Domowe porządki: jak czyścić ściany?

To, czym, kiedy i jak należy czyścić ściany zależy od tego, jakim rodzajem farby zostały one pokryte. Nawet, jeśli pomalujesz ściany w mieszkaniu farbą odporną na zabrudzenia i ścieranie, prędzej czy później jakiś ich fragment ulegnie zabrudzeniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście wyczyścić! Jednak sposób zmywania zanieczyszczeń ze ścian nie jest czymś czymś całkowicie oczywistym. 

Aranżacja w stylu indyjskim
Biało-szare ściany w kuchni
Minimalistyczny pokój dzienny w bieli
Szare ściany w salonie
Kobaltowa ściana w kuchni

Gdy przygotowujemy się do malowania ścian, stajemy przed ciężkim wyborem najodpowiedniejszej farby – wybierać możemy spośród farb akrylowych, lateksowych, winylowych, olejnych oraz wielu, wielu innych. Producenci prześcigają się w ofertach, jednak niewielu z nich podpowiada nam, jak czyścić ściany pokryte ich farbą, gdy ulegną one zabrudzeniu. W inny sposób zmywamy bowiem ściany pomalowane farbą emulsyjną niż ściany pokryte farbą klejową.

Czyszczenie ścian: kiedy czyścić ściany?

Jeśli zabrudzeniu ulegnie stosunkowo świeżo nałożona farba, pamiętaj o tym, by odczekać odpowiednią ilość czasu, zanim zabierzesz się za czyszczenie ściany. W przypadku większości farb należy odczekać 14-28 dni od ich aplikacji, jednak czasem okres ten jest krótszy. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz w specyfikacjach umieszczonych na opakowaniu farby.

Czyszczenie ścian: czym i jak czyścić ściany?

Jeśli pomalowałeś ściany farbą emulsyjną, lateksową lub akrylową, postaraj się nie używać do ich czyszczenia agresywnych środków czystości. Nie stosujemy do mycia ścian znajdujących się w domu detergentów w spray'u (większość z nich zawiera dużą ilość silnych rozpuszczalników, które mogą rozpuścić farbę), ani mleczek czyszczących (ich właściwości ścierające mogą skutkować uszkodzeniem pomalowanej powierzchni). Jeśli przecieranie zabrudzonego fragmentu ściany miękką gąbką zwilżoną wodą nie przyniesie żadnego efektu, spróbuj użyć słabego roztworu wody i delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Do zmycia bardzo mocnych zabrudzeń na ścianie możemy zastosować silniejszy roztwór alkaliczny, na przykład sporządzony z galonu wody (3,78 l.) i dwóch łyżek stołowych amoniaku lub identycznej ilości proszku do prania. Składniki należy odmierzyć ze szczególną ostrożnością – roztwór o silniejszym stężeniu może uszkodzić farbę. Bez względu na to, który sposób wybrałeś, na koniec dokładnie zmyj ze ściany detergent (czystą wodą). Ściany pokryte farbą olejną należy czyścić gąbką, delikatnie zwilżoną ciepłą wodą lub ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Nie szorujemy, tylko delikatnie wycieramy od dołu do góry (by uniknąć powstawania zacieków), a następnie zmywamy detergent, tym razem przecierając ścianę od góry do dołu. Niewielkie zabrudzenia ze ścian pomalowanych farbą klejową ścieramy przy pomocy szczotki lub odkurzacza owiniętego w kawałek czystej szmatki. Tego typu ściany czyścimy zawsze z góry na dół, prostopadle do podłogi. Silniejsze zabrudzenia z farby klejowej usuwa się miękką gumką do ścierania. Jeśli pomalowałeś ściany farbą ceramiczną, możesz bez obaw czyścić je przy pomocy dowolnego detergentu – nie wpływa to na ich wygląd. Nie jesteś pewien, czy użyta przez ciebie do pomalowania ścian farba może być zmywana w dany sposób? W takim wypadku najlepiej jest zrobić test na niewielkim, mało widocznym fragmencie ściany (za meblem, w rogu pomieszczenia). Jeśli po wyschnięciu farba będzie w nienaruszonym stanie, możesz spokojnie przystąpić do czyszczenia całej ściany.

Malowanie ścian film

W materiale wideo podpowiadamy jak namalować pasy na ścianie: malowanie ścian film.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, materiały prasowe Benjamin Moore, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY