Domowe porządki: jak czyścić abażury lamp?

Abażury mają to do siebie, że dość szybko pokrywają się kurzem, stając się istnymi pułapkami dla osób wrażliwych na zanieczyszczenia pyliste i alergików. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich regularne czyszczenie. Jednak sposób dbania o czystość abażuru w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Nie wiesz, jak wyczyścić lampę z materiału, papieru lub plastiku? Podpowiadamy, jak prawidłowo to robić!

Abażury vintage
Lampy: abażur
Lampy z dużymi abażurami. Modne oświetlenie
Haftowany abażur
Lampa w jadalni

Zdarza się, że przy sprzątaniu mieszkania zapominamy o wyczyszczeniu elementów oświetlenia. Jest to zrozumiałe, ponieważ są one niezbyt rzucającymi się w oczy elementami wyposażenia wnętrz, jednak powinniśmy starać się nie zaniedbywać czystości lamp, a w szczególności ich abażurów i żarówek. Osiadający na nich kurz może skutecznie zmniejszyć natężenie światła w pomieszczeniach, ponadto stanowi on ryzyko dla zdrowia osób wrażliwych na zanieczyszczenia pyliste i alergików. Radzimy, jak czyścić abażury z różnego rodzaju materiałów.

Czyszczenie abażurów: z plastiku, tkanin, pergaminu, słomy i wikliny

Szklane klosze, a także abażury wykonane z tworzyw sztucznych i włókna szklanego myjemy gąbką maczaną w mydlanej wodzie lub wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, płuczemy czystą wodą i dokładnie suszymy. W równie łatwy sposób czyści się abażury ze standardowych tkanin (bawełna, kreton) – odkurzamy je, a w razie potrzeby pierzemy ręcznie w roztworze letniej wody i delikatnego środka czyszczącego. Po praniu szybko i starannie osusz materiał, dzięki temu unikniesz zacieków. Jeśli nasz ulubiony abażur tego typu jest już tak brudny, że nie nadaje się do zwykłego prania, wyczyść go na sucho, przy użyciu rozpuszczalnika benzynowego (benzyny ekstrakcyjnej). Z uwagi na niebezpieczne właściwości tej substancji, stosuj ją tylko na świeżym powietrzu. Abażurów płóciennych nie powinno się moczyć, dlatego starannie je odkurzamy, jednak jeśli producent zezwala na ich moczenie, wypierz je ręcznie, w taki sam sposób jak abażury materiałowe. Przedmioty z chintzu (powleczonej warstwą wosku tkaniny bawełnianej) czyścimy przy pomocy wilgotnej gąbki i wycieramy do sucha irchą. Niezwykle delikatne abażury z pergaminu regularnie odkurzamy, a ewentualne zabrudzenia czyścimy tylko przy pomocy gumowej ściereczki, gumki do mazania lub kawałka czerstwego chleba. Elementy słomkowe i wykonane z rafii przecieramy gąbką zwilżoną surowym mlekiem lub słoną wodą, przesuwając ją zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia słomy, a następnie osuszamy miękką szmatką. Abażury z wikliny myjemy roztworem sody oczyszczonej i wody. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do czyszczenia abażurów upewnić się, że lampy są odłączone od prądu. Żarówki odkurzamy jak najczęściej, a od czasu do czyścimy po uprzednim wykręceniu ich z oprawek, przy pomocy dobrze wyżętej gąbki lub szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem detergentu, a następnie wycieramy do sucha. Alternatywą jest zastosowanie wacika nasączonego spirytusem denaturowanym.

Zobacz WIDEO: Jak zrobić tani środek do czyszczenia

Więcej inspiracji:

Ocena: 5
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk, Radosław Wojnar, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, GREEN CANOE STUDIO, Materiały prasowe firmy, materiały prasowe DutchHouse

POLECANE ARTYKUŁY