichkolwiek otworów i pęknięć w ścianach i podłogach. Szczególną uwagę zwróć na niewielkie szczeliny między ujściem rur a podłogą. Rybiki nie lubią niskich temperatur, kolejnym krokiem jest więc obniżenie temperatury w mieszkaniu, by panujący w nim klimat nie przypominał subtropiku, z którego pochodzą te owady. Im mniej zakamarków i miejsc zaciemnionych, im chłodniejsze i bardziej suche powietrze, tym mniej szans na rozmnażanie się szkodników.

Likwidacja rybików: domowe sposoby i środki chemiczne

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się rybików cukrowych jest rozkładanie na podłodze w łazience pułapek z kawałków grubej tektury posmarowanej sztucznym miodem. Po kilkunastu godzinach tektura oblepiona będzie owadami, wtedy wrzucamy ją do pieca lub wkładamy do wiadra i zalewamy wrzątkiem. Jeśli w naszym domu nie ma dzieci i zwierząt, możemy też rozsypać na podłodze mieszankę cukru pudru i boraksu lub posmarować fragmenty posadzki mieszaniną Borasolu (kwas borowy) i cukru pudru. Czynności te najlepiej jest powtarzać co kilka dni, dopóki wszystkie rybiki nie zostaną zlikwidowane. Alternatywą są ogólnodostępne środki owadobójcze, jednak warto pamiętać o tym, że większość z nich zawiera niekorzystne dla naszego zdrowia chemikalia. Gdy pozbędziesz się już rybików, dbaj o to, by zachowywać w łazience czystość, porządek, odpowiednią temperaturę i wilgotność. Nie zapominaj też o wietrzeniu pomieszczenia po każdej kąpieli.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY