Domowe porządki: jak wyczyścić kryształowy żyrandol?

Żyrandol to jeden z elementów wyposażenia wnętrz, których nie czyścimy przy każdym sprzątaniu mieszkania. I nic dziwnego – żyrandole są dość trudne do dosięgnięcia, a ich zabrudzenia nie są szczególnie widoczne z naszego punktu widzenia. Nie oznacza to jednak, że nie musimy wcale dbać o ich czystość. Lampy tego typu kurzą się jak każde inne, warto więc pamiętać o tym, by raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić zdobiące nasze wnętrza żyrandole, szczególnie jeśli ich elementy wykonane są z kryształu. Sprawdź, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić kryształowy żyrandol!

Czyszczenie kryształowego żyrandola
Kryształowy żyrandol w jadalni
Kryształowy żyrandol w łazience
Kryształowy żyrandol w kuchni
Kryształowy żyrandol w sypialni

Efektowny kryształowy żyrandol bardzo często stanowi wizytówkę naszego wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by raz na jakiś czas dokładnie go wyczyścić. W przeciwnym wypadku straci swoją urodę i zacznie szpecić zamiast zdobić nasze mieszkanie. Misterna, skomplikowana konstrukcja żyrandoli wymaga od nas jednak szczególnego podejścia do czyszczenia tego typu lamp. Podpowiadamy, jak to robić!

Czyszczenie żyrandoli: bez odłączania lub po zdjęciu z sufitu

Czyszcząc żyrandol podczas zwykłego sprzątania możemy ograniczyć się do prostego odkurzenia go z kurzu przy pomocy przeznaczonej do tego miotełki. Warto robić to regularnie, by zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się różnego rodzaju pyłków na naszej efektownej lampie. Jednak gdy dojdziemy do wniosku, że żyrandol w naszym wnętrzu jest już na tyle zabrudzony, że musimy przeprowadzić operację gruntownego czyszczenia, odłączmy go od prądu i zdejmijmy z sufitu. Najlepiej jest całkowicie rozmontować lampę, by oddzielić od siebie elementy wykonane z różnego rodzaju materiałów – każdy z nich będziemy czyścić w inny sposób.

Czyszczenie żyrandoli: na sucho i na mokro

Żarówki (po wykręceniu z żyrandola) myjemy przy pomocy delikatnie zwilżonej ściereczki. Jeśli sama woda nie radzi sobie z ich zabrudzeniami, używamy wacika nasączonego alkoholem. Do mycia żarówek nie powinno się używać tłustych środków czystości, ponieważ ich pozostałości sprawiają, że elementy te nagrzewają się bardziej niż powinny. Metalowe elementy konstrukcji czyścimy przy pomocy środka dobranego do rodzaju metalu, z którego zostały wykonane. Elementy chromowane myjemy wodą z mydłem, płuczemy i wycieramy do sucha, z kolei części z kutego żelaza czyścimy przy pomocy nasączonej naftą szmatki. Innego rodzaju metale (na przykład mosiądz) myjemy mieszaniną wody ze spirytusem. Bez względu na to, z jakiego metalu wykonana jest konstrukcja, na koniec dokładnie ją osuszamy i polerujemy, by uniknąć powstawania zacieków i nadać żyrandolowi połysku. Metalowe elementy będą mniej podatne na matowienie, jeśli po wyczyszczeniu zostaną wypolerowane szmatką nasączoną niewielką ilością łagodnego roztworu octu. Te części, które nie powinny mieć kontaktu z wodą wycieramy suchą szmatką lub miotełką. Elementy szklane i kryształowe myjemy w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego i płuczemy w wodzie z dodatkiem octu, by zapobiec powstawaniu zacieków. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu przecieramy kryształy wacikiem nasączonym odrobiną alkoholu, a następnie dokładnie polerujemy. Po upewnieniu się, że wszystkie części są suche, składamy i wieszamy żyrandol.

Firany do salonu z jadalnią
camera

Firany do salonu z jadalnią: pięknie dobrane firany do stylu wnętrza

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Thinkstockphotos.com, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY