Dowiedzione zostało przez specjalistów, że prasowanie, to nie jest czynność sprzyjająca kondycji naszego kręgosłupa. A wpływa na to wiele czynników. Jedną z ważniejszych jest, dostosowana do wzrostu, wysokość, na której układamy rzeczy przeznaczone do prasowania. Właśnie, dlatego tak ważne są „poczciwe” deski do prasowania. W odróżnieniu od tych sprzed lat, nowoczesne deski do prasowania mają różne funkcje. Podpowiadamy, jak kupić dobrą deskę do prasowania, czym kierować się przy wyborze.

Deski do prasowania: tradycyjne i elektryczne deski

Wbrew pozorom nie jest to już „kawałek deski na nóżkach”. Teraz możemy kupić:

  • deski do prasowania tradycyjne - nie mają systemu pary, ani możliwości bezpośredniego podłączenia żelazka, ani też podgrzewanego blatu, ale mają za to niską cenę i są proste w obsłudze;

Sprawdź też: domowe sposoby na czyszczenie żelazka

  • deski do prasownia elektryczne (prasowalnice) – wyposażone są w antenki oraz zintegrowany z deską przedłużacz, dzięki czemu żelazko zostaje podłączone bezpośrednio do deski. Oferowane są też deski do prasowania z generatorem pary (zintegrowane z żelazkiem), systemem zasysania i nadmuchy uławiające  ich „zatrzymywanie” (np. śliski jedwab nie zsunie się z deski), sprawiają też, że rzeczy po prasowaniu nie są wilgotne, więc się nie zagniotą. Najnowocześniejsze są deski do prasowania - systemy z wentylatorem, ale ich ceny wahają się w granicach 1- 7 tys. zł.

Deski do prasowania: ważne elementy

Po pierwsze deska do prasowania musi mieć dobry stelaż.  Stabilny i wygodny umożliwia bezpieczne prasowanie, powinien mieć regulację wysokości (od 30 cm do 1 m), by można było dopasować deskę do wzrostu prasującej osoby.

Po drugie ważny jest blat deski do prasowania – najlepszy jest ten, który ma zwężoną końcówkę, żeby można było wygodnie wyprasować, np. rękawy (choć są też do tego specjalne modele). Ważna jest też jego konstrukcja blatu do prasowania. Dzięki tzw. siatkowej, nie zatrzymuje wilgoci.

Po trzecie przyda się pokrowiec na deskę do prasownia – musi być odporny na wysoką temperaturę, dobrze by nie zatrzymywał wilgoci. Materiał pokrywający blat tworzy się, układając kilka warstw.

Elektryczne deski do prasowania: funkcje

Mowa tu oczywiście o modelach desek do prasowania elektrycznych, gdyż tradycyjne deski nie mają żadnych dodatkowych funkcji. Bywają, zatem deski do prasowania wyposażone w następujące funkcje:

  • wyrzutu pary – mocny wyrzut sprawia, że wystarczy lekko przejechać żelazkiem po danej rzeczy, by uzyskać doskonały efekt prasowania,
  • nadmuchu – jest istota, gdy prasujemy delikatne tkaniny, dzięki temu są one unoszone przez nadmuch, nie musimy, zatem mocno naciskać żelazkiem, a poza tym funkcja zapewnia szybkie schładzanie rzeczy,
  • podgrzewania – to ważne, gdy prasujemy wilgotne rzeczy i zależy nam na czasie,
  • odsysania pary – przyspiesza stygnięcie nawilżonych parą rzeczy,  
  • zasysania – deska do prasowania z tą funkcją „przyciąga” prasowaną rzecz, dzięki czemu nie zsuwa się i łatwiej ją wyprasować.

Deski do prasowania: wyposażenie dodatkowe

W zestawie z deską do prasowania możemy liczyć na:
- wieszaki,
- podstawkę pod żelazko,
- uchwyty na wieszaki – są mocowane do specjalnych wycięć, a te przymocowane są do deski,
- półki na rzeczy prasowane,
- antenkę – jest bardzo przydatna, gdy mamy długi przewód, można go, bowiem na niej powiesić.

Deski do prasowania: opinie. Jak wybierać?

Deska do prasowania musi stać stabilnie, nie powinna się chwiać ani przechylać, dzięki temu rzeczy wyprasujemy dokładnie i szybko. Właśnie, dlatego niektóre z modeli desek wyposażone są w specjalne blokady przy nóżkach, bądź nóżki są po prostu antypoślizgowe. Wielkość deski do prasowania też ma znaczenie. Powinna być na tyle duża, by zmieścić na niej największą rzecz do prasowania (np. poszwę), ale na tyle mała, by nie zajmowała zbyt wiele miejsca po złożeniu.Standardowa wielkość deski do prasowania to 114 × 34 cm. Istnieją jednak deski dłuższe i szersze, jak też krótsze i węższe. Warto wiedzieć, że są deski do prasowania, które można rozstawiać w dowolnym miejscu (wolno stojące) i takie do wbudowania w szafkę. Te drugie są droższe, ale „załatwiają” kwestię dotyczącą miejsca przechowywania deski w domu.

Deski do prasowania: ceny

Zależnie od modelu deski do prasowania ceny wahają się w przedziale 30 zł do ponad 2000 tys. zł - w zależności od typu i wyposażenia.

Pokrowiec na deskę do prasowania. Większość z ich ma już pokrowiec w komplecie, ale jak wiadomo od czasu do czasu trzeba go wymienić. Nie jest to skomplikowane, gdyż pokrowce to kawałek materiału z tasiemką, dzięki której łatwo go dopasować do wielkości deski do prasowania. Jeszcze niedawno modne były pokrowce tzw. „teflonowe”, czyli z tworzywa, które miało idealnie oddawać ciepło prasowanym rzeczom. Okazało się jednak, że lepsze są tradycyjne, bawełniane. Dlaczego? Być może te z tworzywa ciepło oddawały, ale też zatrzymywały wilgoć, czyli rzeczy prasowane z użyciem pary pozostawały wilgotne (jeśli deska nie miała funkcji „odsysania”), co powodowało, że zbyt szybko odwieszane do szafy znowu się gniotły.